Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 4.08 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
22-03-2018, 10:26 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-03-2018 10:28 PM de bogdancojo.)
RE: Extrasistole
Salutare! Cum mai este viata voastră? Cum mai suntetiti cu extrasistolele? După o pauză de 7 luni astazi am simtit in jur de 50....recunosc ca am tot fumat si de 2 luni nu mai iau magnerot ....de maine ma las de fumat, uneori mai apar una 2 și la efort....de 8 luni nu am mai mers la analize si nici la control cardiologic probabil voi merge în toamna sper sa nu ma apuce din nou crizele. Voi cum mai sunteti?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
07-04-2018, 03:58 PM
Salut! Sunt Mihai,am30 de ani si sunt din Ploiesti. La un Holter EKG 24 de ore efectuat in martie 2018 mi s-au inregistrat 39 de extrasistole (toate supraventriculare, din care 3 cuplete), o medie de 74 batai/pe minut si 0 fibrilatii atriale.Doctorul mi-a spus ca nu reprezinta nimic, ca sunt din cauza anxietatii.La ECO el nu a vazut nimic, totul ok, dar un alt medic la care am fost inaintea dansului (decembrie 2017) mi-a spus ca am o usoara regurgitrare mitrala (insuficienta mitrala minima), care nu reprezinta nimic.
39 de extrasistole reprezinta ceva nasol? Eu simt in unele zile cate o zvacnitura (lovitura) pe zi, dar nu mai mult de atat.
Am facut test de efort in noiembrie, cu rezultat ok (nu apar modificari), dar din ianuarie am problema cu extrasistolele, probabil aparute pe fond de stres si de atunci nu scapa de oboseala. Rezistenta fizica nu mai e aceeasi, obosesc usor la efort (am jucat fotbal pana la 29 de ani si am fost o persoana activa fizic). Medicii spun ca de vina este anxietatea (in noiembrie 2017, dupa 50ml de vin rosu mi-am masurat tensiunea cu un aparat de incheietura si am avut 14 cu 9, nu-mi venea sa cred, am masurat de mai multe ori, pana mi-a luat-o inima la trap si am facut un atac de panica, pentru ca am sunat la ambulanta si la sosirea ei, doctorul m-a consultat si mi-a spus ca este atac de panica si ca nu am nimic, desi am avut puls de 120 spre 130). De atunci am inceput sa ma controlez, nu am mai baut deloc alcool si nici nu ma mai simt cum, eram inainte, plus ca acum simt si o extrasistola la cateva zile sau la o saptamana.
07-04-2018, 05:42 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-04-2018 05:43 PM de SoulHealer.)
Continua cu un stil de viata sanatos, cu multa miscare, un somn de calitate, cate-o cura cu Magneziu +B6 (apropo, fa si un set de analize de baza sa vezi cum stai cu ionii principalelor minerale). Ce ai tu este absolut normal. Nu numai anxietatea poate declansa extrasistole. Sunt zeci de alti trigeri. Citeste acest topic mai intai si vei gasi raspunsuri la toate intrebarile posibile. Daca esti supraponderal, ia masuri si tine un regim alimentar sanatos. Daca nu-ti poti controla anxietatea prea bine, nu e nicio rusine sa mergi la un psihoterapeut. Nu ai motive de ingrijorare. Esti sanatos tun. Trebuie sa se inteleaga ca astfel de tulburari de ritm, trag doar un semnal de alarma ca trebuie facute schimbari in stilul de viata cu tot ceea ce comporta el iar barbatii, fara exceptie, trec prin asa ceva dupa varsta de 30 de ani. cauzele sunt multiple, nu le vom mai repeta. Le gasesti in miile de postari ale acestui topic de dimensiuni epice! happy
 Mulţumiri acordate de: misuniculaie
07-04-2018, 06:39 PM
(07-04-2018 05:42 PM)SoulHealer a scris:  Continua cu un stil de viata sanatos, cu multa miscare, un somn de calitate, cate-o cura cu Magneziu +B6 (apropo, fa si un set de analize de baza sa vezi cum stai cu ionii principalelor minerale). Ce ai tu este absolut normal. Nu numai anxietatea poate declansa extrasistole. Sunt zeci de alti trigeri. Citeste acest topic mai intai si vei gasi raspunsuri la toate intrebarile posibile. Daca esti supraponderal, ia masuri si tine un regim alimentar sanatos. Daca nu-ti poti controla anxietatea prea bine, nu e nicio rusine sa mergi la un psihoterapeut. Nu ai motive de ingrijorare. Esti sanatos tun. Trebuie sa se inteleaga ca astfel de tulburari de ritm, trag doar un semnal de alarma ca trebuie facute schimbari in stilul de viata cu tot ceea ce comporta el iar barbatii, fara exceptie, trec prin asa ceva dupa varsta de 30 de ani. cauzele sunt multiple, nu le vom mai repeta. Le gasesti in miile de postari ale acestui topic de dimensiuni epice! happy

