Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
01-10-2009, 03:22 PM
RE: Extrasistole
Buna ziua!!!

Si eu ma confrunt de vreo 3 ani cu extrasistole ventriculare evidentiate chiar si pe ekg.
Eu am un prolaps de valva mitrala cu insuficienta mitrala gradul II congenital si as vrea sa stiu daca extrasistolele au vreo legatura cu aceasta afectiune. Uneori pauza intre batai e foarte lunga, urmata de o usoara ameteala.

Acum mai iau cate un distonocalm pentru a le mai diminua, insa efectele nu se prea vad. Mai ales la emotii si la efort se accentueaza si le percep ca o bataie ampla urmata de una mai slaba; mai multe batai de acest gen care tin si minute...]

As dori un sfat!!!!

Multumesc
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-10-2009, 03:59 PM
Raluca, ar fi indicat sa faci o consultatie si un studiu electrofiziologic pentru a vedea daca se poate face ablatie pentru extrasistolele pe care le ai tu.
Afectiunea valvei mitrale ar putea avea influenta asupra extrasistolelor, dar doar prin mesaje nu am cum sa iti confirm sau infirm acest lucru, fara un consult.
Eu iti recomand sa il cauti pe dr. Radu Vatasescu de la Spitalul de Urgenta Floreasca. Vezi ca dumnealui are consultatii joia dupa-amiaza la clinica Angiomed. Telefoanele de la Angiomed sunt 021 223 64 22 sau 0724 00 88 99. Suna si fa-ti o programare la dr. Vatasescu. Daca in urma consultatiei dumnealui decide sa se mearga mai departe pe calea ablatiei o sa fi programata pentru un studiu electrofiziologic, care reprezinta, in general, partea "introductoare" a ablatiei. Daca in urma studiului se constata ca se poate efectua ablatie, in cadrul aceleiasi interventii se va proceda in consecinta si ablatia va fi facuta.
In mod normal o sa vii intr-o zi sa te internezi, dupa amiaza o sa aiba loc interventia, iar a doua zi o sa pleci acasa. Asa ca nu trebuie sa te ingrijorezi, nici nu o sa fi scoasa prea mult din activitate si nici nu e ceva extrem de invaziv sau traumatizant.
Sa ne tii si pe noi la curent cu evolutia lucrurilor.
Bafta!

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
05-10-2009, 11:58 AM
E destul de greu pt mine sa aung in Bucuresti pentru a-mi face toate aceste investigatii. Eu as vrea sa inteleg daca aceste extrasitole au legatura cu prolapsul de valva mitrala pe care il am, daca sunt declansate din cauza lui.
La mine palpitatiile au debutat in timpul administrarii unui tratament cu Dilatrend prescris de un cardiolog care m-a consultat. Acum nu stiu daca a fost o coincidenta faptul ca s-au declansat in timpul tratamentului sau pur si simplu nu a avut nicio legatura.
Am facut holter EKG si culmea ca atinci mi-au iesit 15 ESV , 1 cuplata, si 1 ESA.
Sunt zile cand am foarte multe si de multe ori le simt diferit, apar din senin, iar datorita faptului ca intru in panica, starea mea le intretine.

E groaznic ca la 30 de ani sa ai atatea probleme , sa simti ca mori cu fiecare bataie cardiaca aiurea.....
05-10-2009, 12:18 PM
Raluca, pana la urma nu conteaza daca extrasistolele au legatura cu valva mitrala sau nu, idea e ca daca sunt intr-un numar suficient de mare ar trebui sa incerci o terapie de ablatie pentru a scapa de ele. Dar doar prin mesaje eu nu am cum sa dau un diagnostic referitor la cauza extrasistolelor.
Ideea e sa fi consultata de un cardiolog cu experienta in electrofiziologie (de acea ti l-am recomandat pe dr. Vatasescu), pentru a se vedea daca se poate lua in calcul varianta ablatiei, care ar fi cea mai buna. Daca nu cel putin sa ti se stabileasca o medicatie optima.
15-16 extrasistole nu inseamna nimic, nici macar cateva sute de extrasistole pe zi nu au vreo semnificatie clinica, atat doar ca sunt inconfortabile.
Despre venitul pana la Bucuresti ... ce sa zic Raluca, sunt oameni care pentru a-si rezolva problemele de sanatate merg in afara tarii. Eventual, daca imi spui din ce oras esti, pot sa incerc sa vad daca pe undeva mai aproape exista vreun cardiolog cu experienta la care as putea sa te indrum.

