Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
23-02-2019, 03:23 PM
RE: Extrasistole
Sa crezi ce ti-a spus si sa iti vezi de viata! Iti faci un bine tie, dar si acestui topic! happy
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
23-02-2019, 04:10 PM
Ionutyoyo, daca ai fost la cardiolog si ti-a confirmat ca inima este ok, atunci de ce te mai lamentezi? Ti-au raspuns pana acum oameni care au aritmii cardiace grave, si ti-au explicat ce sa faci. Sfatul meu este sa citesti toate cele 367 de pagini ale topicului si sa incerci sa te linistesti. Sau eventual sa mergi la un psiholog! Trebuie sa intelegi ca nimeni de pe lumea aceasta nu te poate ajuta mai mult decat tine. Vei avea extrasistole de tot felul, si poate Doamne fereste si alte aritmii mai grave, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te asezi jos si sa mori. Aici pe acest topic sunt oameni cu mii sau zeci de mii de extrasistole pe zi, cu tahicardii supraventriculare, tahicardii ventriculare, fibrilatie atriala, flutter atrial, etc. Pentru cateva extrasistole pe zi, iti dau in scris ca nu patesti nimic. Ursamajor a tot incercat sa iti explice sa nu mai raspunzi pe acest topic doar daca ai ceva serios de spus. Acest topic nu este whats app! Multa sanatate iti doresc si sper ca ai inteles esentialul!
 Mulţumiri acordate de: SoulHealer , francisc , ursamajor
25-02-2019, 10:33 PM
Mai Ionutyoyo, nu voiu sa te spariu dar trebe sa iei neaparat legatura cu un chirurg cardiovascular care sa te evalueze periodic macar o data la 6 luni! RETINE! Insuficienta mitrala nu se vindeca de la sine, nu e un flecustet cum multi cardiologi o catalogheaza, asta e situatia in Ro, pe afara nu se intampla asa, si cu cat te prezinti mai repede la chirurgie ai mai multe sanse sa nu se complice!
Deci vezi unde ai fi mai aproape sa ajungi la un centru de chirurgie cardiovasculara ca sa te aiba in evidenta! Extrasistoele sunt primele semne de intoleranta si inceputul declinului functiei miocardice, deci daca nu ai inca o simptomatologie clinica specifica e bine, dar nici nu neglija ceea ce ti-am zis! ok?!
25-02-2019, 11:27 PM
Cand te chinui vreo doua ore sa adormi copilul apoi latra cainele...cunoasteti senzatia? Sa speram ca latratul n-a trezit copilul...
AurelS, ma bucur sa te vad din nou pe aici. Ma gandeam ca ablatia te-a facut sa uiti de noi. Cum iti merge? Interesanta teoria ta despre insuficienta mitrala si as vrea sa ne spui mai multe dar exista deja un subiect cu acest nume si ar fi normal sa continuam discutia AICI
25-02-2019, 11:33 PM
Salut Elena! Am mai tras cu ochiul pe aici, ablatia m-a vindecat de esv dar nu si de alte ale mele, cum ar fi curiozitatea! hehe! si eu ma bucur sa va revad! nu imi merge asa de bine cum m-as fi asteptat si asta pentru ca afectiunea mea de baza e mai complexa si a evouat pe tacute, mititica! ne vedem acolo la subiectul despre mitrala!ciao!
26-02-2019, 12:19 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-02-2019 12:20 PM de Adelina88.)
Buna!As vrea sa stiu doar răspunsul la cateva întrebați care ma termina psihic!Am rar extrasistole,poate cateva pe zi2-3 sau deloc,ideea e ca am tot auzit ca de la extrsistole poti intra in alte aritmii mai periculoase,gen fibrilatii..are cineva de zeci de ani extrasistole fara alte probleme?voi poate va ti găsit liniștea ca era si pagina asta mai activa si imediat răspundea cineva ptr liniștea sufleteasca,dar acum observ ca situația este schimbata..as merge la toti medicii cardiologi din lume,dar nu sg cu cineva care sa ma înțeleagă sa ma însoțească,dar cine poate înțelege ce am eu?nimeni?multumesc ptr eventualele rasp
26-02-2019, 01:46 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-02-2019 02:08 PM de SoulHealer.)
2-3 pe zi?? Groaznic! Glumesc, desigur! Uite, ca sa te linistesti eu am extrasistole de vreo 40 de ani! Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa incerci sa iti domini temerile. Nu poti trai cu ele(temeri), sau ma rog, calitatea vietii are de suferit. Extrasistolele sunt de cele mai multe ori fara semnificatie clinica. Sunt rezultatul unor factori declansatori dintre cei mai diversi. Cine a avut rabdarea sa citeasca acest topic ce detine probabil recordul mondial la accesari, dobandeste suficiente informatii despre cauze, remedii, modalitati de a ne obisnui sa traim cu ele. Nu are rost sa revenim cu aceleasi explicatii de fiecare data cand apare cate un anxios pe-aici! happy Nu trebuie sa mergi la toti medicii cardiologi din lume pentru a ti se confirma ca nu e nimic grav. Daca simti ca nu-ti poti controla anxietatea, de ce nu faci cateva sedinte de psihoterapie? Este calea cea mai usoara de a invata sa te cunosti si sa-ti controlezi temerile.
 Mulţumiri acordate de: Adelina88
26-02-2019, 02:08 PM
Aprob ce spune SoulHealer dar, si mai mult eu zic ca aici se face permanent o confuzie si capitolul Cardiologie ar trebui impartit in doua, cei cu afectare structurala a inimii si cei fara afectare structurala. Asa analizand simptomele la gramada putem gresi fiindca aceleasi palpitatii pot avea semnificatii diferite ca gravitate de la bolnav la bolnav si directii diferite de investigare a cauzelor si tratament...asa ca...asta e!
 Mulţumiri acordate de: Adelina88 , bogdancojo
26-02-2019, 02:11 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-02-2019 02:11 PM de ElenaM.)
Adelina, ai mai pus intrebarea asta la care ti-a raspuns francisc, pinksea si SH...De la 3 extrasistole pe zi n-o sa dai in alta aritmie. E nevoie de mult mai multe dar nu e obligatoriu. De exemplu colega noastra RoxanaH care are 10-20.000 de extra pe zi nu a facut niciodata alta aritmie. A pus si ea o intrebare zilele trecute dar nu a primit raspuns poate din cauza ca au fost multe mesaje in ziua respectiva de genul "am simtit o extrasistola, mi-e frica". Cu astfel de mesaje topicul devine plictisitor si greu de urmarit pentru cei care au interes sa-l citeasca.
 Mulţumiri acordate de: Adelina88
01-03-2019, 01:33 PM
Salutare , nu am mai scris de mult ptr ca bestiile de extrasistole dispăruseră insa iata ca au revenit.
Sunt însărcinată în 6 luni si dintr-o data au apărut iar , înainte le stopasem cât de cât eu aveam lipsa de de fier și după ce am ridicat sideremia si depozitul de fier au incetat.Acum intreb fetele care ati trecut prin sarcina cum sau manifestat extrasistolele ati luat ceva permis in sarcina ptr a le mai stopa.
Și mai am un simtom ceva ce ma deranjează pe care nu il descopăr ce ar putea fi daca ating in zona glandei tiroide cu degetul am extrasistole,nu pot purta nimic pe gât strâns ca acelasi lucru mi se întîmplă.
Ce ar putea fi ce ating de stimulez sa se declanșeze extrasistola?analizele la glanda suntt ok.
Va mulțumesc si fetelor o primavara frumoasa sa avem fără extrasistole.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)