Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
14-03-2017, 11:05 AM
RE: Extrasistole
Cine v-a recomandat acest medicament? Ați fost monitorizat la începutul tratamentului?

Nu sunt medic, doar o iubita a lui Hashimoto cu probleme de B12 și extrasistole.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
14-03-2017, 03:40 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-03-2017 03:42 PM de Racataian Gheorghe.)
Medicamentul mi l-a recomandat dr. Ivanica din Timisoara- 2 comprimate pe zi. Monitorizat? nu stiu la ce te referi. Am avut holter ekg inainte de tratament si apoi am fost de 2 ori sa discut cu d-nul dr. dupa ce am inceput tratamentul la un interval de 3 luni. Nu am fost internat in spital. Si mie mi-a spus doctorul ca e mai bun decat Rytmonorm- cam atat.
Rytmonormul si flecainida sunt din grupe diferite ca medicamente, eu spuneam ca asupra mea aveau acelasi efect, poate rytmonormul era mai greu tolerat.
14-03-2017, 06:17 PM
La internare mă refeream, dacă ați făcut teste de sânge și ecg, așa cum scrie la carte...Curios este că ați trecut de la hipermetropie la miopie deci undeva la jumătatea distanței erați pe zero. Dacă ați fi renunțat atunci la medicament erati vindecat cu ochiicool oricum sa fii miop e mai bine decât invers, măcar puteti citi ziarul fara ochelari

Nu sunt medic, doar o iubita a lui Hashimoto cu probleme de B12 și extrasistole.
14-03-2017, 06:51 PM
Rytmonormul și Tambocorul mai precis propafenona și flecainida sunt din aceeasi categorie sunt antiaritmice de clasa 1 blocate ale canalelor de Na.Însă cred ca aici depinde de tolerabilitatea fiecăruia. Dacă dvs. vi le-a recomandat dr .Ivanica sa le luați acasă la fel a făcut și dna dr Grecu cu mine...Mi le-a dat sa le iau acasă si ekg de control la doua sapt...lucru cu care cardiologii mei din oraș nu sunt de acord pt ca e medicament periculos de administrat acasă. ..cordaronele este mult mai toxic și totuși se da la domicileu fără probleme doar pt ca se găsește la noi în România.
15-03-2017, 11:15 AM
Inafara de a lua medicamentul asta nu mi s-a recomandat nimic, ma duc eu la control din proprie initiativa. Dr-ul Ivanica nu era prea ingrijorat cand ii povesteam ca ma simteam rau de la Flecainida la inceput chiar cand luam doar o doza pe zi, el recomandand 3 pe zi . Am facut ceva analize banale de sange,eco si ecg holter: totul ok inafara de ecg unde au fost 2500ESV-uri intr-o zi.

La problema cu ochii nu cred ca functioneaza asa cum zici tu, nu cred ca am trecut prin 0 dioptrie Efectul medicamentului asupra mea era foarte evident: dupa 2 ore mi se incetosa vederea, nu suportam lumina, trebuia sa privesc doar drept,daca intorceam capul nu vedeam, din cauza asta la condus prin oras era cam periculos. Asta dura cam 2 ore. De cateva luni incetosarea asta s-a instalat permanent

Acum fiecare face cum crede. Cu toate efectele adverse eu simteam ca mor de cateva ori pe zi asa ca flecainida aia m-a ajutat
15-03-2017, 01:05 PM
lasand gluma la o parte cred ca ar trebui sa mergeti la un medic oftalmolog pt ca miopia nu se manifesta prin vedere incetosata. eu am exact aceleasi dioptrii (-50,-75) si vad f bine fara ochelari, chiar si la distanta

15-03-2017, 01:43 PM
Eu nu glumeam si valorile de miopie pe care le-am pus mai sus un doctor oftamolog mi le-a gasit
24-03-2017, 09:17 PM
salut am revenit si eu pe aici dupa ceva vreme . am fost din nou la control dupa 4 luni de ritmonorm 3 zi am reusit sa am doar 1 2 extrasistole pe zi si iau si jumate de concor sper sa tina , dar cat nmai trebe sa continui tratamentu asta
25-03-2017, 11:49 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-03-2017 11:51 AM de ursamajor.)
Până când decide medicul.
Trebuie să ai în cap că problemele la inimă sunt rar vindecabile, în afara cazului în care acestea sunt provocate de dezechilibre în alte sisteme.
25-03-2017, 04:28 PM
Am fost atât de naiva încât să cred că am scăpat de extrasistole...De fapt am scăpat doar de cele de tract de ejecție ventricul drept, pe care le suportam foarte bine, nefiind însoțite de nici o altă senzație în afară de acea bubuitură in piept. Intr-o seară, stând cu capul pe pernă și ascultând pulsul, mi-am dat seama că la fiecare 7-8 bătăi era o pauza însoțită de o senzație ciudată în stomac și gât, amețeală și val de caldura. Aceste senzații durau doar o secundă, suficient încât să mă trezească din somn. Am petrecut multe nopți în compania acestor extra, neștiind ce am și gândindu-ma la atacuri de panica sau apnee.
Pentru cei cu experiență în astfel de senzații tari: sunt aceste extrasistole atriale?

Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)