Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
16-07-2017, 12:49 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-07-2017 12:53 PM de cineva.)
RE: Extrasistole
Da. Am facut cu trimitere de la medicul de familie. Pana acum facusem contracost la alta clinica. Cred ca vrea sa fac la el pt ca e 200 lei, si vrea sa fac vanzare la clinica privata unde lucreaza. Dar chiar e nevoie? Adica se pot schimba niste lucruri asa repede? Mi-a mai spus ca trebuia sa iau betablocante pt cele 9 esv in 24 de ore pe care le-am avut anul trecut si ca daca nu am luat de aia am ajuns la 10 /minut.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
27-07-2017, 09:54 AM
Uneori când casc sau când trag aer adânc am câteva bătăi mai rapide (5-6) după care o pauza mica și după ritm normal, sau pulsul are o "licarire". Ce poate fi asta, tot extrasistole, ori altceva mai grav? Nu se întâmplă de fiecare data când trag aer, doar rareori acele bătăi mai rapide urmate de acea mica pauza.
27-07-2017, 10:31 AM
E ceva normal. Cam toate manifestarile aritmice obisnuite (extrasistole in special) pe fondul unui cord clinic sanatos, este rezultatul stimularii vagale in diferite zone ale corpului. Nervul vag este un nerv mixt cu un traseu imens, de la creier prin faringe latinge, plamani, inima, stomac pana in intestine. Sunt extrem de multi factori care il pot stimula: inghititul, tusea, refluxul gastroesofagian, condimentele, substantele mentolate, hiperventilatia, balonarile, flatulenta intestinala.
 Mulţumiri acordate de: bogdancojo
27-07-2017, 10:37 AM
Va mulțumesc din suflet pentru răspunsurile promte! Cred ca și extrasistolele mele au alta cauza decât inima deoarece atunci când le am sunt foarte încordat și irascibil, iar dacă prind ceva încredere sau scap în unele zile de anxietate și ele se diminuează sau dispar, mereu ma gândesc la ele și după apar crizele de câteva zile cu câteva mii pe zi (2-3000) după care iar câteva zile sau săptămâni fără extrasistolele sau doar cu câteva extrasistole și tot asa....după ce vin de la mare voi merge din nou la control. Va mulțumesc!
27-07-2017, 10:42 AM
Trebuie sa faci un drum la psihiatru pentru un tratament serios al anxietatii, una din cauzele majore ale tulburarilor de ritm cardiac. Ar mai fi si posibilitatea unor sedinte de psihoterapie, in acelasi scop. Dar, daca anxietatea este generalizata si consecutiva unei depresii, este greu de rezolvat doar prin psihoterapie.
 Mulţumiri acordate de: bogdancojo
27-07-2017, 10:47 AM
Mereu ma gândesc dacă am o problema mai grava, dacă mor din cauza extrasistolelor, dacă încă sunt un om normal, mi-e frica sa mai fac sport, mi-e frica sa mai fac anumite lucruri pe care le făceam înainte, sper sa rezolv problema asta cat mai curând posibil pentru ca sunt foarte tânăr și doar ce am terminat facultatea... Va mulțumesc mult, domnule Soulhealer!
27-07-2017, 11:43 AM
Mai draga, vorba unui clasic in viata, daca iti aduci aminte, dupa lungul sir de e-mail-uri pe care le-am schimbat, te sfatuisem sa mergi la un control la un anumit doctor. Ai fost? Dca da, ce a zis?

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
27-07-2017, 01:23 PM
Salut,

După cum spune si nickname-ul meu ales foarte subtil, am suferit un infarct acum un an. Toate bune si frumoase (sic!), am fost stentat (am 3 bucăţi, din care unul în trunchiul comun) samd. Am viaţa obisnuită a unuia care a păţit un infarct: doi pumni de medicamente pe zi, o destul de severă insuficienţă cardiacă (FE ~35%), m-am obisnuit si cu ideea ca n-o sa apuc sa mor de cancer, ca statistic vorbind cineva cu inima si coronarele atât de bolnave o sa crape mai devreme sau mai tarziu de inimă. O destul de lungă perioadă am trait destul de liniştit, până intr-o zi (cam 6 luni de la infarct) când am inceput sa am extrasistole. Vin episodic. Uneori trec saptamani fara extrasistole severe, dupa care am doua-trei (uneori mai multe) nopţi in care pur si simplu nu ma lasă să dorm. Incerc să le ignor, m-am obişnuit cu ele, da' numai ce aţipesc un pic, ma "ciupeşte" careva de inima si imi sare somnul happy

La un moment dat m-am suparat si m-am dus sa-mi pun un holter, măcar sa aflu ce anume provoaca extrasistolele alea. Aţi ghicit, in ziua aia n-am avut NICI MĂCAR O EXTRASISTOLĂ. 200 de RON aruncaţi pe fereastră.

Bun, cam astea sunt faptele. Ceva sugestii referitor la ce aş putea face in continuare?

Mulţumesc.
27-07-2017, 01:30 PM
Citeste in primul rand postarile de pe acest topic. In al doilea rand, fa schimbari majore in stilul de viata, in alimentatie in primul rand. Daca esti supraponderal, va trebui sa mai slabesti. Apropo, e greu sa dai sfaturi cuiva despre care nu stii mai nimic, greutate, varsta, inaltime, stil de viata, alte probleme cu care se confrunta, analize de baza, etc...
27-07-2017, 01:45 PM
Pentru ARM.Med încă nu am mers pentru ca e foarte ocupat, aștept sa ma sune, de la clinica atunci când poate primi pacienți, momentan am înțeles ca este în concediu domnul doctor, voi merge cat mai curând posibil.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: cineva, 4 Musafir(i)