Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dureri articulare
17-08-2011, 11:37 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-08-2011 11:38 PM de SoulHealer.)
RE: Dureri articulare
Uli, cel pe care l-am folosit eu este un plasture turcesc si are dimensiunea cam de 15/20 cm. Evident , se poate decupa pentru a fi aplicat pe ceafa, zona lombara, umar, gamba, etc. Stiu ca ai probleme cu umarul, ai mai scris despre asta in urma cu ceva timp. Sotia mea se confrunta cu aceeasi problema la umarul drept. Nu poate ridica mana prea mult si se imbraca cu greutate. I s-a recomandat fizioterapie, normal dar din pacate tu nu ai voie, deci trebuie sa te orientezi sprea leacuri neconventionale. Se spune ca frunzele de brusture (sau lipan) ar face minuni in spondiloze si poate ca ajuta si in alte afectiuni anchilozante. Uite un articol despre asta in speranta ca nu e chiar... "vrajeala"!
http://www.formula-as.ro/2000/396/leacuri-de-la-cititori-78/leacuri-de-la-cititori-1149
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
17-08-2011, 11:39 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-08-2011 11:41 PM de Lili.)
(17-08-2011 11:23 PM)uliana a scris:  DECI: cine ce-a mai folosit, ce fel de plasturi mai exista si sa si "arda" ?

Eu am folosit plasturi pt dureri pe baza de ardei iute si pot spune ca "ard" bine si chiar au avut efect. big grin Tot din aceia turcesti, de la BetaSan.

Gasesti in farmacii unii f buni la aprox 4 lei si sunt si altii de 15 ron dar care nu mi s-au parut mai buni, pretul total nejustificabil.
17-08-2011, 11:43 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-08-2011 11:44 PM de SoulHealer.)
Confirm ce a spus Lili, plasturele de care vorbeam costa exact 4 lei si cu ajutorul lui am putut sa ma misc si sa renunt la ketonal care stim cu totii, e eficace daca il poti lua si de regula asta se intampla foarte rar din cauza celorlalte probleme pe care le avem!
17-08-2011, 11:53 PM
Multam dragilor! Din cei turcesti, respectiv chinezesti am folosit si eu, cu Capsicum (sper ca asa se scrie extractul),erau cu valabilitate februarie 2014, dar va jur ca n-am simtit nici un fel de caldura, darmite arsura si , implicit, ameliorare - ce mai, niiiimic.
Credeam ca mai exista si ale tipuri de plasturi. Probabil ca sint eu "atipica", precum de obicei. Ramine sa sper ca-mi va trece la fel de brusc precum a fost cu umarul drept. Pusi !
19-01-2014, 03:15 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-01-2014 03:17 PM de marian767.)
Buna ziua. As dori sa stiu si eu cum e posibil ca barbat sa ai un atac de guta si vaoarea acidului uric de 4,7. nu stiu ce sa cred ca am. m-au aburit 4 doctori pana acum . Varog sa -mi raspundeti daca aveti idee . Va multumesc

Simptomele sunt asemanatoare la vreo 7 diagnosticuri din pacate. Oare o fi bine sa fac analiza lichidului sinovial sa vad cum iese?
19-01-2014, 07:40 PM
In afara valorii acidului uric, valoare in limite normale nu ne-ai spus mai nimic legat de problema ta! Cine a pus diagnosticul de atac de guta in ciuda valorii scazute a acidului uric? Ce alte analize de baza ai mai efectuat? Ce varsta, greutate si inaltime ai? Ce fel de tip de alimentatie iti este specific si ce fel de regim de viata ai (sedentar, activ, sport?) In ce zona sunt localizate problemele si cum te-ai gandit la analiza lichidului sinovial?? Poate crezi ca toate lucrurile astea nu sunt relevante! happy
19-01-2014, 09:24 PM
am 1,82.83 kg, duc o activitate energica, lucrez in constructii de 16 ani, am 37 de ani,,sunt suspect de atac de gutade 1 luna si jum. Am fost la 4 doctori( ortoped,generalist,reumatologsi neurochirurg).MENTIONEZ CA INTRE TIMP AM AVUT CHIPURILE DUPA SPUSELE UNUI REUMATOLOG SI O CRIZA DE LOMBOSCIATICA. Am intepaturi in calcaiul drept cam de 2 ani de zile,ma doare mai rau dimineata cand cobor din pat.. Sunt foarte derutat, nu stiu ce este, nu am avut probleme de sanatate pana acum ...si ma cam dat peste cap. dupa cum spuneam am facut doa seturi de analize in locuri diferite....si sunt foarte ok....dar intepaturile din calcai si uneori in degetul mare nu au disparut.... VA ROG SA-MI SPUNETI CE POATE FI....Va multumesc
20-01-2014, 02:06 AM
Ti-ai dozat acidul uric?
20-01-2014, 07:41 AM
Tocmai am scris mai sus 4,7 la primul set de analize si 4 la al doilea set de analize fara ca sa iau vreo pastila pentru reducerea acidului uric...am luat decat pastile pt lombosciatica : vimovo,midicalm si solfadeina.ulterior am luat arcoxia de 90 mg 7 zile pentru intepaturile in calcai dar nu m-au lasat din pacate.
20-01-2014, 09:53 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-01-2014 09:53 AM de SoulHealer.)
Probabil ca e vorba de o talalgie (durere calcanee) care poate fi cauzata de statul in picioare, un timp indelungat. Aceasta pozitie, precum si ridicarea unor greutati pot afecta sistemele muscular si scheletal cu manifestari specifice in zona articulatiilor coloanei lombare, si a articulatiilor membrelor inferioare. Trebuie sa mergeti la un ortoped pentru investigatii suplimentare, inclusiv imagistice. In rest trebuie evitat ridicatul de greutati, statul prelungit in picioare, in frig.
Sanatate.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)