Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 4.08 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
27-06-2020, 03:11 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-06-2020 03:12 PM de ursamajor.)
RE: Extrasistole
Bine ar fi sa te obisnuiesti cu ele. Si sa le ignori.
Pune un holter sa vezi realmente cat de multe sunt. Multe e foarte subiectiv: unii spun ca sunt multe si 20 pe zi. Numai numarul sec reiesit de la holter poate decide daca sunt sau nu multe intr-adevar. Si daca necesita ablatie. Uzual, ablatia se face cand sunt FOARTE multe, de ordinul miilor.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
28-06-2020, 01:27 AM
S-a mai vorbit despre o legatura intre aritmii si tiroida, menstruatie, fier. Prea mulți sau prea putini hormoni tiroidieni declanseaza aritmiile, la fel Euthyrox-ul (cel nou nu contine lactoza si atat, nimic wow). Cat despre fierul seric depinde cand il testezi: inainte de menstruație ai mai mult, dupa mai putin. Feritina ar trebui sa fie la jumătatea intervalului de referință, la fel b12, folat, d. Atentie la fierul din suplimente!
De extrasistole n-o sa scapi indiferent cate suplimente si plante vei bea. Vor fi perioade de timp in care vei avea mai putine apoi vor reveni in forta si tot asa. Daca esti mai panicoasa (desi nu pari) un psihiatru te poate ajuta sa accepti realitatea...

Nu sunt medic, doar iubita lui Hashimoto...
28-06-2020, 10:05 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-06-2020 10:35 PM de Olivia2535.)
Sunt zile si zile. Sunt zile in care simt cateva, gen maxim 10, sunt zile (cum spuneam, gen primele 3 zile ale menstruatiei) cand sunt sute garantat, poate bat chiar o mie. E ciudat ca isi schimba pattern-ul. Inainte le simteam cand stateam in picioare pur si simplu, gen 1/minut, acum nu mai am treaba, in schimb le simt in miscare. Daca maresc ritmul si creste implicit pulsul, nu le mai simt. Daca stau cultata in pat, daca stau pe canapea zero extrasistole, noaptea nu fac, dar na....nu pot sa ma transform in couch potato happy Ajung peste doua saptamani acasa si merg sigur la un cardiolog. Daca aveti vreo recomandare la Sanador, ar fi grozav, ca am asigurare. Vreau sa le fac pe toate deodata happy sa nu ma trimita la altcineva, adica EKG, ecografie si Holter. Am mai purtat holter la viata mea in perioada cu tahicardiile, atunci noaptea aveam pusee de tahicardie, tin minte ca maximul pulsului pe holter fusese de 180 pe timpul noptii. Cumva, in timp, atunci s-au linistit lucrurile. Eu sper ca se vor linisti cumva si acum, ca deja ma dispera.

Stiu ca noul Euthyrox nu are lactoza, dar totusi pe prospect e o mentiune cu privire la modul de actiune, e ceva ca are niste intervale mai scurte de nu stiu cum si ca pacientii trebuie monitorizati la schimbarea medicamentului. Eu iau Euthyrox de multi ani. Am fost f bine pe o doza de 100. Cu noul Euthyrox cu aceeasi doza am intrat in hipertiroidism, e ceva altfel, am prietene care au reactionat negativ la noua formula...mi-a dat o stare de agitatie interioara, nu reuseam sa ma linistesc, un sentiment f nasol, nici nu imi inchipuiam ca sunt aproape in hiper, m-au socat analizele, dar se explicau palpitatiile, starile de rau, etc. Am trecut pe Accuthyrox, desi am scapat de starile de agitatie, de mizeriile astea de extrasistole vad ca nu scap. Analiza la fier de care am mentionat fusese facuta cu cateva zile inainte de menstruatie, stiu ca fiziologic atunci fierul e mai crescut...si totusi mi-a iesit o valoare mica. Sunt chiar ok de cand am inceput sa iau si fier, ma simt mai rezistenta happy daca nu ar fi extrasistolele astea, m-as simti chiar perfect. M-am panicat la inceput, dar dupa ce am citit tot mai mult pe tema asta, am inceput sa ma calmez happy sa inteleg fenomenul, sper sa si cap cumva de ele. As fi dispusa sa incerc si ceva betablocant pentru o perioada. In perioada tahicardiilor mi s-a prescris betablocant, propanolol din ce imi amintesc, dar imi dadea bradicardie si nu l-am mai luat. Mi s-a mai dat Xanax atunci, dar n-am simtit vreo diferenta. Ce tin minte ca am facut, am tinut regim strict cam 1 an de zile, fara lactate, fara carne, fara dulciuri,un soi de detox, am baut litri intregi de ceaiuri de toate felurile, m-am indopat cu produse apicole...si cumva, in timp, s-au linistit lucrurile. Am incercat f multe atunci, de la bioenergie, la terapia Bach, la manipularea manuala a oaselor coloanei, acupunctura (la acupuntura suportam metoda cea mai hard, cu ace infipte direct in talpa). Trebuie sa ma gandesc ce strategie sa adopt acum, vad ca e la moda si renutarea la gluten, nu numai la lactate. Cafea nu beau si nici nu am baut vreodata, tocmai din cauza ca imi aminteam de tahicardii, cola nu beau, nu imi place, nu fumez, nu m-a atras niciodata. Dulciurile mi-au cam placut happy dar am renuntat in perioada asta si la dulciuri. Perioada cu tahicardii a fost tare neplacuta si asa imi e groaza ca o iau de la inceput, cu umblat pe la doctori, toti sa imi spuna ca problema e la mansarda
29-06-2020, 12:06 PM
Am si eu o rugaminte,imi puteti recomanda doctori buni pentru studiu electrofiziologic si ablatie ? Multumesc
29-06-2020, 02:01 PM
(29-06-2020 12:06 PM)George0506 a scris:  Am si eu o rugaminte,imi puteti recomanda doctori buni pentru studiu electrofiziologic si ablatie ? Multumesc
La spitalul Floreasca este un grup de electrofiziologi foarte buni (Vatasescu, Iorgulescu, Stefan Bogdan), la Timisoara este dr. Ivanica(dar se pare ca nu mai face ablatii decat la clinica privata), la Iasi e dna dr. Grecu. Incearca o programare la Floreasca la dr. Stefan Bogdan, sau Radu Vatasescu, starnge toate documentele medicale intr-un dosar si mergi la un consult.
