Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
10-10-2018, 07:20 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-10-2018 07:21 PM de SoulHealer.)
RE: Extrasistole
Bilirubina crescuta indica un posibil sindrom Gilbert, care e intr-adevar, congenital. Asta inseamna ca exista anumite deficite enzimatice si ca urmare apar manifestari digestive de tip colon iritabil. Discuta cu un gastroenterolog despre asta pentru un regim care sa compenseze deficitele enzimatice hepatice. Exista inductori enzimatici, probiotice. Verifica totusi ecografic in amanuntime vezica biliara si caile biliare intrahepatice pentru a vedea daca nu cumva e vorba si de o microlitiaza biliara.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: francisc
10-10-2018, 08:54 PM
(10-10-2018 07:20 PM)SoulHealer a scris:  Bilirubina crescuta indica un posibil sindrom Gilbert, care e intr-adevar, congenital. Asta inseamna ca exista anumite deficite enzimatice si ca urmare apar manifestari digestive de tip colon iritabil. Discuta cu un gastroenterolog despre asta pentru un regim care sa compenseze deficitele enzimatice hepatice. Exista inductori enzimatici, probiotice. Verifica totusi ecografic in amanuntime vezica biliara si caile biliare intrahepatice pentru a vedea daca nu cumva e vorba si de o microlitiaza biliara.
Asa este, am probleme digestive asta depinde ce mananc am facut multe ecografii abdominale si nu am microlitiaza biliara, decat ca e lenesa si marita in schimb am avut litiaza renala acum cativa ani dar am eliminat ,dureri groaznice, iau in fiecare luna cate 10 zile ibutin pentru reglarea scaunelor ,am si colon iritabil.Magnerotul o sa imi faca surprize in privinta digestiei....
11-10-2018, 06:57 PM
Buna seara, azi am simtit, din senin extrasistole (banuiesc ca atriale pt ca erau la baza gatului) numai ca mi s-au parut a fi cuplate sau salve pt ca senzatia de la baza gatului a ramas ca in momentul esv si pe langa asta am simtit presiune in jugulara, pe ambele parti si in cap, asemanatoare cu senzatia pe care o ai cand stai cu capul in jos. Dupa asta, am verificat pulsul si era f mare. Sa fi fost esv cuplate sau altceva?
Multumesc.
11-10-2018, 07:58 PM
Cand pulsul creste, creste si perceptia senzoriala, mai ales daca si tensunea creste, urmare a anxietatii. Greu de spus ce a fost.
11-10-2018, 08:28 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-10-2018 08:29 PM de cineva.)
(11-10-2018 07:58 PM)SoulHealer a scris:  Cand pulsul creste, creste si perceptia senzoriala, mai ales daca si tensunea creste, urmare a anxietatii. Greu de spus ce a fost.
Simptomul principal era senzatia pe care o ai in timpul esv in zona tiroidei doar ca la esv tine cam 1 secunda, pe cand acum a durat circa 20 de secunde. Cand am verificat pulsul, trecuse episodul de care vb. Am citit (stiu ca e gresit) ca ar fi putut sa fie tahicardie ventriculara nesustinuta.
Oare sa fie asa?
Si tocmai cand ma obisnuisem cu extrasistolele apare asta.....curat ghinion.
12-10-2018, 08:26 AM
Poate fi o tahicardie, o fibrilație atrială scurtă sau pot fi salve de extrasistole. Dacă ai simțit pulsul neregulat pot fi cele două ultime cazuri. La tahicardie, flutter etc. pulsul este regulat, dar mare. Numai pe ECG/holter se vede.
12-10-2018, 04:06 PM
(12-10-2018 08:26 AM)ursamajor a scris:  Poate fi o tahicardie, o fibrilație atrială scurtă sau pot fi salve de extrasistole. Dacă ai simțit pulsul neregulat pot fi cele două ultime cazuri. La tahicardie, flutter etc. pulsul este regulat, dar mare. Numai pe ECG/holter se vede.

Pulsul era rapid si regulat. Dar asta imediat dupa evenimenul acesta. Nu stiu in timpul a ceea ce o fi fost cum era ca parca ma strangea de gat si sangele parca ramasese in jugulare si cap. Tot ce ai mentionat pare periculos. Poate fi si de la stomac? Eu asa sper pt ca eram in pat cand a inceput.. Multumesc pt raspuns.
Sanatate!
12-10-2018, 07:02 PM
Mă refeream la pulsul din timpul chestiei, nu după. Atunci trebuie văzut. winking
Probabil ai avut ceva salve de extrasistole, compensate apoi prin mărirea pulsului.
12-10-2018, 08:16 PM
Multumesc pt raspuns. Sper sa nu mai fie cazul sa fiu nevoit sa verific. Daca a fost salve, cat poate fi de periculos?
13-10-2018, 08:40 AM
Benigne, dacă nu există altă problemă. De exemplu la mine salvele de extrasistole declanșau fibrilația atrială. după ablații au rămas, dar nu se mai întâmplă nimic. M-am obișnuit să trăiesc cu ele.
Acum, deh, ce ți-am spus e doar o presupunere, poate nu realitatea. Un holter pus care să prindă un episod similar, ar elucida misterul.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)