Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
07-12-2017, 08:55 PM
RE: Extrasistole
(01-12-2017 01:47 PM)Tinkerbell1 a scris:  buna ziua. sunt noua pe acest forum, desi va urmaresc de ceva timp. am 40 ani si extrasistole de vreo 10. desigur, am facut toate investigatiile posibile, rezultatul fiind un cord sanatos si toate in regula. drept care, la fel ca toti ceilalti, am invatat sa traiesc cu ele. acum cateva zile insa, a aparut "noutatea" unui puls de 120 bpm in repaus, asa ca am decis sa reiau niste investigatii si analize de sange (mentionez ca ultimele sunt de acum doi ani). de asemenea, extra se simt mult mai puternic, "in gat" si am senzatia ca inima se smulge cumva din piept. va rog, imi puteti recomanda ce analize de sange sa fac? desigur, in afara de calciu, magneziu, D3, fier, potasiu happy multumesc mult!

Ar trebui sa mergi si la un cardiolog specializat pe electrofiziologie adica pe partea asta de aritmii(tahicardii, extrasistole). Nu vreau sa zic ca doctorii cardiologi la care ai fost nu ar fi competenti, doar ca cei care au specializarea pe electrofiziologie cunosc mai in detaliu problemele de genul asta. Din punctul meu de vedere 120 in repaus e cam mare.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
25-12-2017, 03:28 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-12-2017 09:28 PM de SoulHealer.)
Multumesc mult. Între timp am avut un Holter ECG pentru 24 ore. Extra au fost puține, pana în 500. Ce m-a îngrijorat însă a fost intervalul QT "alungit", după cum se menționa în fisa de rezultate. Îmi puteți recomanda un medic specializat pe electrofiziologie, în București?
26-12-2017, 03:42 PM
(25-12-2017 03:28 PM)Tinkerbell1 a scris:  Multumesc mult. Între timp am avut un Holter ECG pentru 24 ore. Extra au fost puține, pana în 500. Ce m-a îngrijorat însă a fost intervalul QT "alungit", după cum se menționa în fisa de rezultate. Îmi puteți recomanda un medic specializat pe electrofiziologie, în București?
Extra sunt puține, prea puține pentru a se face ceva pentru ele...Cu cate derivatii a fost holterul ? Si cat a fost valoarea qt?
26-12-2017, 09:04 PM
(25-12-2017 03:28 PM)Tinkerbell1 a scris:  Multumesc mult. Între timp am avut un Holter ECG pentru 24 ore. Extra au fost puține, pana în 500. Ce m-a îngrijorat însă a fost intervalul QT "alungit", după cum se menționa în fisa de rezultate. Îmi puteți recomanda un medic specializat pe electrofiziologie, în București?

Dr Radu Vatescu il găsești la Hiperdia Ritmului sau la Sanador ,iar in privința QT ,bun era un holter cu 12 derivați pentru ca acela măsoară intervalul pe perioadă de 24 de ore,calculează o medie ,practic îți detaliază daca este vreo problemă cu acest interval QT
29-12-2017, 10:19 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-12-2017 04:23 PM de SoulHealer.)
Valoarea QT maxim a fost 493, nu știu cate derivații a avut holter-ul...

