Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 4.08 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
12-08-2020, 02:36 PM
RE: Extrasistole
Sa nu uiti ca tratamentul era pt tensiune si nu pt cele 10 extrasistole. Verifica-ti tensiunea acasa, ca la carte!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-08-2020, 07:18 PM
Așa este ai dreptate ,mereu am 13 cu 85 fara tratament ,problema că în ultima perioada de când au apărut extrasistolele mă stresez ft mult .Iau in fiecare zi Xanax de am făcut și dependenta cred la el.Cand am lăsat Xanax vreo săptămână am ajuns la urgente cu tensiunea 16 cu 9 dar nu o simțeam .Nu știu și nu înțeleg de ce au apărut extrasistolele ,am făcut ft mult sport sala ,alergat etc .Prima am simtito prin Februarie ,apoi într-o seară când m am întins în pat au început ,m am ridicat imediat sau oprit .Apoi la orice emoție pozitivă negativa am inceput sa le am de mă gândesc la cei mai rau din cauza lor .Am făcut 2 eco cord totul ok in afara de o regurgitare mitrală ft ușoară ,EKG la mine și în 2015 mereu îmi ies unde T ST dar un profesor din Franța a zis că sunt normale la tineri .Singurul EKG normal l-am avut în 2017 odată la urgente când mi au făcut și eco de sa speriat doctorita așa tare bătea și mi-a zis asta nu e inima bolnava.De atunci niciodată nu mă supărat până anul asta ,am impresia câteodată că nu mai bate cu forța cu care eram obișnuit ,am făcut până și analiza NtProBnp care a ieșit până 29 picograme .In principiu totul ok dar eu tot nu sunt ok nu știu ce să mai fac ...
13-08-2020, 09:31 AM
Salutare Guys, am citit recent un studiu a 2 medici cardiologi din Germania, privind Covid, ei spun că sunt șocați de descoperirile făcute în privința inimii.
Au facut studii pe 100 de persoane cu varsta cuprinsă între 30-50 de ani si au descoperit că atacă destul de tare inima. Ce parere/păreri aveți?
13-08-2020, 07:24 PM
Si de ce nu postezi pe topicul despre Covid19? Sau macar sa citesti topicul, ca s-a vorbit si despre impactul asupra sistemului cardiovascular, nu doar asupra inimii...
13-08-2020, 10:03 PM
Salutare. Abia acum am aflat ca exista acest topic. Multumesc, am sa postez imediat.
16-08-2020, 04:27 PM
Sper sa nu deranjeze întrebarea mea dar nu am știu unde altundeva sa postez .De ce când îmi iau tensiune a jos mereu e până în 12,8 13,7 dar în picioare este câteodată 12.9 13.9 14.87 .Tensiunea diastolica în picioare e mare mereu așa e normal sau .Tensiunea o iau cu aparat sus la braț nu la încheietura .Și mai am o întrebare dacă iau betablocante pentru tensiune pot face sport ,alergat ,sala ?
16-08-2020, 07:29 PM
Bineinteles ca e normal ca tensiunea ortostatica sa fie mai mare, la cei cu tensiune normala. In ortostatism, inima trebuie sa depuna un efort mai mare pentru ca sangele sa irige partea superioara a trunchiului, din cauza gravitatiei si prin urmare tensiunea si pulsul cres usor ca urmare a reglajului sistemului nervos simpatic. La unii se intampla opusul si apare sindromul de hipotensiune ortostatica, care este destul de periculoasa si trebuie investigate cauzele ei.
16-08-2020, 08:38 PM
Deci sa nu mă îngrijorez în privința tensiunii diastolice daca e ridicăta câteodată în picioare chiar daca Sistolica e normala .Mulțumesc frumos SoulHealer .La întrebarea dacă aș lua betablocante jumate nebilet ,pot face mișcare sport mai mult sau mai puțin ?
16-08-2020, 09:38 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-08-2020 09:40 PM de SoulHealer.)
Discuta cu cardiologul aceste aspecte. Nu neaparat legat de faptul ca iei 1/2 Nebilet ceea ce este destul de putin, ci prin prisma faptului ca ti-a fost recomandat pentru scaderea tensiunii. Trebuie sa iti explice ce exercitii ai voie sa faci si sa iti faci rost de un gadget care sa-ti masoare tensiunea si pulsul in timpul efortului, un smart watch.
Am rugamintea sa incheiem aici o discutie off-topic pentru acest forum!
22-08-2020, 11:42 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-08-2020 11:45 AM de MariusCatalin.)
Salut SoulHealer, am facut analizele pe care le-ai indicat. Din fericire nu am hernie hiatala sau gastrita antrala, nici heliobacter.
De asmenea analizele de sange si urina au iesit bune, cu toate ca ma asteptam la carente in cauza foametei autoimpuse pentru reducerea extrasistolelor cat mai mult. A iesit glicemia 70 la limita pentru ca nu am mancat dulciuri de peste 2 ani, ma asteptam sa fie si mai scazuta (este vara si as manca o inghetata si cu ochii, dar asta este ,ma abtin). Se pare ca mazarea, pieptul de pui , o bucatica mica de banana ocazional si iaurtul cu 0,1% grasime au acoperit cerintele principale, chiar si calciul a iesit bine cu toate ca am un gram de grasime la 1,4Kg de acel tip de iaurt.
Testul de efort nu am unde sa-l fac momentan, dar nu este nimic de anticipat acolo. Daca maresc un pic pasul ma loveste extraasistola, altfel de efort chiar genereaza mai multe. Daca am o zi fara niciun fel de efort si mananc mai nimic reusesc sa tin extrasistolele la circa 10 plus minus cateva in 24h.
Nu stiu ce sa mai fac, simt ca sufar de o boala incurabila. Cunosc 4 persoane cardiace dintre care doua foarte grav adica 3 sau 4 preinfarcturi, au inima praf fizic si mananca bine mersi orice cand vor ei. Vecina mea , o doamna corpolenta nu grasa, spune ca are extrasistole de peste 20 ani si mananca doar la o singura masa paste cu carne, savarine si o inghetata -uluitor ! am intrebat-o daca nu o ia la galop inima dupa si mi-a spus ca o ia seara in pat dar ia un extravalerian si se culca. Adica prefera sa fie ,,bombardata" de extrasistola si sa manance , chiar nu am inteles. Despre ceilalti 3 cardiaci cu preinfarcturi multiple nu mai zic, acestia mananca practic orice inclusiv mancaruri grele gen sarmale, porc, piftele etc.
Nu stiu unde sa mai merg sau ce sa fac. Am citit pe un forum din Statele Unite si un medic spunea astfel : Daca extrasistolele apar in timpul exercitiului, luati in considerare ablatia indiferent de nr scazut al lor, deoarece te incapaciteaza"
Incep sa-mi pierd speranta la o revenire la normal, nu stiu ce sa mai fac. Scuze pentru postare daca e prea lunga

De asemenea, rugamintea mea SoulHealer, este sa-mi spui daca se poate despre acel VCI cu colaps inspirator, in afara faptului ca poate genera extrasistole nu am gasit nimic pe net , daca este vindecabil sau nu, ce se paote face ?
Multumesc anticipat
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)