Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dureri de cap
21-02-2018, 12:04 PM
Dureri de cap
Buna ziua
Am si eu problema , sper sa ma poata ajuta cineva cu niste raspunsuri.
Vreau sa mentionez ca am facut un control neurologic si mi sa spus ca nu am nimic.
De cate ori ma pun la somn si dorm mai mult de 4-5 ore ma trezesc cu dureri de cap(dureri groaznice) am inceput sa cred ca ma trezesc din cauza dureri, am incercat sa ma trezesc dupa 3-4 ore(cu ajutorul ceasului desteptator) si nu am apsolut nimic ma simt perfect, scap de durere dar dupa 2-3 zile intervine oboseala si nu ma mai pot trezi( mentionez ca inainte de culcare nu am nimic).
Mai exista cineva care a patit asa ceva?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
21-02-2018, 07:34 PM
RE: Dureri de cap
Ca sa-ti inbunatatesti somnul , ia inainte de culcare o lingura de miere intr-un pahar cu apa , amesteca bine si vei vedea ce bine te simti , mierea sa nu fie de la marcheturi ci de la un apicultor serios .
22-02-2018, 10:23 AM
(21-02-2018 07:34 PM)tassevasi a scris:  Ca sa-ti inbunatatesti somnul , ia inainte de culcare o lingura de miere intr-un pahar cu apa , amesteca bine si vei vedea ce bine te simti , mierea sa nu fie de la marcheturi ci de la un apicultor serios .

Multumesc pentru sfat, am sa caut o miere de caluatate si am sa incerc.
O zi frumoasa si multa sanatate!!!
01-04-2018, 09:29 PM
Buna seara.
Ma puteti ajuta si pe mine cu niste raspunsuri, va rog?
De ceva timp, sau mai bine zis de ceva ani, ma doare foarte tare capul in zona fruntii, deasupra ochilor. Durerea apare asa, din senin, sau ma trezesc dimineata cu durere. Nu ma doare in fiecare zi, Cateodata tine cateva ore, iau calmant si imi trece, cateva zile nu mai am nimic. Alteori ma tine si cate o saptamana fiind nevoita sa iau calmante intruna. Imi trece doar cu piafen sau aulin suspensie orala. Cum iau o pastila parca imi ia cu mana. Dar niciodata nu imi trece fara sa iau pastila. Durerea nu are nici o logica, nu este legata de nimic si ma refer la oboseala, mancare, frig...Mai demult am mai fost la neurologi dar mi-au zis ca nu am nimic. Ca diagnostic mi-au pus cefalee, sindrom migrenos. CT sau RMN nu mi-a dat nimeni sa fac pe motiv ca nu e cazul. Saptamana trecuta am avut iar cateva zile la rand cu dureri mari si m-am hotarat sa merg iar la neurolog. Mi-am luat trimitere de la medicul de familie. Acum nu mai am nimic .Am facut si control ORL, si la oftalmolog merg mereu; port ochelari. Sincer mi-e foarte frica asa fac RMN. Mi-e frica de rezultat.
As vrea sa merg la Bagdasar ArsenI (dar nu tin neaparat) si nu cunosc nici un neurolog. Ati putea sa imi recomandati pe cineva?
Va multumesc.
01-04-2018, 11:23 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-04-2018 11:23 PM de SoulHealer.)
E probabil vorba de o sinuzita cronica. Trebuie sa faci o investigatie imagistica pentru a lamuri lucrurile. Cum sa-ti fie frica de rezultat??! Nu are nicio logica ce spui! Tergiversarea nu a rezolvat niciodata vreo problema. Dimpotriva!
01-04-2018, 11:42 PM
Este posibil sa am o sinuzita si sa nu fi vazut medicul ORL-ist? Nici simptome nu am de sinuzita.
02-04-2018, 08:56 AM
De-asta spuneam ca e nevoie de investigatii imagistice. Poate fi intr-adevar o migrena ale carei cauze pot fi : o sinuzita, o problema in sfera oftalmo (daca stai prea multe ore la calculator), stres, depresie, sensibilitate meteo, hipotensiune, mediul in care iti desfasori activitatea, etc.
Sunt foarte multe cauze care pot conduce la o migrena rebela. De-asta e nevoie de un set complet de analize si de investigatii imagistice a zonei sinusurilor frontale. Sa iei tot timpul calmante si un antiinflamator ca aulin-ul nu poate fi o solutie pe termen lung. Disuta si cu un endocrinolog pentru un set de analize ce vizeaza tiroida, niv. de vit. D.
12-04-2018, 01:32 AM
Am facut CT sI rezultatul e bun. Ce mi-a iesit in neregula: microcalcificari situate la nivelul nucleilor lenticulari si ingrosarea mucoasei compartimentulu drept al sinusului sfenoidal. Dar mi-a zis ca astea nu ar trebui sa dea dureri de cap. Am facut si EEG si rezultatul a fost bun. Diagnosticul este de Sindrom de algie cefalica. De cinci zile fac tratament cu amitriptilina, vinpocentium, movalis si piracetam. Cu toate astea, astazi am avut o durere de cap de am ajuns la urgenta. Asta pentru ca nu am vrut sa mai iau calmant. Am zis ca poate imi trece asa, de la tratament. Dar se pare ca nu are nici un efect.
Mi-am facut o programare pentru internare si la Parhon, Am mai fost internata acolo. Am niste noduli tiroidieni. Nu fac tratament pentru ei ca nu e cazul. Dar ii tin sub observatie. Cand am fost internata acolo am facut toate analizele si investigatiile care se fac la Parhon si mi-au iesit bine. Si aveam si atunci dureri de cap.Si doctorita de acolo m-a trimis la neurolog.
Nu mai stiu incotro sa o mai iau.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)