Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Episod cardio. Pareri.
28-06-2022, 09:53 PM
Episod cardio. Pareri.
Buna ziua,
Sunt un nou sosit in grupul acesta. Am parcus tot forumul "extrasistole", de unde am invatat foarte multe. Multumesc pentru asta! Sunt intr-o perioada in care incerc sa nici nu dramatizez dar, nici sa subevaluez cazul meu si de aceea am nevoie de ajutor, pe care sper sa il primesc pe acest forum. Am nevoie de o privire mai detasata, mai obiectiva si desigur mai in cunostinta de cauza. Am 70 de ani, 1.65m, 84kg,(in scadere, in doua luni am slabit cu cinci kg), sunt hipertensiv cu TA controlata cu medicamente. Am luat Atacand 16mg, 1 dimineata si 1 seara, Bisoprolol 5mg, 1 dimineata si 1/2 seara, Sortis 10mg, 1 pe zi, Nicergolina 30mg, 1 pe zi, Xatral 10mg, 1 pe zi.
Pana acum ma stiam cu urmatoarele probleme cardiovasculare: HTA controlata medicamentos, cardiopatie hipertensiva, aritmie extrasistolica ventriculara, IVS de efort nyha 2, dar, nu simteam si nu stiam ce sunt aritmiile. Si nici oboseala la efort in activitatile obisnuite. Nu aveam nici un simpton specific.
Eram sub urmarirea unui cardiolog de vreo multi ani. Ceea ce vedeam uneori cand imi masuram tensiunea era un puls foarte mic(35/40bpm) si imi ziceam ca nu am masurat bine si deseori o caldura in zona inimii si a fetei, accelerarea batailor inimii la emotii si stres. Nu acuzam alte probleme in afara de cele poate specifice varstei: dureri de picioare(la stat in picioare, in mers era suportabil), furnicaturi si senzatie de rece la picioare noaptea in pat, dureri de articulatii, o pierdere destul de accentuata si neplacuta a memoriei. Alte probleme de sanatate pe care le am ar fi multiple leziuni cerebrale demielinizante a caror origine nu a putut fi precizata, urmarite RMN de peste zece ani, care nu progreseaza si pentru care iau nicergolina. Un tinitus extrem de puternic si durand de vreo 40 de ani. Am renuntat sa mai lupt cu el. Si insomnie de foarte multi ani tratata cu amitriptilina (circa 7 ani, acum nu), melatonina, passiflora cu magneziu, tinctura de paducel si talpa gastii(de cand am descoperit forumul) si e mai bine cu tincturile.
Destul de brusc, in aceasta primavara am simtit ca obosesc foarte repede, nu mai puteam uneori nici sa merg in ritmul meu obisnuit(normal), urcatul scarilor de asemenea il faceam cu efort vizibil, respiratie grea. Problemele au evoluat rapid si verificandu-mi de cateva ori pulsul cu un oxipulsimetru am observat ca numara uneori 35/40 batai pe minut(nu stiam nimic de bataia lipsa). Am mers la medic si de acolo am fost trimis la urgenta. Am fost consultat de un cardiolog, mi s-a facut un doppler cardiac, mi-a fost recoltat sange pentru o multime de analize. Absolut toate au fost in regula: hemoleucograma, biochimie toate in limite(magneziu si potasiu spre limita superioara), marcherii tiroidieni la fel. O analiza a fost totusi un pic depasita, mioglobina. Am refacut aceasta analiza dupa o saptamana impreuna cu troponina si rezultatatele au fost ok.De asemenea am facut profil extins ionograma cu toate rezultatele in parametrii.
Dupa examinarea doppler cardiaca, un holter EKG, consultatia pe sectie si alte analize (toate normale) am fost externat cu diagnosticul: HTA gr.3, cardiopatie hipertensiva, insuficienta mitrala gr.1, insuficienta aortica gr.1, aritmie extrasistolica ventriculara, fibrilatie atriala paroxistica, IVS de efort NYHA 2, fara colectie pericardiaca, FE>50%. Monitorizarea holter in rezumat(~21h): 5000 extrasistole ventriculare, cuplete 4, bigeminism 1139, trigeminism 766. Numarul total de extrasistole ventriculare reprezentand 7% din total batai, cele mai multe noaptea(circa 4000). voi incerca sa atasez si documente. La externare pe langa tratamentul vechi pe care l-am avut(atacand, bisoprolol, sortis) mi s-a adaugat Roteas 60mg, 1 pe zi pe care il iau de vreo doua luni. Acum TA se mentine la valorile 100/120 cu 65/75, pulsul 55/75.
