Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
16-09-2009, 03:10 PM
RE: Extrasistole
Bogdan si eu am patit la fel: de cate ori am pus un holter m-am simtit super.....ma rugam la extrasis sa apara, faceam eforturi si......nimichappy). Daca s-au inregistrat cateva, mi s-a spus ca sunt de la miscarea aparatului. Cum mi-l dadeam jos, la 1 min diferenta, 'ma salutau' din mers, ba chiar imi faceau cu mana ...nu cumva sa nu le bag in seamahappy).
Decat sa am probleme la inima, m-as bucura sa am pitici pe creier, (nu si pe alba ca zapadahappy) ).
Sanatate !
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
16-09-2009, 04:20 PM
si eu as fi la fel de bucuros am pitici pe creier decat ceva la inima...in fine doctorii zic ca nu am nimic, doar unul mi-a zis de pitici. ai idee daca studiul electrofiziologic necesita internare ?
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
16-09-2009, 06:31 PM
Studiul elecrofiziologic nu cred ca necesita internare. In urma lui se stabileste de comun acord, tu si dr.ul daca se poate face ablatia sau nu. Oricum a doua ┬┤zi....si chiar in aceeasi zi poti fi acasa. Sanatate !
16-09-2009, 08:41 PM
Dragilor, sper sa nu va suparati pentru chestia cu PPC. A fost o gluma, mi s-a parut amuzanta. Mai manifest uneori si eu prost gust ...
Despre studiu, in principiu ar fi necesara o internare de o noapte, ca si la ablatie. In plus, daca la studiu se constata ca chiar ai extrasistole suficiente se va proceda direct la ablatie, deci tot stai o noapte. Poate (dar asta depinde de hotararea doctorului), sa vii foarte de dimineata la spital si sa intri cat mai repede la studiu ... in acest caz cred ca ai putea sa pleci seara acasa, chiar daca ti s-ar face si ablatie, dar, repet, asta tine de doctor.
Despre holter, exista si de 24 si de 48 de ore. Poate anumite spitale nu au de 48 ... puteti incerca in mai multe parti sa faceti un astfel de holter si apoi sa mergeti cu rezultatul la cardiolog. Pentru a va informa asupra clinicilor si cabinetelor de cardiologie, acolo unde ati putea gasi un astfel de holter, va recomand eu un portal tare: http://www.medical-bucuresti.ro big grin

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
16-09-2009, 10:40 PM
Ar fi culmea sa ne "shukarim" pe tine dupa tot ceea ce faci. Oricum acesti PPC se pare ca exista la mai mult de 50%(asa spun unele articole) dintre cei care se prezinta la cardiolog cu "o problema" .
23-09-2009, 09:32 AM
Buna ziua tuturor, ma numesc Daniel, am 30 de ani, sunt din Codlea- Bv- si la indrumarile multora m-am inscris pe acest forum, sperand sa gasesc raspunsuri pertinente la problemele care ma framanta.
Deci, am 30 de ani, 190cm/125kg ( stiu, e mult, acum ma apuc de slabit), o fire nervoasa/stresata/panicara, deci imi cam "sare mustarul" din te miri ce... Cu 2 ani in urma, lucrand in Italia, am avut episoade puternice de esv-uri si am ajuns la urgente, unde, dupa un EKG mi-au zis sa iau Xanax ca nu am nimic.
Revenit in tara, episoadele au continuat, asa ca am mers la cardiolog unde am primit diagnosticul de aritmie sinusala si tahiaritmie...Am facut ecocardiograma si inima este in limitele normale, aveam ceva probleme in schimb cu deficitul de potasiu si magneziu... Cardiologul mi-a dat un tratament zilnic de 1/2 Concor de 5mg si 1/2 de Noriprel de 2,5, avnd si ceva probleme de tensiune... Medicul m-a asigurat ca nu am nimic organic, deci sa nu-mi fac griji. Intre timp am facut si un tratament de 2 ani cu antidepresive, avand in acea perioada o serie de evenimente negative in viata mea care m-au terfelit in mocirla.
De atunci nu m-am mai dus la cardilog, dar tratamentul l-am faut destul de constincios, nu fumez, nu beau cafea, cu mancarea nu ma pot abtine, dar acum m-am decis sa tin regim... Cu alcoolul ( bere sau vin) consum moderat, poate am mai si exagerat cateodata...
De 2 saptamani, dorind sa refac o vizita la cardiolog, am facut un Holter de tensiune si unul EKG, cel de tensiune, la spusele medicului (acelasi de acum 2 ani, oscileaza de la mic la mare, dar zice ca e OK). In schimb cel EKG m-a speriat de-a binelea- pt. ca am avut 8748 de ev. ventriculare, cu 1984 izolate, 808 cuplete, 878 RUN, 237 bigeminate si 87 episoade de tahicardie, iar ev. supraventriculare au fost 52 din care 48 izolate, 0 cuplete, 0 RUN si 1 episod de tahicardie paroxismala.
Valoarea maxima a depresiei ST a fost -0,31 mm la ora 07.45 pe canalul 3. Valoarea maxima a elevatiei ST a fost 2,87 mm la ora 18.41 pe canalul 3.
In timpul inregistrarii au fost 66 de pauze mai mari de 2,4 sec.
Cel mai lung interval QT 436 msec, iar cel mai lung interval QTc 495 msec. Cel mai scurt interv. QT 274 msec iar cel mai scutr interv. QTc 306 msec.
Acum doctorul mi-a dublat pastilele ( aceleasi), si in plus am de luat o Cardio-aspirina de 100 la pranz ( fapt care ma cam duce cu gandul la riscul de infarct).
In concluzie, exista riscul ca aceste ev. ventriculare sa degenereze in ceva grav, fibrilatie ventriculara, infarct, ischemie?

