Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dureri pelviene de lunga durata
07-04-2020, 12:17 AM
Dureri pelviene de lunga durata
Buna!
Mi s-au intamplat niste episoade dureroase pelviene,cu o durata cam de 3-4 saptamani fiecare.Primul episod a fost acum vreo 2 ani.Dupa un control ginecologic amanuntit facut atunci,am exclus vreo posibila afectiune ginecologica.
De ceva timp au aparut din nou,in februarie o repriza si acum alta.Am dureri pelviene(sub burta)permanente,care nu se amelioreaza cu nici un calmant,constipatie,balonare.Sunt dureri constante,care nu cresc in intensitate.
Doctorul de familie mi-a dat Movicol si Dulcolax,zice sa nu=mi fac griji,sa beau multa apa(EU nu locuiesc in Romania,momentan).Mi s-au facut aici analize la sange,doar fierul e Putin scazut.
Nu stiu CE sa fac,nu mai suport durerea asta sâcâitoare.
Am 40 ani,1.65 inaltime.
As dori un sfat.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
07-04-2020, 09:56 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-04-2020 09:57 AM de SoulHealer.)
RE: Dureri pelviene de lunga durata
Asculta recomandarile doctorului. Alege un regim alimentar care sa combata constipatia, bazat pe fibre, legume, multe lichide. Evita ciocolata, mezelurile, friptura la gratar, cascavalul, orezul. Lipsa de miscare favorizeaza constipatia care impreuna cu gazele provoaca dureri in zona pelvina. Fa exercitii care favorizeaza peristaltismul, ia fermenti digestivi pentru a favoriza digestia. Bea ceaiuri contra colicilor si gazelor cu anason, chimen, fenicul. Ia cate-un espumisan pentru a usura dispersia bulelor de gaz intestinal.
.
07-04-2020, 04:52 PM
RE: Dureri pelviene de lunga durata
(07-04-2020 09:56 AM)SoulHealer a scris:  Asculta recomandarile doctorului. Alege un regim alimentar care sa combata constipatia, bazat pe fibre, legume, multe lichide. Evita ciocolata, mezelurile, friptura la gratar, cascavalul, orezul. Lipsa de miscare favorizeaza constipatia care impreuna cu gazele provoaca dureri in zona pelvina. Fa exercitii care favorizeaza peristaltismul, ia fermenti digestivi pentru a favoriza digestia. Bea ceaiuri contra colicilor si gazelor cu anason, chimen, fenicul. Ia cate-un espumisan pentru a usura dispersia bulelor de gaz intestinal.
.

Multumesc pentru sfaturi.Multa sanatate va doresc si sa auzim numai de bine.big hug
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)