Multumesc mult!
07-01-2018, 02:14 PM
Salut! Am citit cam tot ce se putea citi in acest forum despre extrasistole si vreau sa descriu, pe cat de scurt posibil, experienta mea cu ele. Poate ma veti putea ajuta cu un sfat.
Sunt barbat si am 39 de ani.
Totul a inceput in luna aprilie a anului trecut cand, pe fond de stres si ceva mai mult alcool, am inceput sa resimt in piept niste batai puternice urmate de pauze in care simteam ca nu mai am aer.
Habar nu aveam despre ce este vorba, nu avusesem niciodata asa ceva. Am ajuns la cardiologie unde mi s-a facut consult, ekg si eco, fara sa apara ceva anormal.
Am montat un holter 24 de ore si au iesit doar 43 de extrasistole izolate (14 supraventriculare si 29 ventriculare).
Am luat 3 luni de zile magnerot si au disparut in totalitate dupa primele doua saptamani de administrare. Nu am mai avut probleme pana la sfarsitul lui noiembrie cand, tot pe fond de stres si oboseala, au reaparut.
De acesta data insa mult mai dese si nu mai sunt izolate, ci mai multe la rand. In general 3, cu cate una sau doua batai normale intre ele , daca am putut eu sa imi dau bine seama.
Magnerotul nu si-a mai facut efectul. Am luat pe langa el si Procor, la indicatia medicului de familie, fara niciun rezultat.
Am ajuns din nou la cardiologie (consult, ekg, eco) si nu au reiesit probleme.
Toata aceasta situatie mi-a creat o stare de anxietate profunda si nu am mai reusit sa dorm cum trebuie nooaptea. Practic in ultima luna am adormit 3-4 sau maxim 5 ore dupa ora 4 dimineata.
Am mai consultat un cardiolog ca sa fiu sigur ca nu este intr-adevar o problema fizica si am primit acelasi raspuns, ca totul este ok.
Ce am observat si as dori sa imi spuneti este daca se poate ca la diferenta de o luna de zile, intre doua ecografii, diametrul ventriculului stang sa se modifice de la 44 la 52 mm si al aortei ascendente de la 26 la 31 mm. Mi se pare cel putin ciudat.
Am facut o ecografie la tiroida si apare o gusa nodulara.
Saptamana viitoare am programare la endocrinolog si voi face si niste teste de sange.
Cu siguranta voi consulta cat de curand si un psihiatru pentru ca sunt constient ca o parte din probleme acolo trebuie rezolvate.
Am insa o mare nelamurire si aici as fi foarte recunoscator daca cineva ma va putea lamuri. Cardiologul nu a reusit.
Cand stau intins in pat pe spate sau intr-o parte cu mainile pe langa corp nu am deloc extrasistole sau foarte rare. Cand ma pregatesc insa sa dorm, m-am obisnuit sa dorm pe o parte, indiferent care, cu mainile aduse la nivelul capului pe langa perna. Sper ca am reusit sa fiu destul de clar.
In aceasta pozitie incep imediat extrasistolele, multe si nu izolate, ci le resimt cumva cuplate, fara pauza intre ele.
Daca schimb pozitia inceteaza, daca ma pun iar in pozitia aceea apar imediat.
Acum eu inteleg ca probabil in timpul zilei si chiar al noptii multe sunt provocate de anxietate, oboseala, stres etc., dar ce legatura este cu acea pozitie a corpului??
Aici imi pun problema ca nu cumva sa fie totusi si o problema de natura fizica.
Apreciez orice sfat care m-ar putea ajuta in ameliorarea acestor simptome.
Va multumesc!
07-01-2018, 04:28 PM
Ai cateva investigatii de facut. O endoscopie gastro pentru a evidentia o eventuala hernie hiatala si reflux gastroesofagian. E ecografie cardio la un aparat performant pentru a masura cu precizie dimensiunile camerelor cardiace, stiut fiind ca o hipertrofie favorizeaza manifestarile aritmice. Mai ai nevoie de o vizita la psihiatru pentru un tratament al anxietatii (probabil generalizate) si al tulburarilor de somn asociate.
Esti la varsta cand la barbati apar, aproape fara exceptie, astfel de manifestari in sfera cardio ca urmare a unor dezechilibre minerale endocrine si a unui stil de viata nu tocmai sanatos. Prin urmare, continua sa iei suplimente cu magneziu, fa miscare, mananca sanatos, trateaza-ti anxietatea, alopat si prin psihoterapie. Investigheaza-ti tiroida si mai discutam.
Sanatate
07-01-2018, 06:36 PM
Multumesc pentru raspunsul prompt.
Voi face cu siguranta acele investigatii.
Unde ar trebui sa fac eco? Am facut la Sanador, nu este ok?
Persista intrebarea daca pot exista acele diferente la diametrul ventriculului stang in decurs de o luna la ecografe diferite? Ce valori sa iau de bune?
Multumesc.
07-01-2018, 08:19 PM
Nu pot exista astfel de diferente daca masuratoarea s-a facut corect. Pot fi diferente doar daca, spre exemplu, dimensiunile s-au masurat in timpul sistolei si respectiv diastolei. Gasesti aici informatii legate de parametrii cardiaci in timpul investigatiilor specifice:
https://www.medlife.ro/interpretarea-rez...rmale.html
17-01-2018, 09:05 PM
Buna seara! Revin iar dupa ceva timp in care bineinteles ca extrasistolele nu au disparut. Saptamana trecuta am avut niste seri foarte nasoale si nu am putut dormi vreo 3 nopti la rand fiindca simteam ca.mi sta inima si mi.am pus mana pe pul sa vad ce se simte: simteam ca pentru 2-3 secundr inima se opreste dar nu exista bataia prematura dinainte adica pur si simplu inima batea normal, se oprea si iar batea. Ce credeti ca ar putea fi?tot un fel de extrasistole? Mentionez ca am si anxietate generalizata si ca viata mea e ca un calvar de cand o am, toate senzatiile mele fiind la inima
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 6 Musafir(i)