Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
06-07-2018, 07:19 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-07-2018 07:34 PM de AurelS.)
RE: Extrasistole
Palpitațiile, esv atriale sau ventriculare apar în momentul accelerării ritmului cardiac sau a încetinirii acestuia, în tahiaritmiile ușoare.
În esv frecvente mecanismul este acela al unui ritm mai instabil, cu ceva modificari structurale pe cord mai mult sau mai putin afectat; în cazul meu de ex. esv cu focar de origine pe partea stânga-inel mitral sau sept ventricul, având un aspect brd like-bloc de ramura dreapta. Cele provenind din ventriculul drept, au aspect brs-bloc de ramra stanga. Daca postati un ekg Holter le vedem si va spun de care sunt si de unde provin.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
06-07-2018, 08:22 PM
Multumim, AurelS! Ar fi util, pentru toti cei interesati, sa dai cateva exemple de diagrame EKG in care sunt evidentiate astfel de extrasistole.
06-07-2018, 11:04 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-07-2018 07:31 AM de AurelS.)
Welcome SoulHealer!, sigur ca ar fi util! ce sa fac, m-am molipsit de la stilul tau empatic si descriptiv, bine documentat, care i-a ajutat pe multi sa se orienteze mai bine! o sa postez pentru inceput o secventa de bigeminism din patologia proprie! - ESV monomorfe tip BRD cu unda R in derivatia D1, cu focar in V. stang inel mitral sau mai spre sept continuitatea mitro-aortica.
Sa reamintim faptul ca dupa clasificarea Lown-Wolf aritmiile ventriculare se impart in: gr0-fara esv; gr1- esv izolate, monomorfe< 30 / ora; gr2-esv izolate, monomorfe> 30 ora; gr3 - sistematizate adica dublete, bi si trigeminism; gr4 - esv salve, polimorfe, gr5 - tahicardie ventriculara; gr6 - fenomenul initiere R/T ; fibrilatie ventriculara. Delimitarea celor benigne de cele maligne se face in gr 5 si 6;
Aritmiile atriale au si ele specificul lor, benigne de cele mai multe ori sau ca un semnal de intoleranta la diversi factori declansatori cu interesarea afectarii electrice sau/si structurale. Aritmiile ventriculare, Flutter ul atrial si FiA - care raspund greu la tratamentul medicamentos sau chiar deloc, unele antiaritmice fiind chiar mai periculoase decat aritmia in sine, raspund mult mai bine ablatiei, si aceasta cu anumite riscuri, depinzand de calificarea centrelor care o efectueaza si echiparea tehnologica state-of-the art care asigura o performanta ridicata si reusita peste 80-90%.

EKG...

incerc din nou sa postez pdf

Fişier(e) ataşate
.pdf  EKG Holter 24h sept 2017 bigeminism.pdf (Mărime: 1.43 MB / Descărcări: 8)
 Mulţumiri acordate de: ElenaM
07-07-2018, 12:22 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-07-2018 12:31 AM de ElenaM.)
Vreau si eu...
E vreo diferenta intre cele doua?

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

07-07-2018, 08:50 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-07-2018 08:51 AM de AurelS.)
Destul de mare difrenta intre cele doua ekg, pot fi inregistrari pe aparate diferite!?; la cat timp distanta au fost facute?
prima arata bigeminism, deci un stadiu sistematizat mai avansat al aritmiei, a doua arata ca erau izolate; Esv au complexele QRS de tip BRS cu originea in ventriculul drept - inversate fata de ale mele, poate ar trebui investigate mai amanuntit septul interatrial si cel interventricular si excluse alte defecte ale ventricul drept;

Atasez un raport cu EKG normal si variante care fac diferenta de aritmii. Tabelele de la sfarsit 3.2 si 3.3 sunt mai explicite.
Tuturor va doresc sa aveti o zi placuta!

Fişier(e) ataşate
.pdf  EKG normal si variante.pdf (Mărime: 811.62 KB / Descărcări: 3)
07-07-2018, 08:09 PM
Ideea este ca daca imi iau pulsul acum..este de 65 bpm iar peste 5 minute urca de nebun la 90bpm . Nu inteleg de ce ma manifest asa . Este adevarat ca alimentez si eu treaba asta cu gandul ca o sa urce si o sa pocneasca.
08-07-2018, 10:29 AM
La o ecocardiografie medicul a spus ca septul interatrial este mai subtire in treimea medie.Ce poate insemna asta?
08-07-2018, 01:11 PM
E probabil o problema congenitala. Trebuie masurata precis grosimea pentru a trage o concluzie.
08-07-2018, 04:31 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-07-2018 04:32 PM de misuniculaie.)
(08-07-2018 01:11 PM)SoulHealer a scris:  E probabil o problema congenitala. Trebuie masurata precis grosimea pentru a trage o concluzie.
M-am uitat peste toate ecocardiografiile,pe toate este specificat SIA integru.Medicul care a observat aceasta portiune mai subtire a spus ca nu e de luat in seama,ci doar sa am grija sa nu mi se formeze in viitor cheaguri de sange.Presupun ca nu este un defect,ci doar o portiune mai subtire a peretelui fata de restul acestei portiuni.De curios,tot prin ecocardiografie transtoracica se masoara grosimea SIA?ca sa stiu sa ma programez ptr investigatie si sa cer special acest lucru.
08-07-2018, 07:57 PM
Ecografia transesofagiala ofera cea mai buna evaluare anatomica a SIA. Afla mai mult daca te intereseaza de la adresa:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2353623
Hai sa nu mai despicam firul in patru si intoarcem pe toate partile orice afirma un cardiolog. Chestia asta cu sa ai grija sa nu se formeze cheaguri de sange e tare! Cazul tau as spune ca este un exemplu de cum se poate, ca plecand de la un numar infim de extrasistole ventriculare (39 parca!!), lucrurile sa evolueze spre suprainvestigare, obsesia de a descoperi ceva grav! happy
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)