Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extractie masea
18-08-2019, 01:15 PM
infectie dupa extractie
Buna ziua.
In urma cu doua săptămâni mi s a extras o masea si mi s. a prescris antibiotic o saptamana.
Am fost la control dupa o săptămână si mi s. a spus ca totul este in regula.
Azi am observat un mic abces in locul extractiei abces care la apasare a sangerat.
Este vorba de o infecție? Pot sa iau antibiitic pana maine, pana ajung la medic?
Mulțumesc frumos!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
18-08-2019, 01:42 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 18-08-2019 01:45 PM de SoulHealer.)
RE: infectie dupa extractie
Da, poti, desigur. Probabil ca nu s-a facut corect chiuretajul post extractie sau nu s-a suturat gingia, in caz ca dintele extras era un premolar sau un molar. Foloseste si o apa de gura cu clorhexidina si evita dulciurile , lactatele si mancatul pe acea parte.
18-08-2019, 03:17 PM
RE: infectie dupa extractie
Va mulțumesc frumos pentru răspuns.
Am luat un antibiotic, am apasat un pic pe abces si a sangerat, dar s.a desprins un parte mica cam 4-5 mm din gingie,in locul respectiv.Pot sa stau asa pana maine?
19-08-2019, 03:58 PM
Extractie masea
Buna ziua.
In urma cu trei saptamani mi s a extras o masea, am luat antibiotic 7 zile, apoi dupa inca doua saptamani fara nicio problema, mi. a aparut o infectie chiar in locul extractiei, am fost din nou la medic, a curatat infectia, mi a dat antibiotic pt inca 7 zile, apoi sa merg la control.
Cum pot verifica daca se vindeca complet locul respectiv, gingia sau chiar osul? Ce analiza trebuie sa fac sa ma asigur ca totul este in regula?
Va mulțumesc frumos!
19-08-2019, 10:08 PM
RE: Extractie masea
Nu trebuie sa faci nicio analiza. Cand se va vindeca nu va mai sangera si nu va mai fi inflamata.
20-08-2019, 02:57 PM
Fratele meu a facut o extractie la clinica Life Dental Spa si a fost foarte multumit. Medicii de acolo iti explica fiecare pas. In plus, nu m-a durut, ei folosesc laserul dentar, care nu provoaca nici un fel de durere. Poti citi mai multe pe site-ul lor lifedentalspa.ro.
20-08-2019, 04:14 PM
Dar pe el l-a durut??
20-08-2019, 04:41 PM
(20-08-2019 04:14 PM)ElenaM a scris:  Dar pe el l-a durut??
Ha, ha, ha! Buna asta! happy Reclama e sufletul afacerii. Ce daca nu ne intereseaza constructia gramaticala!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)