Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dureri de la inima sau nu?!
25-11-2009, 10:37 PM
RE: Dureri de la inima sau nu?!
Salut Robert! revin odata cu durerile mele...ce medic ar trebui sa ma vada pentru coloana ca nu ma lasa durerile deloc...am zis ca am ceva la plamani, am facut radiografie, nu am "decat" bronhiile un pic dilatate de la fumat(asta o rezolv repede sper pentru ca sunt chitit sa ma las). acum a inceput sa ma doara si in spate in omoplat, dar nu acelasi fel de durere. eu stau foarte mult pe scaun la calculator, telefon, etc datorita meserie si cateodata omoplatul ma doare din cauza pozitiei pentru ca daca il relaxez un pic ma lasa. Totusi pentru coloana unde sa merg? Pot fi durerile astea pe care le simt eu chiar "in inima" de la coloana? Te rog ajuta-ma cu niste sfaturi , ce fel de medic sa ma consulte ca ma exaspereaza sad . Sanatate!
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
26-11-2009, 01:01 AM
Da, durerile de la coloana se pot simti "in inima" pentru ca din coloana pleaca manunchiuri de nervi care se inchid in partea frontala a cutiei toracice, creand impresia unei dureri de inima.
Mergi la un doctor neurolog, dar fa in prealabil o radiografie de calitate la coloana (toata coloana). Poti incerca la dr. Ursu la Spitalul Foisor sau la Prof. Jianu la Spitalul Grigore Alexandrescu (care, desi e de copii, din cate stiu eu profu' are si cabinet particular unde te-ar putea vedea). Acestia doi sunt, din cate stiu eu, cei mai buni pe coloana din Romania.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
26-11-2009, 06:17 PM
E vorba de Prof. Dr. Mihai Jianu ? Ca nu stiu exact pe cine sa caut...radiografia la coloana are vreun nume special sa stiu ce sa cer la radiologie, fata spate, profil...multumesc
26-11-2009, 07:46 PM
Am dureri ,,surde'' la ambele glezne si noaptea ,cind ma odihnesc,stind pe spate am impresia ca ma dor rinichii.Daca ma masez in zona rinichilor nu simt durere!Sa fie din cauza aritmiei?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
27-11-2009, 01:40 AM
Da Bogdan, despre Prof. Mihai Jianu vorbeam. Dar tu poti sa te mai interesezi, pe acestia doi ii stiu eu ca sunt printre cei mai buni, dar nu inseamna ca sunt singurii. Radiografia ar fi bine sa fie una de calitate, fata si profil. E bine sa o faci inainte, ca oricum o sa te puna si doctorul sa o faci. Daca o sa mai trebuiasca si o sa mai considere si altceva o sa iti spuna doctorul in urma unui consult.
Liviu, nu are nimic de a face cu aritmia. Cred ca ceva circulator sau reumatic, ori chiar pe la coloana ar putea fi. Dar prin e-mail ... nu am cum sa te ajut, decat sa iti confirm ca nu e de la aritmie. Mai departe trebuie sa faci niste investigatii si sa vezi de unde sunt acele dureri.

28-11-2009, 09:28 PM
Multumesc frumos de ajutor. Sa apelez si la un neurochirurg oare? Deja sunt aproape disperat de senzatiile astea si vreau sa le rezolv odata pentru ca nu reusesc sa mai am aceeasi viata....
29-11-2009, 08:24 PM
buna.
Am si eu o intrebare ptr Armmdt. Am fost la neurolog am facut un angio-irm si m-i sa spus ca am stenoza de artera vertebrala stanga(prima data au spus ca am disectie de artera vertebrala stanga ).Am aritmie extrasistolica supraventriculara si i-au sotalol. gutron. preductal, magneziu, aspacardin acum neurologul mi-a dat sa iau prenison 5/zi, midocalm 1/zi, si acum mai nou iau si piafen ptr ca durerile de cap sunt ingrozitoare si am ajuns sa vomit si de 3 ori pe zi.
De 2 zile imi bate inima foarte incet am pulsul destul de mic 35-40bpm in conditiile in care eu eram tahicardica adica aveam si 150bpm,simt ca o greutate pe inima care ajunge pana in spate si nu prea pot sa respir. Nu stiu ce sa mai fac , va rog ma puteti ajuta si pe mine cu cateva sfaturi.
Multumesc mult.
29-11-2009, 08:31 PM
Bogdan, poti sa vorbesti si cu un neurochirurg, sigur. Dar fa niste radiografii de calitate din fata si din profil si asta ar putea sa lamureasca daca ai ceva cu coloana sau nu. In cazul in care nu este concludent ar putea sa ti se ceara sa faci si un RMN, dar asta doar medicul iti poate recomanda in urma radiografiilor.

Coman, eu zic sa iei cat mai repede legatura cu cardiologul ca sa iti ajusteze tratamentul medicamentos, pentru ca, intr-adevar, te-ai bradicardizat destul de mult si de aceea te simti rau.
Despre problema neurologica inteleg ca a fost diagnosticata. Si ... mai departe, pentru stenoza respectiva ce sfat ti-a dat neurologul?

29-11-2009, 10:07 PM
Mai departe nici eu nu mai stiu, a spus sa iau prednison pana in ianuarie si dupa aceea mai vedem. Problema mea este ca ma doare farte tare capul si i-au in jur de 8 piafene pe zi ca altceva nu stiu ce sa mai iau ca nu isi mai fac efectul. Inima saraca cred ca e terminata chiar in clipa aceasta de abia mai pot sa respir si simt o gheara care ma strange foarte rau ametesc si imi vine un pic sa vomit.
As vrea sa ma sfatuiti unde sa mai apelez la ce neurolog sa mai merg sa aflu si alta parere eu am fost la Spitalul Militar.
Multumesc mult.
29-11-2009, 11:29 PM
Pe parte de neuro eu as zice sa incerci la Spitalul Bagdazar. Sunt mai specializati pe acest gen de probleme.
Despre partea cardiaca ia chiar maine urgent legatura cu cardiologul (apropos, la ce cardiolog mergi?). 8 piafene de zi?! Maica precista! Huh Maximul admisibil e de 6 si aia doar in cazuri extreme. Opreste-te, ca te sinucizi!
Mergi neaparat chiar maine la cardiolog.
Despre neurolog o sa ma interesez si eu si o sa iti dau un sfat unde ai putea sa mergi.

Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)