Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
01-11-2017, 05:56 PM
RE: Extrasistole
Imi poate recomanda cineva niste suplimente cu magneziu? Am auzit ca tauratul de magneziu ar fi cel mai bun,dar nu am putut gasi nicaieri.In locurile in care am cautat mi s a spus ca nu exista asa ceva. happy
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-11-2017, 06:44 PM
Daca ai probleme renale ar fi bine sa eviti magneziul. Daca nu, alege din lista de mai jos care ti se potriveste in functie si de efectele adverse. Incepi cu o doza mai mica si cresti dupa o saptamana, doua. Poti lua diferite forme in acelasi timp. Evita combinatiile de vitamine si minerale si ia-l la distanta de alte suplimente.

http://www.metabolics.com/blog/the-defin...pplements/

https://www.globalhealingcenter.com/natu...magnesium/

https://www.naturalnews.com/046401_magne...ption.html

Nu sunt medic, doar o iubita a lui Hashimoto...
01-11-2017, 07:42 PM
(01-11-2017 05:56 PM)rellikk a scris:  Imi poate recomanda cineva niste suplimente cu magneziu? Am auzit ca tauratul de magneziu ar fi cel mai bun,dar nu am putut gasi nicaieri.In locurile in care am cautat mi s a spus ca nu exista asa ceva. happy
Magnesium taurate poti comanda pe Amazon.
17-11-2017, 03:10 PM
Salutare am făcut ecografia la glanda tiroida si și surpriză doi noduli,mici doctoru a spus doar trebuie urmăriți sa nu crească mai mult de 1 cm,aștept sa îmi iasă si analizele sa vedem cum vor ieși.
Endocrinologul mi a spus ca din cauza extrasistolelor astea ar putea duce in timp la fibrilație, eu am extrasistole de 6 ani , 700 in 24 cel mai mult .
E posibil așa ceva sa apăra in timp fibrilația?
Nu ar fi apărut in 6 ani?ma băgat in ceata iar?
Nodul lob drept 0,46/0,23 cm si nodul stâng 0,46/0,3
Ce parere aveți?
20-11-2017, 01:17 AM
Endocrinologul ăla ar fi trebuit să știe că cei cu probleme tiroidiene pot fi mai anxioși decât restul populației și să nu te sperie cu fibrilația. Ea poate fi o complicatie a hiper sau hipotiroidismului atunci când tratamentul nu este potrivit.
Ai spus că ai extrasistole de 6 ani. Nu cumva tot de atunci ai și anemie? Ce-ai mai făcut cu ea?
20-11-2017, 09:15 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-11-2017 09:18 AM de mirelutza79.)
Nu ,Elena anemia mia apărut acum doi ani când am pierdut sarcină, iar mie extrasistolele mi au apărut astfel,eram internata in maternitate si am luat o pastilă de saridon ca ma durea capul ,la vreun sfert de ora am.început sa transpir rău,mau dus in terapie intensiva nu stiu ce mi au băgat pe vena si hop am început sa am extrasistole am avut toată noaptea după care nu au mai aparut, la o perioada de câteva luni au început si de atunci zilnic de la 60 ventriculare am ajuns la 700 ,acum aștept analizele sa le fac cu toate ca dr enfocrinolog nu mia dat decât tsh de făcut ceea ce mi se pare puțin .
De ce nu mia T3,atpo adică toate la astea nu ma pricep.Scuze daca apar greșeli dar am scris foarte repede si sunt in troleu.

Iar cu anemia cam peste doua săptămâni repet analizele iar sa vedem cum stam după ultimul tratament crescuse ajunsesem la 10 hemoglobină de la 8,8, sa speram ca tot este bine.
20-11-2017, 04:45 PM
Am găsit un mesaj de-al tau din 2012 unde spuneai că fierul este 21 (50-150). Asta tot anemie este. Ai testat vreodată B12, ac folic, feritina? Schimba medicul daca cel actual nu e in stare sa te trateze. Uimitor e faptul că nu ai câteva mii de extrasistole pe zi și alte complicații și că inca te mai poți ridica din pat sa mergi la serviciu. Lasă cardiologii că n-ai nimic la inima, concentreaza-te pe anemia asta și vei fi bine.
Iar endocrinologul tau e unul din gloata care venerează zeul TSH. Si asta după ce a văzut nodulii!? Tsh nu reflecta întotdeauna funcționalitatea tiroidei pentru că e un hormon hipofizar. Poate ieși în limite dar totuși să ai hormoni insuficienti.
 Mulţumiri acordate de: mirelutza79
01-12-2017, 01:47 PM
buna ziua. sunt noua pe acest forum, desi va urmaresc de ceva timp. am 40 ani si extrasistole de vreo 10. desigur, am facut toate investigatiile posibile, rezultatul fiind un cord sanatos si toate in regula. drept care, la fel ca toti ceilalti, am invatat sa traiesc cu ele. acum cateva zile insa, a aparut "noutatea" unui puls de 120 bpm in repaus, asa ca am decis sa reiau niste investigatii si analize de sange (mentionez ca ultimele sunt de acum doi ani). de asemenea, extra se simt mult mai puternic, "in gat" si am senzatia ca inima se smulge cumva din piept. va rog, imi puteti recomanda ce analize de sange sa fac? desigur, in afara de calciu, magneziu, D3, fier, potasiu happy multumesc mult!
01-12-2017, 05:02 PM
Din punctul meu de vedere ar fi utile analizele uzuale, ionograma, tiroida (tsh, ft3, ft4) și feritina
 Mulţumiri acordate de: Tinkerbell1
02-12-2017, 10:17 PM
(01-12-2017 05:02 PM)ElenaM a scris:  Din punctul meu de vedere ar fi utile analizele uzuale, ionograma, tiroida (tsh, ft3, ft4) și feritina

multumesc mult!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 4 Musafir(i)