Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
12-06-2018, 04:21 PM
RE: Extrasistole
Odata m-am intors de la cardiolog cu o ecg pe care scria infarct anterior, apoi cu un holter unde aparea 25% fibrilatie atriala si un puls maxim de 330. Toate astea le-am vazut acasa pentru ca doctora n-a spus nimic...poate pentru ca n-au existat sau pentru ca intarziase sau poate nu a observat din cauza ca ii spunea unuia la telefon o dieta pentru scaderea colesterolului in timp ce urmarea traseul holterului meu. Cu alte cuvinte daca medicii ar sti sa comunice cu pacientii nu am mai fi astazi aici panicandu-ne pentru cateva extrasistole. Eu am trecut de faza asta atunci cand am avut alte aritmii mai urate (poate asta e secretul). Nu am luat niciodata vreun anxiolitic pentru ca la mine panica vine in momentele de liniste cand imi mai trece prin cap ca nu voi mai apuca sa-mi vad copiii mari (nu de alta dar uneori sunt insuportabili pentru mine d-apai pentru o mama vitrega). Apropo de copii, cu ocazia unei electrocardiograme facuta celui mic intr-o ambulanta am vazut o extrasistola dar nu i-am spus ca sa nu se streseze winking iar soacra mea ia pastile pentru tensiune si da cu sapa toata ziua in soare, consuma alcool, mananca foarte gras dar se simte mai bine decat mine (deci cu cat esti mai nestiutor cu atat mai bine).
Sienna nu te mai concentra atat pe tema asta ca vei dezvolta o sensibilitate atat de mare incat iti vei auzi inima batand...
Te-ai intins dupa ce ai mancat?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-06-2018, 06:05 PM
Mancasem cu vreo 2 ore inainte ,însă aveam ceva gaze si reactii prin burta.Statem,cum dealtfel stau mereu ,pe burta,însă la mine nu prea are ce compresie sa se faca ,descrisă în Sindromul Roemheld pentru cs sunt lungă și f slaba,nu are ce sa stea înghesuit.. .
12-06-2018, 09:56 PM
Sa știți ca și mie mi se întâmplă așa când stau culcata...Pana acum nu demult numai pe stânga acum oricum as sta și dacă mă ridic se oprește senzația aia...ceva se întâmplă. .E ca o compresie ceva ..Și după masa e și mai horror de asta va înțeleg perfect.Și sa știi Elena ca neștiutorii o duc mult mai bine din toate punctele de vedere..cunosc și eu cateva persoane.Vă întrebam de tratamente pt anxietate pt ca eu mă gândesc serios sa iau ceva în speranța că se vor mai rari.
13-06-2018, 06:56 AM
Eu am probleme cu digestia Roxana,ma uitam tot mai mult la acel Sindrom Roemheld,si cumva se cam leaga...legat de anxietate iau doar ceva naturiste caci toată lumea spune că anxioliticele dau dependenta,insa daca ma fac sa ma simt mai bine nu vad problema.
Ceva ce am încercat aseară este respiratia abdominala,cică se misca diafragma si este mult mai bine.Uneori seara cred ca as lua un somnifer pentru a reduce din starea ciudată cand stau culcată.
La psihoterapeut voi mai merge poate mai multe ședințe ii vom da de capăt.
Faza enervantă este ca deja ma obișnuisem cu extrasistolele,acum chestia asta ciudată...of..
13-06-2018, 11:51 AM
Da, continua cu exercitiile de respiratie, uite aici un model in engleza-mie mi-au prins foarte bine!, dar exista si in romaneste daca o sa cauti:
https://www.youtube.com/watch?v=JSGmBGOClQk

ai dreptate, daca fantasmele tale se vor concentra pe suferinte fizice inchipuite, ulterior vor aparea altele tot inchipuite dar mai rele, poate..happy
13-06-2018, 12:05 PM
Multumesc.Avand in vedere problemele mele digestive de-a lungul a 20 ani,trebuie o abordare complexa cred:nutritionist,sa vad cat si ce sa mananc pentru a nu ma deranja ,cardiologie pentru un Holter nou,daca ar fi variantr mai finite,as purta si o saptamana,psihoterapeut.Sper sa ajute.
13-06-2018, 01:00 PM
Variante mai finute,micuțe,voiam să spun.Apoi la psihoterapeut,voiam să spun.
13-06-2018, 03:43 PM
Am rugamintea sa nu atomizam acest topic trasnformandu-l intr-o discutie tip chat. Daca am gresit ceva intr-o postare o putem edita pentru a o corecta!
 Mulţumiri acordate de: ursamajor
14-06-2018, 01:13 PM
Și n-ar strica și puțină decență, să nu ne plângem aici pentru orice nimic de genul: nu ne-a priit vreo mâncare și ne-am balonat sau că ne-a mâncat urechea stângă și ne-am scărpinat cu mâna dreaptă.
 Mulţumiri acordate de: SoulHealer
20-06-2018, 09:03 PM
Salut!Are cineva idee de ce difera dimensiunile ventricului drept pe site-urile de specializare.Unele spun ca ar trebui ca valorile sa fie cuprinse intre 22-44 mm,pe altele avem maxim 26.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)