Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eritrocite,hemoglobina si hematocrit marite
10-03-2017, 12:00 AM
Eritrocite,hemoglobina si hematocrit marite
Buna seara,va rog frumos sa ma ajutati cu o interpretare a analizelor de mai jos
Eritrocite 4,86 . interval de referinta 4,2-4,5
Hemoglobina 14,6. Interval de referinta 12-14
Hematocrit 46,6 . interval de referinta 37-45
Med.volumului globulelor 96 .interval de referinta 81-94
Concentratia medie a hemoglobinei 31. Interval de referinta 32-36.
Am o "urticarie" de o luna si jumatate care se manifesta prin umflaturi cam cat degetul mai ales pe picioare .am crezut ca este de la ficat dar celelalte analize sunt in parametrii normali.
In urma cu aproape 5 luni am facut analize de rutina si atunci eritrocitele erau 4,71 si hemoglobina 14,6 restul analizelor fiind in parametrii normali,nu stiu de ce s-au modificat intre timp.
Imi puteti spune va rog daca sunt motive de ingrijorare,numai saptamana viitoare ajung la medic.
Sunt putin speriata.
Multumesc frumos.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-03-2017, 02:25 PM
RE: Eritrocite,hemoglobina si hematocrit marite
Nu, nu cred ca sunt motive de ingrijorare. Valorile depasesc cu foarte putin intervalul de refeerinta si pot fi provocate de o hidratare insuficienta, de exemplu. Daca transaminazele sunt ok, ar trebui un consult la un medic alergolog. Cauzele " urticariei" pot fi multiple, alimentare, medicamentoase, parazitoza, etc.
 Mulţumiri acordate de: Andreea30
10-03-2017, 09:49 PM
RE: Eritrocite,hemoglobina si hematocrit marite
(10-03-2017 02:25 PM)SoulHealer a scris:  Nu, nu cred ca sunt motive de ingrijorare. Valorile depasesc cu foarte putin intervalul de refeerinta si pot fi provocate de o hidratare insuficienta, de exemplu. Daca transaminazele sunt ok, ar trebui un consult la un medic alergolog. Cauzele " urticariei" pot fi multiple, alimentare, medicamentoase, parazitoza, etc.
Multumesc frumos.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)