Va multumesc pt. rabdarea avuta la citirea postului meu kilometric.
23-09-2009, 11:13 PM
Ca ai avut 87 de episoade de tahicardie ventriculara ... nu prea cred. Cu siguranta le-ai fi remarcat, te-ai fi simtit extrem de rau, ai fi lesinat si era o mare probabilitate sa fi fost chiar mort acum. Ca ai 8000 - 9000 de extrasistole ventriculare pe zi, da asta pot sa cred.
Elevatia de segment ST se intalneste in cazul unui infarct miocardic acut.
Asa ca, una peste alta, eu te sfatuiesc urmatoarele:
1. fa-ti urgent o coronarografie.
2. pentru tahicardiile ventriculare eu te sfatuiesc sa iei legatura cu dr. Radu Vatasescu de la Spitalul de Urgenta Floreasca din Bucuresti. Vezi ca are consultatii joia dupa amiaza la clinica Angiomed in Bucuresti. Intra pe Internet si cauta telefonul lor si fa-ti o programare.
Iar daca ai reusi sa mai dai niste kilograme jos ar fi excelent.
Sa ne tii si pe noi la curent cu evolutia lucrurilor.

24-09-2009, 08:10 AM
Da, dar daca era un infarct cardiologul nu ma trimetea la plimbare, nu, doar cu Concor si Noriprel, si ala reiese si dun EKG...?
Toate ev. au fost asimtomatice...
Coronografie la 30 de ani? Pai sa am ischemie deja de acum?
24-09-2009, 08:25 AM
Pentru linistea ta du-te la medic, eventual la altul.Sanatate
24-09-2009, 08:43 AM
(24-09-2009 08:10 AM)rogoz daniel a scris:  Da, dar daca era un infarct cardiologul nu ma trimetea la plimbare, nu, doar cu Concor si Noriprel, si ala reiese si dun EKG...?
Stiu ca suna ciudat, dar am mai vazut cazuri ...

(24-09-2009 08:10 AM)rogoz daniel a scris:  Toate ev. au fost asimtomatice...
Sa ai peste 8000 de extra ventriculare pe zi + zeci de tahicardii ventriculare si totul sa fie asimptomatic ... ai fi primul din lume.

(24-09-2009 08:10 AM)rogoz daniel a scris:  Coronografie la 30 de ani? Pai sa am ischemie deja de acum?
Crede-ma ca am avut si pacienti mai tineri cu infarct.

Asculta-ma ce iti zic, pentru siguranta fa o coronarografie, ca supradenivelarea de ST nu a aparut degeaba.
Si mergi la doctorul la care te-am trimis.
Bafta!

Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)