Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 4.08 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
31-10-2021, 02:34 PM
RE: Extrasistole
buna ziua
va deranjez cu o intrebare
in urma unor investigatii si a tratamentului dat a ramas cineva cu un numare mare de extrasistole?peste 5000 in 24 de ore....
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-12-2021, 12:53 PM
Buna ziua!Revin aici pt a va cere niste sfaturi ,celor ce au avut sau au esv în salve(3,4,5),terifiante as putea spune,pauza compensatorie mult mai lungă greu de tolerat,însoțită de amețeală.Eram programată pt ablatie, dar înainte cu fix 10 zile m-am infectat cu Covid,o forma destul de urâtă. Nici dupa o luna de atunci nu mi-am revenit complet,iar esvurile sunt și mai greu de tolerat ,corpul fiind mai slăbit probabil.Cum se mai pot liniști aceste salve cand apar,tehnicile de respiratie nu ma ajuta,nici nu stiu încotro să apuc acum,momentan ca tratament am doar un betablocant.Sa confruntat cineva cu Covid,cum a fost recuperarea de dupa pe parte cardio?Va multumesc!
04-12-2021, 10:59 PM
Discuta cu cardiologul pentru o completare a tratamentului cu un antiaritmic (rhytmonorm de ex.) si poate un alt betablocant (sotalol, etc) Tratamentul trebuie combinat cu un anxiolitic si un supliment cu q10. Poti adauga la asta si Panangin.
05-12-2021, 12:22 PM
La mine s-au intensificat fenomenele cardio după covid (formă ușoară) dar parca la fel a fost și iarna trecuta. Îmi pare rău că nu am tinut un jurnal pt că mă lasă și memoria happy Aștept să vina primavara...
08-12-2021, 12:02 PM
Va multumesc!Totuși ce legătură exista intre creier și extrasistole?Atunci când nu le ai și te gândești la ele apar,cand sunt și esti atent la ritm se intensifica și devin și mai greu de tolerat,de ce cand vrem sa le oprim și ne gândim la asta ,nu se opresc.Adica invers nu prea merge!Totuși ma gandesc ca o problemă dată de inima ar trebui să apara indiferent daca te gândești sau nu.Pt mine asta e o enigma.Sanatate multa!
08-12-2021, 03:22 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-12-2021 03:23 PM de SoulHealer.)
Se stie ca anxietatea este una din cauzele favorizante ale aritmiilor cardiace. Medierea este neurovegetativa, deoarece anxietatea afecteaza sistemul endocrin, cel digestiv, iar sistemul nervos vegetativ cu cele doua componente simpatic si parasimpatic sunt prin ramurile lor in stransa legatura cu aparatul cardiovascular. Exista manevre vagale care pot opri aritmiile cardiace cum sunt tahicardiile paroxistice supraventriculare. In cazul extrasistolelor este mai greu de aplicat astfel de manevre.
08-12-2021, 09:10 PM
(08-12-2021 12:02 PM)RoxanaH a scris:  Va multumesc!Totuși ce legătură exista intre creier și extrasistole?Atunci când nu le ai și te gândești la ele apar,cand sunt și esti atent la ritm se intensifica și devin și mai greu de tolerat,de ce cand vrem sa le oprim și ne gândim la asta ,nu se opresc.Adica invers nu prea merge!Totuși ma gandesc ca o problemă dată de inima ar trebui să apara indiferent daca te gândești sau nu.Pt mine asta e o enigma.Sanatate multa!

La ultimul control si eu am avut 1500 extrasistole , in toamna anului trecut si acum cam de 9-10 luni nu mai am niciuna . Caut sa le controlez in urmatorul mod , nu mai maninc alimente care -mi produca balonari. Eu avind si hernie hiatala cum ma balonam gata incepeau , va spun ca sunt foarte bine acum , doresc si celor care vor sa incerce macar si sa veda ce bine se va simtiti.
13-12-2021, 07:42 PM
(04-12-2021 10:59 PM)SoulHealer a scris:  Discuta cu cardiologul pentru o completare a tratamentului cu un antiaritmic (rhytmonorm de ex.) si poate un alt betablocant (sotalol, etc) Tratamentul trebuie combinat cu un anxiolitic si un supliment cu q10. Poti adauga la asta si Panangin.
Am luat legatura cu medicul meu cardiolog și cu toate că am salve de esv-uri însoțite de amețeală, nu am primit nimic pe langa Metoprolol,nici macar acesta nu a fost schimbat.Nu stiu ce sa mai cred.Sunt multe persoane aici despre care am tot citit care nu au nr meu de esv-uri și li s-a dat antiaritmice iar mie nu.Mi-au spus că sunt de dinamica.Adica ce-o fi însemnând asta?
13-12-2021, 08:07 PM
Extrasistolele se trateaza cu betablocante si suplimente minerale. Daca numarul lor ramane semnificativ, trebuie luata in considerare ablatia. Asta dupa ce au fost excluse cauze cum ar fi o disfunctie tiroidiana, un deficit mineral, o problema gastro intestinala (hernie hiatala , balonari) si cordul este clinic normal, ecografic.
13-12-2021, 11:35 PM
(13-12-2021 08:07 PM)SoulHealer a scris:  Extrasistolele se trateaza cu betablocante si suplimente minerale. Daca numarul lor ramane semnificativ, trebuie luata in considerare ablatia. Asta dupa ce au fost excluse cauze cum ar fi o disfunctie tiroidiana, un deficit mineral, o problema gastro intestinala (hernie hiatala , balonari) si cordul este clinic normal, ecografic.

buna ziua
nici un doctor nu face ablatie pe ventricul ...asa ca te lasa sa stai cu ele
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)