Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 7 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
12-05-2012, 05:59 PM
RE: Extrasistole
Maddox, e mult 12 pe minut ! Neaparat trebuie facut ceva, luat un antiaritmic sau beta-blocant, la recomandare medicala desigur, pentru a le face macar suportabile, a le taia vehementa; faptul ca nu te-a ajutat metoprololul nu inseamna nimic, mai exista si alte multe beta-blocante! Nu e lege ca unul si acelasi medicament sa ni se potriveasca tuturor la fel !!

Merry, din pacate exista sansa ca extraurile, chiar si pe o inima perfect sanatoasa, in timp indelungat sa produca daune ireversibile sau sa se transforme in alte tipuri de aritmie, avem caz concret pe forum. Nu intru in dezbaterea cauzelor, acestea pot fi foarte numeroase si variate. Tu poti stabili o relatie de cauzalitate clara cu problemele tale gastrice?
Ai fi printre putinii fericiti daca ar fi asa, intrucit rezolvind problema cu stomacul ai scapa de ele.
Tot ce pot sa-ti spun cu precizie, oricit pare de nemilos, este ca in lunga mea experienta de cardiaca n-am intilnit pe absolut nimeni care sa scape definitiv de ele. Pot exista lungi perioade de acalmie, dar nu scapare definitiva ! Si mai exista o certitudine: cu cit te panichezi si te preocupi mai mult de ele, cu atit se manifesta mai virtos netrebnicele !
Nici macar ablatate nu prea pot fi ! Stiu un caz, cu trei ablatii de extrasistole in Franta, a recazut de fiecare data, din nefericire ! Trebuie sa invatam sa traim cu ele, gasind diverse metode de a le imblinzi , de a le face macar suportabile - si atit !
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-05-2012, 10:26 PM
(12-05-2012 02:57 PM)julie v a scris:  .......Sa fie vina noastra, pentru suferinta copiilor nostri ?! In ce sens ? Poate i-am stresat cu invatatul ?! Si i-am certat, ei punand la suflet asta si imbolnavindu-se ? La asta te referi ?

Nu stiu, tocmai de aceea intreb. Si nu ma refer neaparat la fiecare dintre noi, ca parinte, ci la toti laolalta, prin mediul pe care il cream in societate, prin alimentatia pe care o promovam, etc.

"Toate-s vechi si noua toate"
13-05-2012, 08:41 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-05-2012 08:43 AM de george.popoiu.)
Revin cu o noua problema din pacate. In aceasta dimineata precum si aseara cand m-am trezit din somn am avut batai foarte rapide ale inimii pe care le simteam ca palpitatii.

Eu am 19 ani si tetanie si imi zvacnesc des muschii, si cei din zona toracelui si de fiecare data imi verific si pulsul sa vad daca e de la inima. Ei, azi dimineata si aseara simteam in zona inimii niste zvacnituri (palpitatii) si cand mi-am pus mana la gat sa-mi iau pulsul : surpriza ! Era atat de mare incat nici nu puteam sa-l numar. Chestia asta m-a tinut vreo 3-4s si s-a oprit deodata destul de brusc.

Mentionez ca in urma EKG si ECO am cord clinic sanatos, dar in urma a 3 atacuri de panica mi s-a instalat tetania. Am Ca ionic sub limita. O sa-mi dispara astea dupa ce rezolv cu tetania, sau am dat in boala de inima ? crying Normal ca am si extrasistole, multe cand dorm, aseara cand m-am trezit aveam cam 2/min. In timpul zilei am putine.
13-05-2012, 08:58 AM
Trebuie sa rezolvi dezechilibrul ionic, fara indoiala. Spasmofilia si manifestarile de tetanie asociate genereaza astfel de tulburari de ritm cardiace. Totul este sa nu te sperii! Citeste ce am scris cu cateva zile in urma pe acest topic legat de asimilarea Ca si Mg.
Sanatate!

Nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi...
14-05-2012, 11:05 AM
As vrea va rog cele mai bune retete (naturiste ) pentru a scapa de extrasistole(ventriculare) ...
14-05-2012, 12:56 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-05-2012 12:57 PM de uliana.)
Maddox draga, exista o multime de calmante naturiste, cu efecte bune si asupra anxietatii si care mai potolesc si bestiile astea de extrasistole. Trebuie sa stii insa ca nu toata lumea reactioneaza la fel: adica unora le prieste de minune, altii nu simt nici o ameliorare.
O prima optiune ar fi calmantele cu paducel - tinctura sau pastile; sunatoarea - capsule de la firma Walmark; tinctura de talpa gishtii, singura sau in combinatie cu cea de paducel; tinctura de valeriana - mai ales seara, pentru ca poate da si somnolenta; orice ai alege de aici adauga si coenzima Q10 cu ulei sau extract uscat de catina (firma Hofigal). Sa nu depasesti cantitatile inscrise in prospecte, pentru ca oricit ar fi de naturiste, au darul sa scada si tensiunea arteriala, ceea ce nu ti-ar trebui !
Eu ti-as propune urmatoarea varianta: 2 capsule de sunatoare si 3 de coenzima pe zi, macar doua saptamini ! Hai sa vedem cum te vei simti ! Daca ma intrebi de ce iti sugerez sunatoarea in primul rind si nu paducelul, iti raspund ca sunatoarea are o componenta anxiolitica mai marcata decit paducelul si mi se pare ca ti-ar putea fi mai utila decit aceasta din urma.
Asteptam noi vesti, sa-ti fie bine !
14-05-2012, 01:24 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-05-2012 05:42 PM de SoulHealer.)
Cel mai bun remediu impotriva extrasistolelor ventriculare sunt suplimentele de magneziu sub cele 3 forme, cele mai asimilabile: magnesium chloride (ulei de magneziu), magnesium citrate, magnesium taurate. Doza recomandata este de 400-500 mg/zi. Renunta o vreme la suplimentele de calciu si vit. D3. Un aport de potasiu este si el extrem de important. Consuma 2 banane pe zi. Elimina trigerr-ii cei mai importanti ai ESV-urilor: cofeina, alcool, tigari! Alte remedii naturiste:
- Reteta propusa de Luca, in cadrul acestui topic
- ceai de macese sau esenta de macese sub forma de picaturi.
- suc de legume verzi (tije de telina, broccolli, dovlecei, castravete, spanac)
-citeste comentariile si solutiile de la adresa:
http://www.earthclinic.com/CURES/arrhythmia.html
Sanatate!

P.S. Nu uita ca este important sa tratezi si anxietatea pentru ca ca este un factor determinant in intretinerea ESV-urilor. Solutii posibile : Vagostabyl, Sympavagol, passiflora, sunatoare, sedatif PC. Daca aceste suplimente nu ajuta cere medicului de familie reteta pentru un anxiolitic ( xanax, spitomin, etc)

Nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi...
14-05-2012, 02:18 PM
:-/Salutare tuturor,nu am mai postat nimic de o perioada buna credeam ca am scapat de extrasistole dar dupa o periada de un an care nu au mai aparut iata ca am facut din nou cunostinta cu ele,nu stiu de ce s-a declansat din nou, intre timp am fost la dl doctor RADU VATASESCU un om de milioane dinsu spunindu-mi ca eco la inima este ok am facut si un ekg care bineinteles era in limite normale si totusi iata -ma din nou daramata acum am inceput tratament din nou cu concor de 2.5 si dansu mi-a recomandat sa merg si la un pshiatru sa imi prescrie ceva ptr anxietate deoarece eu fratilor va spun sincer intru in panica incerc sa fiu calma dar cu greu fac fata .Tratamentul ptr anxietate este asentra 50 una seara ,cine ma poate ajuta cu un raspuns eu am uitat sa spun pshiatrului ca inghit si concor se pot asocia cele doua medicamente ,iar o alta rugaminte este unde sa fac un holter cu 12 derivatii scuze daca nu am inteles eu bine termenu ca nu ma pricep ,cind am fost la dr doctor RADU VATASESCU mi a recomandat repetarea holterului dar eu din cauza emotie am uitat sa il intreb unde sa merg si din cite stiu in general lucraza cu anumiti medici ,pot sa il fac si in ploiesti dar nu vreau sa dau bani degeaba apoi dl doctor sa ma trimita sa il fac din nou va multumesc tuturor
14-05-2012, 05:03 PM
Mirelutza, stai linistita, concorul(beta-blocant cardioselectiv) nu este contraindicat cu asentra(antidepresiv), evita insa sucul de grapefruit si fructul ca atare, deoarece modifica puternic absorbtia intestinala a antidepresivului si te poti trezi in sub- sau supradozaj, ceea ce n-ar fi dezirabil.
Din pacate, nu cunosc echipa sau clinica cu care prefera sa lucreze dr. Vatasescu in materie de holter, dar o monitorizare cu 12 derivatii poti face la Centrul medical Sf. Alexandru, Bucuresti, Str. Dreptatii 2C. Un numar de telefon (valabil) n-am gasit, dar iata o adresa de e-mail, cred ca te vei putea intelege si astfel cu ei: cmsfalexandru@yahoo.com
Imi pare rau ca te-au napadit din nou extrasistolele, este o batalie fara de sfirsit cu ele, chiar daca exista si lungi perioade de acalmie !
Sa-ti fie bine !
14-05-2012, 06:41 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-05-2012 07:29 PM de uliana.)
MULTUMESC ULIANA,ptr raspuns
Nu vreau sa plictisesc pe nimeni dar mai o nelamurire e posibil: data trecuta simteam niste batai puternice in piept, acum se manifesta astfel nu simt bataia insa in schimb simt ca ma inec putin si simt nevoia sa trag aer in piept ,senzatia este ca si cum te ai inecat putin multumesc
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: oscar, 3 Musafir(i)