Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dureri de la inima sau nu?!
07-10-2010, 08:00 PM
RE: Dureri de la inima sau nu?!
(07-10-2010 05:52 PM)adriano a scris:  
(07-10-2010 02:45 PM)armmdt a scris:  Cam mari valorile analizelor, ia legatura cu un doctor care sa iti recomande un tratament si repeta-le dupa cateva luni sa vezi cum evolueaza. Tine-le din scurt, ca daca mai cresc un pic e problema. Si un pic de regim cred ca ar fi binevenit.
Daca la testul de efort nu a iesit nimic eu zic sa stai linistit. Eu nu cred ca ai angina, nici stabila, nici de alt fel.
In plus angina nu apare ca niste intepaturi din cand in cand. Cand apare e o durere intensa si constanta, care nu se modifica indiferent ce ai face.
Vezi sa nu ai ceva probleme cu coloana. Fa o radiografie pentru siguranta.

multumesc mult domnule armmdt

puteti sa-mi raspundeti si la primele intrebari ?
am si eu o intrebare: cazul de angina instabila (cea care ar aparea de ex cind stai in pat sau in repaus) se manifesta daca deja ai angina stabila (cea care apare la efort) ca o agravare a starii coronariene ? include deja si partea de angina stabila ?

sau pur si simplu este separat si definita clar de cea stabila si nu apare decit STRICT in repaus si nu la efort?

multumesc frumos

Da! Daca lucrurile nu s-au schimbat prea mult, fata de cum am invatat eu acum 20 de ani, angina instabila poate debuta brusc, fara a mai trece prin faza de angina stabila (de fapt asta vroiai sa stii), ceea ce nu inseamna ca este mai putin grava.
Angina pectorala, in general, este prima faza de manifestare a cardiopatiei ischemice, apoi urmeaza sindromul intermediar(preinfarctul) si in final infarctul miocardic.
Este posibil ca prima manifestare a cardiopatiei ischemice sa fie chiar un infarct miocardic(fatal sau nu).
Tu nu trebuie sa te sperii, din ceea ce spuneai nu cred sa ai problemele de mai sus.
Inima nu inteapa!
Mi s-a parut interesant ca ai aceste simptome, mai ales in prima parte a zilei, cand poate esti mai stresat la servici (Seful!:huhhappy
Eu cred ca ai ori o distonie neuro-vegetativa, ori ceva la coloana, ori o nevralgie intercostala, ori bei prea multa cafeaHuh, ori nu ai nimic!
Sa ne mai informezi despre starea ta. Multa sanatate!

Piatra de încercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
07-10-2010, 10:56 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-10-2010 10:58 PM de adriano.)
va multumesc frumos,

daca-mi dati pe PM o adresa de mail va pot transmite "pentru experienta" si ekg de repaus, cind am avut intepaturile, si au zis ca am angor si pe cea de efort.

o seara buna sa aveti !

revin cu edit, o fi starea asta in piept acum din cauza nebiletului pe care-l iau ? o juma ' de pastila pe dimineata
08-10-2010, 12:57 AM
(07-10-2010 08:00 PM)ANA GONZALES a scris:  apoi urmeaza sindromul intermediar(preinfarctul)
Nu exista pre-infarct. E un termen folosit de populatie si care se refera la infarctul supravietuit. Dar infarctul e infarct si atat. Ii poti supravietui sau nu (depinde pe ce zona e, cat de intins, combinat cu ce alte patologii ...)

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
08-10-2010, 12:59 AM
(07-10-2010 10:56 PM)adriano a scris:  daca-mi dati pe PM o adresa de mail va pot transmite "pentru experienta" si ekg de repaus, cind am avut intepaturile, si au zis ca am angor si pe cea de efort.
Vezi ca ti-am dat PM

(07-10-2010 10:56 PM)adriano a scris:  o fi starea asta in piept acum din cauza nebiletului pe care-l iau ?
Niciodata sa nu schimbi medicatia dupa ureche sau dupa parerea prietenilor. Daca ai orice dubiu mergi la cardiolog.

08-10-2010, 03:07 PM
(08-10-2010 12:57 AM)armmdt a scris:  
(07-10-2010 08:00 PM)ANA GONZALES a scris:  apoi urmeaza sindromul intermediar(preinfarctul)
Nu exista pre-infarct. E un termen folosit de populatie si care se refera la infarctul supravietuit. Dar infarctul e infarct si atat. Ii poti supravietui sau nu (depinde pe ce zona e, cat de intins, combinat cu ce alte patologii ...)

Ai dreptate in multe privinte.Inca o data se dovedeste ca fiecare cu specialitatea lui, ceilalti ne dam si noi cu parerea cum ne pricepem.
Pe vremea cand am fost studenta la Cluj asa am invatat.
Verifica, totusi, mesajul tau de la pg. 1, din data de 2.10.2010.
Te rog sa nu ma intelegi gresit, nu este vorba de orgoliu ranit.
De cand m-am imbolnavit de inima si diabet am constatat ca au aparut multe in domeniu si faptul ca exista acest site medical este extraordinar.
Eu ma consider, in primul rand, un pacient cu niste probleme de sanatate, care a gasit pe acest forum multe informatii noi si cativa prieteni (tu esti primul nostru prieten).
In continuare prieteni?happy

Piatra de încercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)
08-10-2010, 06:17 PM
Referitor la termenii astia ... pot fi multe discutii. Eu ce v-am spus am auzit de la cardiologi.
Dar pana la urma important e sa intelegem si sa ne facem intelesi. Daca un anumit termen este general acceptat si folosit e OK.

23-11-2010, 06:03 AM
Buna Dimineata . De aseara am o durere moale in piept,in spate , ce se intinde usor catre umar si mana stanga. Nu pot dormi decat cu fata in jos si respir greu. Am mai avut astfel de dureri/manifestari de mai multe ori , cred ca este a 5-a / 6-a oara , iar durerea trece cam dupa o saptamana .. dupa care totul e normal.
Am citit ca durerea din spate , piept ce se intinde catre umar mana dureaza cateva min 15-30 , insa nu am gasit problema asemanatoare pana acum . Ok astept un raspuns , o parere . cu respect Marius
23-11-2010, 12:03 PM
Ai facut vreun ECG in aceasta perioada de o saptamana in care simti aceasta durere?

23-11-2010, 03:56 PM
nu am facut niciodata nici un fel de consultatie , in afara de cele din scoala generala... am 29 ani . in momentul de fata ma simt mai bine doar daca stau pe loc . mi-e dificil sa ma misc si sa merg.
23-11-2010, 04:15 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-11-2010 04:16 PM de Arm-Med.)
Pai si nu crezi ca ar fi cazul sa te vada un doctor? Eu zic ca ar trebui sa mergi cat mai repede la un spital (eu iti recomand la Floreasca sau la Universitar) si, daca te simti atat de rau incat nu poti sa te misti apeleaza chiar o ambulanta.

Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)