Mulţumiri acordate de: Cotuna Sergiu
05-10-2009, 02:10 PM
Sunt din Bacau. Cel mai tare imi e teama ca din extrasistole sa nu trec in tahicardie ventriculara sau mai rau.
Dar studiul electrofiziologic nu se face dupa ce in prealabil porti un Holter ekg?

Am uitat sa mentionez ca nu pot face deloc efort, insa niciun cardiolog din cati am consultat, in bacau, nu mi-a recomandat un test de efort.

IN CE CONSTA STUDIUL ELECTROFIZIOLOGIC??

Multumesc pt raspunsuri
05-10-2009, 02:17 PM
De trecut din extrasistole in tahicardie ventriculara, daca nu ai un substrat care sa mentina aceasta tahicardie, nu cred ca e vreun pericol. Tu faci extrasistole de 3 ani, daca era pana acum s-ar fi declansat o tahicardie.
Studiul electrofiziologic nu implica neaparat purtarea unui holter. Sunt doua treburi diferite, nu sunt intercorelate. Studiul consta in patrunderea pe vena femurala de la picior cu 2-3 sonde (ca niste sarme lungi si subtiri) pana in inima, unde se stimuleaza din diverse puncte si se inregistreaza semnalele intracavitare pentru a se putea stabili ce fel de tahicardie sau extrasistole are pacientul si in ce zona trebuie efectuata ablatia. Si chiar daca suna ciudat stai linistita ca nu doare. Practic studiul electrofiziologic reprezinta partea introductiva a ablatiei, de obicei el se continua direct cu aceasta. Doar daca, din diverse motive, ablatia nu se poate face in cadrul aceleiasi interventii atunci se mai incearca inca odata, mai tarziu.
Daca esti din Bacau mai poti sa mergi cu toata increderea la Iasi, la Institutul Parhon (langa Copou), la d-na dr. Mihaela Grecu, la etajul 4 la cardiologie.
Succes!

05-10-2009, 03:26 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-12-2015 01:42 AM de Arm-Med.)
Incearca sa imi trimiti holterul pe e-mail. Dar nu vad cu ce te-as putea ajuta eu foarte mult din acest punct de vedere. Decat sa constat ca, intr-adevar, ai extrasistole ventriculare. Dar mai mult ... tu faci greseala pe care o fac multi pacienti, de a vrea consult la telefon sau prin e-mail. Gandeste-te ca e vorba de viata si sanatatea ta, nu este o obligatie pe care sa o tratezi fara chef. Cel mai bine, in cazul oricarei afectiuni, e sa iei legatura cu un medic cat mai competent, sa ti se stabileasca un diagnostic cat mai apropiat de realitate si, in functie de acesta, sa se procedeze la un tratament corespunzator si sa fi tinuta sub observatie.

06-10-2009, 09:47 PM
armmdt, multumesc pentru raspunsul prompt! Trebuie sa mai fac cateva precizari: esv au debutat in anul 2007, am 48 de ani si sunt din Tg. Mures. Am facut numeroase examinari: cardiologie, endocrinologie, analize ale sangelui si nu s-a gasit nimic. Am fost vazuta de 3 medici cardiologi, am facut test de efort, echodopler si totul este ok, dar esv tot nu dispar. Acum sunt mult mai rare dar mai puternice. In data de 13 sunt programata la un nou holter. Uneori, destul de rar, se intampla saimi creasca pulsul foarte tare - 120 batai/min. in stare de repaus. Nu mi s-a prescris nici un fel de medicatie, doar la nevoie mai iau cate1/2 Distonocalm dar nu imi face prea bine deoarece sunt hipotensiva si imi scade tesiunea si mai mult.
06-10-2009, 09:52 PM
Cum ti-am spus, daca extrasistolele raman la nivel de cateva sute pe zi nu-i nici o problema. Dar cresterea pulsului brusc la 120 ar putea reprezenta de fapt o tahicardie despre care sa nu fi constienta, confundand-o cu extrasistolele. Daca e asa si daca e o tahicardie care se manifesta aleator si care nu apare mai des de odata-de doua ori pe saptamana sau mai rar atunci o sa fie cam greu sa o surprinzi pe un holter. In acest caz, ca sa fi linistita si sa descoperi clar ce ai, eu ti-as recomanda sa faci un studiu electrofiziologic. Daca esti din Tg. Mures poti sa mergi la Centrul de Boli Cardiovasculare (la Spitalul Judetean) la Prof. Dan Dobreanu.

06-10-2009, 10:02 PM
Multumesc foarte mult. Acum sunt mult mai linistita. Voi incerca sa ajung la dl. profesor. Te rog, ai putea sa-mi descrii in cateva cuvinte in ce consta acest studiu electrofiziologic?
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)