Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 4.08 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
07-07-2020, 02:41 PM
RE: Extrasistole
Multumesc mult pentru raspuns. Oare sa fie pericol? Am mers ultima dată la control cardiac in primavara, am efectuat eco ai ekg de repaos. Totul fiind în parametrii normali
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
07-07-2020, 04:01 PM
Singurul pericol este obsesia si se vede ca deja asta te preocupa mai mult decat ar trebui. Daca vrei sa vezi cum stai, poarta un holter de 24 de ore si dupa rezultat vei avea un motiv in plus sa te linistesti si sa vezi de lucruri mai importante. Stii, extrasistolele au o particularitate. Daca le ignori, se simt jignite si pleaca ofensate la altii mai sensibili! happy
 Mulţumiri acordate de: CristianoRonaldo
07-07-2020, 05:11 PM
(07-07-2020 02:15 PM)CristianoRonaldo a scris:  Salut guys, este doar un nickname. Imi place mult Cristiano.

Realul CR7 a avut o aritmie mai serioasa decat niste extrasistole in copilarie. A fost operat la 15 ani si iata unde a ajuns. winking
A urmat sfatul lui SoulHealer si a devenit un fotbalist bun, nu un obsedat de extrasistole. big grin
 Mulţumiri acordate de: CristianoRonaldo
07-08-2020, 07:51 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-08-2020 08:02 PM de NicuIulian.)
Salut. În ultima vreme am avut nişte extrasistole foarte ciudate. Practic, ele vin una după alta, câte 5, 6 sau 7 după care ritmul revine apoi încă o rafală. Aceste crize nu durează mai mult de un minut. Este posibil ca aste să fie tahicardie ventriculară? Cu toate că nu prea pare a fi tahicardie din moment ce în timpul ectopiilor inima este undeva la 60-70 bpm.

Edit: încă ceva. Acum două luni am fost la ORL să văd ce este cu gâtul meu. Nu mai ţin minte dacă am precizat asta dar timp de circa 4 ani am o senzaţie deranjantă în gât, ca şi ceva mă apasă în zona mărului lui Adam. La asta se adaugă şi senzaţia de lipsă de aer (cu toate că atunci când am ajuns la urgență mi s-a luat şi saturaţia din sânge şi era ın regulă, dificultăţi de înghiţire dar şi un reflex de gag extrem de sensibil (orl-istul nu a reuşit să vadă nimica din cauza reflexului).

Este posibil ca asta să aibă vreo legătură cu extrasistolele? Precizez că am renunţat din mijlocul lui februarie la fumat iar simptomele tot nu s-au îmbunătăţit.
07-08-2020, 09:20 PM
Pune-ti un holter de 24 de ore, pentru a vedea despre ce manifestari aritmice e vorba. Fa o poligrafie ventilatorie pentru depista o eventuala apnee de somn. Cumva ar trebui ca ORL-istul sa vada ce e in gatul tau. Poate cu o usoara sedare si o endoscopie cu abord nazal.
07-08-2020, 10:37 PM
Nu uita sa mergi si la endocrinolog ca sa verifice tiroida!
11-08-2020, 11:47 PM
Buna seara ,anul asta am inceput sa am extrasistole ventriculare ,la Holter sau evidențiat 10 .Medicul mi a dat sa iau jumate de nebilet cea ce am și făcut Am luat azi o jumatate dar citind efectele lor nu vreau sa mai iau .Daca am luat azi o jumate pot sa nu mai iau deloc sau cum să fac ,repet am luat doar o jumătate .Normal Nebiletul mi la dat ptr tensiune 13.9 și zicând că are efect și la extrauri .
12-08-2020, 08:19 AM
De ce te mai duci la doctor daca nu faci tratamentul indicat? Stii vreun medicament fara efecte adverse? Pe de alta parte, 10 extrasistole sunt extrem de putine si le poti tine sub control prin dieta, miscare, somn odihnitor.
12-08-2020, 12:37 PM
Știu că sunt puține ,de asta am și zis sa nu mă îndop de pe acum cu betablocante am 29 de ani .SoulHealer un sfat pot sa opresc dintr-o dată ptr o singură pastilă sau treptat ?
12-08-2020, 01:57 PM
Evident ca poti! Organismul nu s-a incarcat cu nebivolol
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)