Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
06-10-2009, 10:10 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-06-2014 10:42 PM de Arm-Med.)
RE: Extrasistole
Consta in patrunderea pe vena femurala (de la baza piciorului) cu doua-trei "sarme" lungi (catetere) pana in inima. Aceste catetere au niste senzori la capete. Se va stimula inima in diverse puncte si urmand anumite protocoale si se vor face diverse inregistrari si masuratori. Si astfel se va descoperi daca ai sau nu vreun tip de tahicardie, de care este aceasta si pe unde este pozitionata calea de conducere aberanta care determina aparitia tahicardiei. De asemenea se vor obtine mai multe informatii si despre extrasistole.
Totul se face pe baza de punctie (deci nu te taie nimeni), se intra initial cu niste ace normale, de seringa, in vena, apoi se introduc niste tubusoare subtiri de plastic si pe acestea se intra cu sondele. Totul sub anestezie locala ca la dentist. E neplacuta doar injectia de anestezie, care ustura cam 3-4 secunde. Atat.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
07-10-2009, 08:01 PM
Multumesc pentru raspunsurile prompte. Pentru prima data simt ca sunt luata in serios si primesc si raspunsuri la problemele mele. Am o intrebare: crezi ca mai este oportun sa fac holterul programat in 13 sau mai bine sa merg direct la dl profesor? Din fericire am o cunostinta care ar putea sa ma recomande.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
07-10-2009, 08:43 PM
Eu zic sa mergi direct, pentru ca studiul electrofiziologic dezvaluie absolut toate informatiile necesare despre inima, pe cand holterul este o palida incercare de a surprinde ceva si care nu are efect decat daca persoana respectiva manifesta simptome in fiecare zi. Daca tahicardia ta se declanseaza o data la 3-4 zile sunt mari sanse sa nu se vada nimic pe holter. In plus, in cazul fericit in care totusi se va inregistra ceva, holterul iti va arata ca faci o tahicardie, dar ca sa vezi ce fel de tahicardie este si pe unde este calea acesteia tot va trebui sa faci studiul.
Vezi ca eu plec maine dimineata la Tg. Mures impreuna cu dr. Vatasescu. O sa stam pana sambata, ca o sa avem de facut impreuna cu Prof. Dobreanu vreo 5-6 interventii. Daca ajungi pe la spital in zilele astea ma poti cauta la tel 0744.354.636.
Bafta!

15-10-2009, 07:35 PM
M-am gandit foarte bine si am hotarat sa nu fac aceasta investigatie deocamdata. Doresc sa te intreb daca problemele de coloana vertebrala pot avea legatura cu extrasistolele? Nu am fost diagnosticata cu vreo problema clara dar niste dureri cumplite de coloana (localizate undeva intre omoplati, cam cu o palma mai jos), am facut si RMN dar medicul a spus ca nu se vede nimic. Cert este ca foarte des, dimineata cand ma trezesc sau seara la culcare simt cum imi pulseaza toata coloana. Si inca ceva: de obicei pulsul imi creste la orele pranzului, dupa ce mananc, sau dimineata, in jur de ora 07,30 - 08,00. Nu s-a mai intamplat cam de 2 saptamani asa ca sper sa nici nu se intample prea curand.
Multumesc pentru raspuns!
15-10-2009, 08:21 PM
Nu, coloana nu are de-a face cu extrasistolele. Despre variatia pulsului in cursul zilei (mai ales dupa masa) e normal si chiar e bine sa fie asa (bineinteles, in limite normale, nu vorbesc de un puls peste 120/minut).
Daca nu faci studiul electrofiziologic nu vei sti, pana in acel moment, exact care este situatia cu inima ta, asta in masura in care ai dubii. Dar decizia iti apartine. Sa ne tii si pe noi la curent cu evolutia.
Bafta!

15-10-2009, 08:40 PM
Adevarul este ca mi-e putin teama. Mi se pare ca este o investigatie destul de invaziva si eu sunt alergica la aspirina si derivatii acesteia. Tocmai din acest motiv nu iau nici un fel de analgezice sau medicamente deoarece mi-e frica sa nu fac alergie (o data era sa ma sufoc). Avand in vedere ca se administreaza substanta de contrast, nu stiu cum voi reactiona, asa ca mai bine nu risc. Ma gandesc ca daca se banuiau probleme cardiace, unul dintre cei 3 medici care m-au vazut (dr. Maxim Dragan, dr. Mihaela Opris si dr. Frigyi), mi-ar fi recomandat si testele in cauza dar toti au spus ca d.p.v. cardiologic nu am nimic asa ca nu au cerut investigatii suplimentare. Ce parere ai?
15-10-2009, 09:48 PM
Nu stiu ce sa zic... Sunt foarte multi doctori care nici macar nu au auzit despre electrofiziologia cardiaca, dar sa o mai si recomande. Gandeste-te ca in Romania sunt peste 5000 de cardiologi, din care doar 10 fac electrofiziologie. Asa ca daca vreunul sau mai multi cardiologi nu ti-au recomandat studiul electrofiziologic (si ablatia, daca se descopera ca e cazul) nu trebuie sa te mire.
Procedura am descris-o, nu e chiar asa de invaziva. Despre aspirina e chiar contraindicata sa o iei inainte de procedura si chiar si dupa. Iar substanta de contrast nu se foloseste.
Stai linistita, ca inainte de procedura ti se fac niste analize, se vede la ce esti alergica, nu te ia de pe holul spitalului si te baga direct in sala.
Daca tu acuzi puls rapid si extrasistole, cum am mai spus, este foarte posibil sa ai o tahicardie. Dar un doctor care iti spune "cu siguranta" ca nu ai asa ceva fara sa iti faca un studiu electrofiziologic ... hmmm ... eu nu as avea incredere. E parerea mea, tu mai intereseaza-te, faci cum crezi ...

16-10-2009, 09:02 AM
Nu vreau sa te supar, mai ales ca ai amabilitatea sa-mi raspunzi la toate intrebarile si nu contest sfatul pe care mi l-ai dat. Ti-am spus doar care este situatia. Iar pulsul peste 100 il am destul de rar. In majoritatea timpului valorile sunt intre 68-85 batai/min. Iar esv, ca numar, nu depasesc 10 intr-o zi, atunci cand le am, ceea ce, in ultima perioada se intampla destul de rar.
16-10-2009, 10:40 AM
Nu ma superi, Doamne fereste, nu stiu de unde ai tras concluzia?
Despre puls peste 100, ca il ai destul de rar asta nu inseamna nimic. O tahicardie poate sa se manifeste la inceput de 2-3 ori pe an, ajungand apoi sa te deranjeze din ce in ce mai mult si sa determine, eventual, modificari structurale ale inimii.
10 extrasistole pe zi nu inseamna nimic, e ca si cand nu ar fi.

24-10-2009, 10:42 PM
Hello! Am revenit si eu pe aici... Se pare ca extrasistolele mele au fost doar atunci, pe moment...m-am speriat degeaba...nu am mai avut nicio problema.
Cat despe tahicardie...asa se intampla la mine, la inceput erau foarte rare crizele...2, maxim 3 pe an, si imi reveneam singura repede, dar dupa 8 ani crizele apareau oricand si nu imi reveneam decat la urgente...noroc cu dr Vatasescu si echipa lui, ca m-au scapat de chin. happy
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)