29-06-2020, 02:25 PM
(28-06-2020 10:05 PM)Olivia2535 a scris:  .... Ce tin minte ca am facut, am tinut regim strict cam 1 an de zile, fara lactate, fara carne, fara dulciuri,un soi de detox, am baut litri intregi de ceaiuri de toate felurile, m-am indopat cu produse apicole...si cumva, in timp, s-au linistit lucrurile. Am incercat f multe atunci, de la bioenergie, la terapia Bach, la manipularea manuala a oaselor coloanei, acupunctura (la acupuntura suportam metoda cea mai hard, cu ace infipte direct in talpa). Trebuie sa ma gandesc ce strategie sa adopt acum, vad ca e la moda si renutarea la gluten, nu numai la lactate. Cafea nu beau si nici nu am baut vreodata, tocmai din cauza ca imi aminteam de tahicardii, cola nu beau, nu imi place, nu fumez, nu m-a atras niciodata. Dulciurile mi-au cam placut happy dar am renuntat in perioada asta si la dulciuri. Perioada cu tahicardii a fost tare neplacuta si asa imi e groaza ca o iau de la inceput, cu umblat pe la doctori, toti sa imi spuna ca problema e la mansarda
Cum vrei sa te simti bine cand ai renuntat la atatea lucruri care fac viata frumoasa?! happy Lasand gluma de-o parte, trebuie sa recunosti ca ai facut o obsesie din asta. Cand renunatm la multe dintre alimentele cu care ne-am obisnuit, organismul este supus unui stres, chiar daca, sa zicem, nu ii mai dam alimente care nu sunt asa sanatoase, cum ar fi dulciurile si ar trebuie sa ii fie mai bine. Cand organismul simte nevoia de dulciuri in exces, e clar ca s-a format un cliseu metabolic prin care creierul le cere in permanenta pentru a se simti bine. Poate fi implicata o lipsa de crom, o depresie incipienta, o apnee de somn. Daca te simti obosita si somnoroasa ziua, daca ai un somn fragmentat cu treziri bruste, fa un studiu de somn. Noi toti ar trebui sa il facem. O apnee de somn poate duce la manifestari neurovegetative serioase care afecteaza sistemul cardiovscular in mod special.
Utilizarea ceaiurilor in exces este periculoasa, iar tratamentele alternative o pierdere de vreme in opinia mea. Mult mai utila ar fi putina psihoterapie care sa te ajute sa controlezi anxietatea si sa te detasezi de extrasistole.
Daca banuiesti ca esti alergica la anumite proteine sau alergeni alimentari sau non alimentari, fa un test prick cu 10 -20 dintre cei mai cunoscuti alergeni rintre care glutenul, lactoza si histamina nu ar trebui sa lipseasca.
Pana la gasirea cauzei principale pentru extrasistole, trebuie sa iei un betablocant selectiv(nebilet) sau non-selectiv(metoprolol) in doze atent alese pentru a mentine frecventa cardiaca in limite rezonabile.
Discuta si cu endocrinologul pentru a elimina o posibila cauza hormonala sau prin deficite de vitamine.
29-06-2020, 11:21 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-06-2020 11:24 PM de Olivia2535.)