Multumesc! Iau xanax, 0.25 seara la culcare, am mers la psihiatru+psiholog. am luat in decembrie magneziu+B Complex. Din ianuarie am luat spirulina, pana pe 1 aprilie (mai iau pauza o luna). toate analizele la sange (incluzand calciu, magneziu, fier, potasiu) sunt ok.Am 183 cm, 86 kg (am avut in noiembrie 2017 92 de kg, dar am slabit din cauza anxietatii.Ianuarie-martie am avut insomnii, cu nopti in care dormeam si o ora sau maxim 3-4. Dupa ce am inceput sa iau xanax la culcare, pot dormi 7 ore/noapte.
De pe 01.04.2018 am inceput iar o cura cu magneziu+B complex de la Eurovita (iau jumatate de pastila pe zi-cam 200 mg de magneziu si restul de B-uri).
07-04-2018, 08:59 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-04-2018 11:16 PM de misuniculaie.)
Photo RE: Extrasistole
Ce poate insemna:
Supradenivelarea undei ST in CH1=77.23%; CH2=0.00%;CH3=0.05%.
Subdenivelare: 8% in CH3; in CH2 si CH3 este 0%.
Doctorul mi-a spus ca holterul a fost foarte bun, cu doar 39 extrasistole supraventriculare, dar pe mine ma pus pe ganduri supreadenivelarile ST.
Mentionez ca si EKG-urie de repaus si cele de efort au iesit intodeauna foarte bine,inclusiv Ecocardiografiile.
Am atasat ECK in repaus si rezultatele la holter.

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

12-04-2018, 02:03 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-04-2018 02:09 AM de Alex Bercea.)
Buna dimineața tuturor! Sunt nou pe acest Forum și as dori dacă se poate sa ma ajute cineva in legătura cu problema extrasistolelor... la mine e destul de complicat și nu vreau sa stresez pe nimeni cu multe rânduri scrise.. deacea as dorii sa primesc un răspuns de la cineva care ma poate asculta in problema mea... mulțumesc anticipat. Aștept un răspuns... sunt disperat sa discut cu cineva despre aceste extrasistole.

Fibrilație pe fond nervos nu am auzit. Eu unul mai am puțin și devin medic cardiolog happy)) gluma sau nu de 16 ani sufăr de extrasistole și zilnic ma documentez și aflu câte ceva despre sistemul cardiovascular... și fibrilație nu exista pe fond nervos niciodată ! Fibrilația se instalează in momentul când exista disfuncție electrică sau direct pe parte structurala.
12-04-2018, 05:34 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-04-2018 05:35 PM de ursamajor.)
Stresează-i pe mai mulți, aici pe Public. Mai greu să găsești unul singur pe care să-l stresezi pe Privat. winking
Așa e, fibrilația atrială are substrat organic, dar triggerii pot fi multipli.
13-04-2018, 04:03 PM
Intervin si eu in aceasta discutie, pana acum nu am intervenit ci doar am citit postarile, intre timp m-am informat destul despre extrasistolele ventriculare , pe care le am foarte dese acum de aproximativ un an, doi, la monitorizare Holter 24h - 43% fara antiaritmic si 36% sub cordarone, asociat mai am si o valva mecanica in pozitie mitrala din 1995, postendocardita, atriul stang dilatat-50mm, ecocardiografic FE la limita inferioara normala 55% , crestere a presiunii arteriale pulmonare PAPs 45-50mmHg;
se pare ca la mine esv - care au aparut din fazele incipiente ale bolii insuficienta mitrala ca urmare a remodelarii electrice/structurale de Vs cu insuficienta diastolica, si functie sistolica pastrata - chiar daca acum rezolvata chirurgical (insa putin cam tarziu).
mentionez ca am fost la consult la dl. Doctor Radu Vatasescu la Hiperdia Ritmului si dansul mi-a spus ca s-ar putea discuta de o ablatie, am efectuat si RMN cardiac in urma caruia nu s-a descoperit vreo fibroza sau cicatrice miocardica, functia Vs si Vd buna, deci inca nu as fi la un risc deosebit. Testul de efor EKG a fost ok.

