Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eventuala sarcina nedorita
16-08-2013, 05:42 PM
Eventuala sarcina nedorita
buna ziua! mi-a intarziat menstruatia cu aproximativ 5-6 zile. am simptome premenstruale,insa fara menstruatie.Ma tem sa nu fie o eventuala sarcina. acum aproximativ 2 saptamani am avut un contact sexual neprotejat,insa nu a ejaculat inauntru.nu am varsta necesara si nici curajul sa vorbesc despre asta cu mama mea.Un sfat,va rog!multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
16-08-2013, 05:47 PM
RE: Eventuala sarcina nedorita
Buna, Ioana! Dupa ceea ce scrii,deduc ca esti minora...sfatul meu este sa ma astepti cateva zile si sa repeti testul de sarcina...pe viitor,protejati-va!!
 Mulţumiri acordate de: Ioana Georgiana
16-08-2013, 08:06 PM
Din moment de zici ca nu ai varsta necesara ma gandesc ca esti micuta...Prin internediul net-ului alt sfat decat sa iti faci un test de sarcina nu stiu ce sa iti dau.Sa speram ca va fi negativ.

Sa nu crezi ca iti tin morala...ma adresez si altor persoane care vor citi forumul pentru ca stiu ca la varste fragede(ma refer in special la adolescente) fetele prefera sa se caute informatia pe net pe diverse forumuri,unele de specialitate,altele nu si astfel sunt bulversate pentru ca nu stiu ce sa creada.De cand urmaresc forumul asta am observat ca sunt multe fete in situatia ta,fapt ce nu este imbucurator deloc.

Este normal ca la varsta adolescentei sa ai un prieten,sa cunosti cat mai multa lume,sa ai curiozitati,sa vrei sa te integrezi unui grup de prieteni.Pasul cel mare,de a te culca cu un baiat trebuie facut atunci cand te simti pregatita atat fizic cat si emotional si constientizezi toate riscurile.NU fa acest pas doar pt ca asa au facut prietenele sau pt ca asa vrea iubitul tau! Sa ai un contact neprotejat te predispune pe de o parte la o sarcina nedorita dar pe de alta parte si la diferse boli transmisibile sexual,infectii.In ziua de azi exista multe metode de a te proteja,cea mai sigura fiind prezervativul.Nu trebuie sa te iei dupa vorbele baiatului cum ca are el grija si alte tampenii.Pe viitor vei regreta cand vei mai creste putin.La varsta ta prioritatea trebuie sa fie scoala.
Fa-ti curajul de a te imprieteni cu mama ta.A avut si ea varsta ta si sunt sigura ca s-ar bucura sa fie alaturi de tine si sa-ti dea un sfat.Mamica ta niciodata nu o sa-ti vrea raul!Daca sunt persoane pe forum care au copii,pot confirma acest lucru.

Iti doresc multa sanatate si numai bine! happy
 Mulţumiri acordate de: Ioana Georgiana
17-08-2013, 03:16 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-08-2013 05:41 PM de SoulHealer.)
Multumesc mult pentru raspuns.Am aproape 17 ani,si am reusit sa trec peste aceasta incercare,problema a fost stresul si panica,ma stresez usor,indiferent daca problema este sau nu a mea.O sa tin cont de sfatul tau! Continua sa faci ceea ce faci,te descurci excelent!Felicitari! Voi accesa mai mult acest forum.
 Mulţumiri acordate de: Adelina02
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)