...Multumesc pentru raspuns. Apnee de somn nu am, cel putin, asa cred. Daca nu ma trezeste copilul noaptea, ca se tot foieste, dorm neintrerupt. Adorm mai greu, este adevarat, sens in care am inceput sa iau melatonina. Paradoxul e ca am studii in psihologie, a doua facultate a fost cea de psihologie. Deci, chiar si cei care au cunostinte in domeniu, o pot pati. Depresie nu am, dar sunt o persoana perfectionista si, in consecinta, stresata din orice. Sunt genul care daca stie ca trebuie sa ajunga undeva la ora 8 dimineata, se trezeste singura, fara sa sune ceasul de la 5 dimineata si care ajunge la locul de intalnire macar cu 30 de minute mai devreme. Am facut exercitii de respiratie, meditatie, etc...dar cand apare stresul, se duce naibii tot, nu merge nimic pana nu gasesc o rezolvare la situatie. La zahar vad ca am renuntat relativ usor, nu simt nevoia de dulciuri, mananc fructe. Dintotdeauna mi-au placut dulciurile happy nu e ceva nou, sa banuiesc vreo deficienta. Eu cred si in terapiile alternative si mai mult in schimbarea stilului de viata. Am avut acum ceva ani niste noduli destul de mari pe tiroida, toti endocrinologii pr care i-am consultat mi-au recomandat punctie si operatie. Am zis ca nu pierd nimic...imi iau 1 an de zile si daca situatie e tot asa, aleg operatia. Timp de 8 luni am facut de toate si am luat de toate, inclusiv regim alimentar strict (am mancat din toate grupele alimentare, dar mancare cat se poate de curata). Dupa 8 luni am refacut ecografia si nodulii au disparut si nu au mai reaparut de atunci. Dr a zis ca trebuie sa ma inscriu intr-un studiu, ceva, ca ea n-a mai vazut noduli asa de mari sa dispara. Chestia e ca am luat atat de multe chestii, incat nu as putea sa spun ce anume a avut efect happy
Cu alergiile e mult de discutat. Mi-am banuit copilul de alergii si am cercetat destul de mult problema, am si o buna prietena alergolog. Sunt alergii imediate, alergii intarziate, testul prick nu merge mereu. Eu am si o tiroidita autoimuna...e o intrega nebunie si la capitolul asta, se spune ca cei cu tiroidita autoimuna au o intoleranta la gluten, chiar si lactate....se recomanda un protocol autoimun de alimentatie antiinflamatoare, un soi de paleo. Am incercat si eu de-a lungul timpului, am tinut luni bune si un regim fara gluten. Anticorpii au scazut mult de-a lungul timpului, nu stiu daca si dietele au avut efect. Ajung cat de curand la un cardiolog sa vedem ce spune. Clar, o sa imi dea betablocant, ma astept la treaba asta. Sper, totusi, ca prin alimentatie, suplimente si mai putin stres, organismul sa se reechilibreze.
30-06-2020, 03:08 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-06-2020 04:10 PM de andremi.)
Mi-ar placea sa ne povestesti experienta ta cu tiroida, eventual rezultatele la analize si simptomele pe care le-ai avut de-a lungul timpului (la forumul endocrinologie).
Concluzia mea este ca nimic nu mai e (si nici nu va mai fi vreodata) la fel ca inainte de Hashimoto. Cu timpul apar probleme in alte parti ale corpului de parca ti-ar ceda toate organele. Atunci cand hormonii tiroidieni sunt insuficienti cei putini care mai exista sunt folositi de catre organele vitale iar dupa o lipsa indelungata apar probleme si la acestea. O posibila explicatie (scornita de mine) ar fi ca hormonii sintetici nu pot fi folosiți la fel de bine ca cei naturali, in ciuda analizelor perfecte. Oricum analizele arata hormonii din circulatie, nu pe cei de la nivel celular iar chestia cu pastiluta de levotiroxina luata zilnic care te face ca nou e doar o poveste spusa de endocrinologi. Nu e vina lor, asa au invatat.
Atunci cand apar probleme la inima din cauza tiroidei omul merge la cardiolog. Acesta ar trebui sa stie ca deficitul de hormoni t. deregleaza inima. Un cardiolog bun te trimite de unde ai venit, adica la endo. Altul iti face fel de fel de teste, iti mai da si un betablocant care ingreuneaza conversia din t4 (levotiroxina) in t3 (hormonul activ), betablocantul iti scade ritmul cardiac care e deja la limita de jos din cauza metabolismului lent apoi te intorci la cardiolog care iti vorbeste de stimulator cardiac cand tu poate aveai nevoie de putin t3 pe care endocrinologul nu ti-l poate prescrie din cauza problemelor cardio.
Bine, nu sunt toti la fel, altii te trimit la psihiatru...
03-07-2020, 10:45 AM
Buna dimineata. As vrea sa va ridic o intrebare: credeti ca virusul corona ar putea afecta inima celor cu extrasistole ventriculare. Ma refer dacă pot degenera în fibrilatie ventriculara sau atriala. Multumesc
03-07-2020, 12:46 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-07-2020 12:47 PM de ursamajor.)
Din ce s-a comunicat dinspre medici, cam face probleme organelor, sistemului vascular etc. Insa cred ca e vorba de particularitatile fiecarui bolnav. Nu cred sa transforme o aritmie in alta, dar cine stie? winking Important e sa te pazesti daca te stii cu musca pe caciula. big grin
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)