Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Escapelle
14-11-2017, 10:34 PM
Escapelle
Buna seara! va rog,ma puteti ajuta cu un raspuns? in urma contactului sexual,datorita faptului ca am observat ca prezervativul era intepat parca cu acul, am luat escapelle. Menstruatia mea nu este foarte regulata, imi vine intre 28-33 de zile. Luna trecuta a venit la 28, deci ovulatia mea s.a incheiat pe data de 3 noiembrie. Nu pot fi sigura 100% despre data ovulatiei,pt ca menstruatia este neregulata, dar eu o recunosc dupa mucus. Asa ca,daca am in vedere ca mi-a venit la 28 de zile pe data de 19, ovulatia a inceput pe 29 oct. si s-a terminat pe 3 noiembrie, cam asa. Actul sexual a avut loc pe data de 12, deci nu cred ca mai era vreo urma de ovulatie. Am luat Escapelle la 11 ore de la contact. Eu am mai luat postinor acum cativa ani,dar fiindca eram in perioada fertila,sarcina s-a prins repede si pastila am luat-o la mai mult de 24 de ore. Anul trecut am mai luat escapelle si nu am avut nicio dereglare,totul a fost normal, am avut acea sangerare de la pastila, si apoi a venit menstruatia cand trebuia sa vina. Nelamuririle mele sunt:
1. Este eficienta pastila luata la 11 ore? sau in 11 ore a avut timp sa se fecundeze ovulul cum am patit la Postinor? si tinand cont ca prezervativul era intepat ca si cu acul,parca in 2 locuri la varf,nu era rupt de tot, In conditiile astea, sunt sanse mari de sarcina?
2. Am luat pastila cu cateva zile inainte de momentul venirii menstruatiei. Menstruatia ar trebui sa imi vina in intervalul de zile 15-19 luna aceasta. Stiu ca poate da dereglari. Dar cand am mai luat-o ciclul a venit normal. dar avand in vedere ca am luat-o cu putine zile inaintea menstruatiei, aceasta apare cand trebuie, sau o sa intarzie mult,se "amana,"sau chiar poate lipsi de tot luna asta,si va veni luna urmatoare?
Va multumesc cu respect, si din suflet! big hug
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
14-11-2017, 11:57 PM
RE: Escapelle
1. Chiar daca fecundarea ar fi avut loc în cele 11 ore, pilula modifica pereții uterului și astfel embrionul nu se poate implanta.
2. Nu cred că s-au făcut studii despre efectele secundare ale pilulei administrate in afara perioadei fertile. Fiecare organism e unic și reacționează diferit.[/b]

Nu sunt medic, doar o iubita a lui Hashimoto cu probleme de B12 și extrasistole.
15-11-2017, 10:09 AM
RE: Escapelle
Va multumesc mult! Multă sănătate va doresc !
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)