Intrebarea mea este oare aceste esv nu s-ar putea manifesta premonitoriu inainte de aparitia unei alte aritmii, de ex. FiA sau tahicardie ventriculara!? intreb asta pentru ca vad ca starea mea de rau evolueaza in sensul ca perioade tot mai lungi ma simt rau, aritmia esv in bigeminism fiind acum zilnic si destul de inconfortabila, sunt pe tratament cu
Betalok 2x50mg/zi si sintrom ca anticoagulant pt proteza valvulara. Am 50 de ani, 76 kg ( am avut 81 acum doi ani) duc o viata cam sedentara...desi uneori destul de activa.
esv ale mele sunt BRD like, deci cu provenienta in Vs; exista multe feluri de esv, depinzand de locul din care provin si substratul anatomic functional al inimii, cu sau fara boala structurala miocardica, cele de tract de ejectie Vd sau Vs pe cord normal fiind cele care se preteaza cel mai bine la ablatie prin RF; in timp (uneori 10-15 ani) pot produce un gen de cardiomiopatie cu afectarea Vs ( nu toate , se zice ca aprox 7% din totalul esv manifestate)
13-04-2018, 09:51 PM
Eu zic sa faci ablatie. Tratamentul antiaritmic nu prea ajuta. Rata de succes este mare pentru astfel de tip de ablatie si vei scapa cu siguranta de ele. Singura problema va fi renuntarea la medicatie, inclusiv la anticoagulant, cu cateva zile inainte. Dar aceste aspecte le vei discuta cu electrofiziologul.
 Mulţumiri acordate de: AurelS
14-04-2018, 12:13 AM
Va rog dacă exista cineva sa mi dea o explicație... am fost la cardiolog in urma unor Extrasistole și o senzație de rău generală ... totul a început in urma cu 16 ani când am fost cică... depistat cu atacuri de panica, după o criza clar de inima! Brusc noaptea la 12 a început cu o sufocare și bătăi rapide gen 130 140 chiar 150 bpm.. in fine sa revin la subiect. La cardiolog am fost acum 5 ani și acum o săptămâna ... acum 5 ani monitorizat holter am fost depistat cu 400 atriale și nimic altceva... mi sa dat propafenona care după o săptămâna de tratament oboseam și când ridicam o mâna in sus ... am renunțat la el după care totul a revenit oarecum normal adică o EXTRASISTOLA inofensiva pe zi sau 2 ua. Problema mea revine de 3 luni puternic cu extrasistole ciudate ce ma împins sa ma duc iar sa pun un holter pe mine. Extrasistolele sunt dure cu pauza lunga și ghiara in mandibula cu stare de leșin confuzie lipsa de aer și panica la maxim. La monitorizarea holter mi sa spus ca nu au fost înregistrare aritmii sau chestii de genul ... mi sa dat magnerot ceva vitamine din câte am citit pe prospect. Însă ! Pe raportul holter arată clar 1987 de bătăi anormale , 7 bigeminate , 3 trigeminate... as dori dacă se poate sa atașez aici rezultatul și dacă exista cineva sa mi spună de ce cardiologul a spus ca nu e nimic dar totuși pe raport apar acele 1987 de bătăi anormale și restul ... bigeminate și trigeminate. Mulțumesc anticipat aștept un răspuns va rog ! Chiar in acest moment am avut un fel de EXTRASISTOLA care părea așa zisa cuplata adică inima batea ca un nod repetat la fracțiunea de secunda ce îmi da o stare gen cum ar fi ... inima se întoarce pe dos sau se îneacă și îmi provoacă o stare de panica agitație !!!! Ai senzația ca imediat urmează un ritm haotic și o dai in tahicardie aritmie ! Asta r prima senzație care o am. Sunt speriat la maxim. Mulțumesc încă o data.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 6 Musafir(i)