Dupa iesirea din spital m-am confruntat cu teribile dureri musculare la picioare si maini (acum s-au diminuat). Oboseala parca nu mai este atat de prezenta (doar la efort mai accentuat), am usoare si scurte momente de confuzie, neliniste, caldura si parca presiune in zona inimii. Extrasistolele ziua exista, dar sunt suportabile sau nu le simt de cele mai multe ori. Am fost consultat ulterior de neurolog, endocrinolog, gastroenterolog(urmez un tratament cu controloc, ibutin si ibsi-sun, pentru 2 luni), pneumolog(spirometrie normala, o veche fibroza cronica lob drept, urmeaza sa fac un CT toracic cu SC).
De vreo trei saptamani au inceput sa ma trezeasca noaptea extrasistolele(de 1/2 ori pe noapte) si nu treceau decat dupa ce ma sculam din pat si ma plimbam prin casa minute bune. Daca ramaneam in pat simteam un usor tremur in zona inimii care se accentua si se extindea apoi in aproape tot corpul. Deci obligatoriu trebuia sa ma ridic din pat. Evident noaptea era compromisa si asteptam dimineata treaz in pat sau fotoliu. Aceste tip de probleme nu le-am avut inainte absolut de loc. Vestea buna este ca incep sa se rareasca acele nopti cu probleme. Desfasor o activitate aproape zilnic care implica deplasari si activitati care nu cer un efort deosebit (ar fi circa 4-6000 de pasi pe zi). Medicul cardiolog a spus sa revin la control dupa 6 luni. Trebuie sa amintesc ca am antecedente familiale cu evenimente vasculare si deces.
Astept cu incredere si interes parerile celor mult mai avizati decat mine. Imi cer scuze, a fost poate prea lung(si sigur nu destul de coerent) mesajul meu. Toate cele bune!

Fişier(e) ataşate
.pdf  ekg urg.pdf (Mărime: 1.85 MB / Descărcări: 1)
.pdf  doppler urg.pdf (Mărime: 890.18 KB / Descărcări: 1)
.pdf  holter(2).pdf (Mărime: 1.12 MB / Descărcări: 2)
.pdf  holte 1.pdf (Mărime: 462.32 KB / Descărcări: 1)
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
29-06-2022, 02:43 PM
RE: Episod cardio. Pareri.
Principalele tale probleme sunt, se pare, obezitatea gr. 1 (ai un IMC de 31), bradicardia si extrasistolele ventriculare, cam multe. Vad ca iei si un alfa-blocant, probabil pentru prostata (?). Cum esti binisor supraponderal, probabil ca si sforai, si mai mult ca sigur ca ai si o apnee de somn. Fa o poligrafie ventilatorie la domiciliu (un dispozitiv asemanator cu un holter pe care ti-l montezi singur) dupa o consultatie la pneumolog. Daca se va dovedi ca ai apnee de somn, inseamna ca o ai de multa vreme si asta a fost destul de rau pentru sanatatea ta generala, tulburarile cardiace, de memorie si multe altele.
Va trebui sa slabesti sa discuti cu cardiologul despre un tratament care sa previna bradicardia si sa discuti si cu un electrofiziolog despre o ablatie de tract de ejectie pentru a scapa de extrasistolele ventriculare, daca ipoteza apneei nu se confirma.
 Mulţumiri acordate de: bghita
30-06-2022, 09:04 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-06-2022 09:33 PM de bghita.)
RE: Episod cardio. Pareri.
(29-06-2022 02:43 PM)SoulHealer a scris:  Principalele tale probleme sunt, se pare, obezitatea gr. 1 (ai un IMC de 31), bradicardia si extrasistolele ventriculare, cam multe. Vad ca iei si un alfa-blocant, probabil pentru prostata (?). Cum esti binisor supraponderal, probabil ca si sforai, si mai mult ca sigur ca ai si o apnee de somn. Fa o poligrafie ventilatorie la domiciliu (un dispozitiv asemanator cu un holter pe care ti-l montezi singur) dupa o consultatie la pneumolog. Daca se va dovedi ca ai apnee de somn, inseamna ca o ai de multa vreme si asta a fost destul de rau pentru sanatatea ta generala, tulburarile cardiace, de memorie si multe altele.
Va trebui sa slabesti sa discuti cu cardiologul despre un tratament care sa previna bradicardia si sa discuti si cu un electrofiziolog despre o ablatie de tract de ejectie pentru a scapa de extrasistolele ventriculare, daca ipoteza apneei nu se confirma.

SoulHealer, multumesc!
Dupa efectuarea CT toracic cu SC, indicat de pneumolog, il voi cauta din nou. Sper sa pot face cat mai repede aceasta investigatie pentru a putea afla in final cauza problemelor nocturne. Citind despre apneea de somn, ma regasesc in majoritatea simptomelor acesteia. si de foarte multi ani. Am uitat in mesajul initial: am un reflux esofagian mai degraba gazos, cu un sughit violent si zgomotos, fara arsuri sau aciditate. La catva timp(3sapt), dupa tratamentul dat de gastroenteorolog se simte o ameliorare.
Poate voi mai face un holter in regim de activitate zilnica si apoi voi cauta un electrofiziolog.
Multumesc inca o data. Toate cele bune!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)