Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
04-09-2017, 10:36 AM
RE: Extrasistole
Florina, te uiți dar nu vezi...
Nu există o pilula magica care să ne scape de extrasistole. Nu ai încotro, trebuie să te obișnuiești cu ele.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-09-2017, 02:43 PM
(04-09-2017 10:36 AM)ElenaM a scris:  Florina, te uiți dar nu vezi...
Nu există o pilula magica care să ne scape de extrasistole. Nu ai încotro, trebuie să te obișnuiești cu ele.
Asa e nu exista o piilula magica sa scapi de extrasistole eu ma lupt cu ele de 20 de ani ,nu am mai facut crize de fibrilati de 3 luni dar in schimb ma inebunesc esv urile am zillnic de nu maii stiu ce sa mai fac, azi am repetat analizele de tiroidda dupa 4 luni ,am facut analiza de ionograma,
 Mulţumiri acordate de: mirela matanie
07-09-2017, 06:24 PM
Salutare,azi am fos la dr de familie pentru a cere o trimitere și am dus și ultimul holter cel cu 700 de extrasistole ca așa dorise sa l vadă si dansa.
Doctora mi a spus de ce nu fac ablație deoarece nr lor crește bine in decurs de 6 ani.Acum sunt un pic bulversata cardiolog spune ca accepta pana la 2000 in decurs de 24 ore ,eu știam ca normal daca pot sa spun așa erau vreo 200 pe zi .
Ce ziceți se face ablație la 700?Arm Med îmi poți raspunde daca ați avut cazuri la așa puține extrasistole sa se facă ablație?
As dori sa fac analize iar la tiroida.
Eu nu am verificat tiroida decât o singura data ca analize ,numai ca in ultimul timp am cam luato razna cu greutatea,pentru a vedea daca este in regula e de ajuns sa fac tsh,t3 si t4.
Seara buna tuturor.
07-09-2017, 08:35 PM
700 ES pe zi? 1 la două minute și tu vrei ablație? Ce medic e ăla de ți-a recomandat?
07-09-2017, 08:56 PM
Medic de familie ,așa te baga ăștia in ceata vi sănătos și pleci nebun,menționând ui clar ce a spus cardiologul,daca mai ești și un pic anxios te a terminat .
09-09-2017, 10:10 AM
Mergi la medicul de familie și cere-i analizele pentru tiroida - tsh, ft3, ft4, anti tpo, anti tg (am explicat mai sus de ce sunt toate importante). O să vezi atunci cât de preocupată este de sănătatea ta...
 Mulţumiri acordate de: mirelutza79
11-09-2017, 11:59 AM
Salutare ,dragilor ce naiba este in zona gatului mai jos de mărul lui Adam ,de cum ma ating mi se declanșează extrasistolă ,cam acolo ar fi glanda tiroida după părerea mea ,am momente când sunt la munca in fata calculatorului si ma gândesc ma ating aici in zona asta si imediat am extrasistolă ,cel puțin o simt la fel rămân fara aer,exista vreun nerv care sa il ating si să declanșeze extrasistola.
Am întrebat medicul de familie si surpriza îmi zice sa nu ai ceva la carotidă. Pai ce treaba are una cu alta carotida nu este pe o parte a gâtului.
Când îți face eco cardiologul îți zice la un momendat sa lași capul pe spate si se uita la ceva la gat cel puțin mie așa mia făcut.
De ce ? Ce este acolo?ajutați ma cu o lămurire
11-09-2017, 12:07 PM
E o zona prin care trece o ramura a nervului vag. E pur si simplu o stimulare vagala mai puternica. La fel ar trebui sa ti se intample si cand bei lichide fierbinti sau foarte reci sau inghiti boluri alimentare mai mari. Fa totusi o ecografie tiroidiana mai de finete pentru a vedea care sunt dimensiunile actuale ale tiroidei. Nu cred ca o stimulare mecanica tiroidiana poate declansa atat de repede o extrasistola.
17-09-2017, 12:23 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-09-2017 12:30 PM de bogdancojo.)
Va salut! Si va deranjez cu inca o intrebare... de câteva ori am avut câteva extrasistole la efort...sau imediat ce m-am oprit din efort, chestia e că si m-am gandit obsesiv ca o sa apara. O dată am avut cand jucam tenis de picior, iar alta data astazi cand am urcat 2 bagaje de greutate medie de 2 ori la etajul 3... am avut 3 extrasistole, cand pulsul era sa aproximeze eu in jur de 125-130, vreau sa mai spun ca era
m obosit de fiecare dată când au aparut la efort. Acum sunt după o partidă de pescuit, usor răcit iar data trecuta după o noapte pierdută... Va multumesc!

Care ar fi pericolul acestor extrasistole, ținând cont că la ekg, holter si ecografie am iesit bine ?
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 8 Musafir(i)