Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 4.08 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
27-05-2020, 10:46 PM
RE: Extrasistole
Am fost la câțiva cardiologi. Unii chiar renumiți în domeniu, momentan nu mi s-a descoperit nimic. Ati putea să-mi recomandați un fel de investigație? Sau ce ii pot cere cardiologului? Am efectuat până acum câteva ecografii, holter ekg, test de efort si multe ekg de repaos.
Ar putea fi ceva grav in ceea ce se intampla acum cu tensiunea arteriala?
Multumesc
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
28-05-2020, 01:49 PM
Ar trebui un doppler vascular si un drum pe la un neurolog, poate o electromiografie.
28-05-2020, 03:07 PM
Ok multumesc
02-06-2020, 09:12 PM
Salut. Si eu ma confrunt cu extrasistole ventriculare din luna februarie. Am facut pana acum ecografie cardiaca(normala), vreo 4 ekg uri de repaus (toate normale), test de efort normal(la sfarsitul testului am avut cateva extrasistole si ameteala), la holter au iesit 640 de extrasistole ventriculare. Concluzia doctorilor e ca inima e sanatoasa si ca o sa treaca. Mi au dat Magnerot pentru 30 de zile. Mi am facut si alte analize: la tiroida, plamani, magneziu,potasiu,calciu, toate analizele de sange, si toate ies normale insa extrasistolele sunt tot acolo. Am in fiecare zi, in unele zile am pana in 50 , in altele de ordinul sutelor, am si zile cand am 1-2 mii cred(spun cifrele astea pentru ca eu simt fiecare extrasistola). Nu stiu cum se manifesta la altii dar la mine sunt puternice si le simt pe toate in stomac. Ce analize mai pot face ca m am saturat de ele? Vreau sa le gasesc cauza? Multumesc
 Mulţumiri acordate de: Olivia2535
02-06-2020, 10:05 PM
Am uitat sa spun ca atunci cand le am imi provoaca ameteli ma doare capu, imi vine sa tusesc,transpir si cand nu am extrasistole ma doare in piept si in zona inimii
03-06-2020, 07:48 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-06-2020 07:49 AM de Fs2020.)
Nu poti gasi o cauza exactă, nici macar electrofiziologii nu stiu. Eu le am de 5-6 ani, uneori imi dispar timp de câteva luni sau ani, apoi apar din nou. La fel si eu am facut o grămadă de teste pentru a descoperi o cauza dar inima este sănătoasă, fără probleme. Posibil sa fie cauzate de stres, cafea, tutun, alcool etc.
Continuă cu magnerot si eu am luat E foarte bun, te ajuta. Dar nu te speria de extrasistole, nu pătești nimic. 80% din populația terrei prezintă extrasistole pe cord sănătos.
03-06-2020, 08:06 AM
(02-06-2020 09:12 PM)George0506 a scris:  ......... Nu stiu cum se manifesta la altii dar la mine sunt puternice si le simt pe toate in stomac. Ce analize mai pot face ca m am saturat de ele? Vreau sa le gasesc cauza? Multumesc
ESV-urile se simt ceva mai puternic decat cele supraventriculare(atriale). E neplacut, intr-adevar, mai ales la cei cu o sensibilitate neurovegetativa mai mare, pentru ca sunt predispusi mult mai usor la anxietate si asta nu face decat sa intretina un cerc vicios. Vestea buna este ca se pot face ablatii (tract de ejectie ventricular) si se poate scapa de ele. Trebuie sa discuti cu un electrofiziolog pe baza documentelor medicale ale investigatiilor facute. Probabil ca iti va spune ca nu e cazul de ablatie avand in vedere numarul lor, dar cata vreme calitatea vietii este afectata si nu le poti controla prin medicatie, psihoterapie, stil de viata si un regim alimentar mai sanatoase, e o optiune de luat in considerare.
03-06-2020, 11:03 AM
Am inceput sa fac si psihoterapie de o luna...cand am putine pot sa mi controlez starile si nu prea le bag in seama...problema e cand am aproape toata ziua sau o criza de vreo cateva ore (cam una la 10 secunde). Atunci ma sperie si nu pot sa adorm din cauza lor. Am incercat cu calmogen, stresclin, ceaiuri de relaxare...nimic nu functioneaza in momentele alea
03-06-2020, 01:14 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-06-2020 01:16 PM de SoulHealer.)
Ti-am spus ce trebuie sa faci. Discuta cu un electrofiziolog (avem electrofiziologi buni prin toata tara) si iti va spune ce trebuie sa faci in acele momente. Probabil iti va recomanda un betablocant, pentru a verifica daca organismul raspunde la tratament. Citeste tot topicul "Extrasistole" si postarea mea despre "Sindromul Roemheld".
26-06-2020, 08:16 PM
Salut! Am descoperit topicul si de ceva timp tot citesc. Am ajuns la jumatate. Din pacate si eu ma confrunt de prin februarie cu destul de multe extrasistole. Le simt zilnic. Nici nu imi dau seama f bine cum s-au declansat. A fost o perioada f stresanta, combinata cu o schimbare de medicatie pentru tiroida. Am ajuns intr-o seara la urgenta cu pulsul la 150 si cu analize la limita pentru hipertiroidie si potasiu usor sub limita. Intre timp, am reglat tiroida (am de multi ani tiroidita autoimuna si anul acesta au schimbat formula eutirox-ului). Cred ca e posibil sa am ceva si in sfera gastro, pentru ca am mereu eructatii dupa masa, dar nu cred sa fie totusi o hernie hiatala. Voi investiga mai amanuntit. Cand s-au declansat probleme cu tiroida acum ceva ani buni, am avut o perioada cam de 1 an de zile cu tahicardii destul de urate, dar care, in timp, s-au linistit. Deci, clar exista un fond genetic hiperkinetic al inimii. Acum am facut de curand o serie de analize...calciu ionic/total bun, magneziu bun, potasiu bun, profil lipidic bun, glicemie buna, hemoleucograma buna, fierul cam mic (valorile laboratorului 37-120, cam asa...iar eu am 47). Eu de regula, am valori mai mari ale fierului, in sarcina l-am avut chiar peste limita. Iau in prezent...calciu organic, magnerot cate doua pe zi, vitamina D3 de 5000 UI, potasiu de 99 mg de trei ori pe zi sau aspacardin de trei ori pe zi, omega 3-6-9 de trei ori pe zi, calmoplant am luat cate 3 pe zi, enzime digestive....si tot am extrasistole. Sunt zile mai ok, dar inainte de menstruatie si in primele zile de jale...le simt toata ziua. Ma gandesc daca nu cumva e fierul de vina, pentru ca simt si stari de oboseala, slabiciune, ameteala....am inceput sa iau si fier, dar am inteles ca dureaza si 3-4 luni pana se refac depozitele. Am slabit destul de mult inainte sa se declanseze toata nebunia cu extrasistolele, vreo 7-8 kg, combinat cu destul de mult stres .... de aceea am banuit ca au avut ca si cauza un dezechilibru al mineralelor. Nu stiu efectiv ce sa mai fac si ce sa mai iau si cum sa scap de ele. Ma apucasem si de tinctura de paducel, dar nu prea m-am tinut, am zis ca reincep cu mai multa seriozitate. Nu as vrea sa ajung la ablatie si oricum, din ce am citit din experienta celor care au trecut prin procedura, efectul nu a fost for ever, bestiile au revenit dupa au anumit timp.Am uitat sa specific ...sunt normoponderala, eram si inainte sa slabesc, dar stiti povestea...revenirea la kg de dinainte de sarcina happy
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 4 Musafir(i)