Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dureri abdominale + ragait
12-05-2013, 10:01 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-05-2013 03:50 PM de iulian19.)
Dureri abdominale + ragait
Buna! Numele meu este Iulian. In urma cu aprox. 3 luni am facut un exces de mancare si bautura dupa care nu m-am simtit foarte bine...simteam ca ma tine ceva in partea dreapta, in zona ficatului, o durere redusa ca intensitate si doar din cand in cand. In urma cu o luna si ceva s-a intamplat, m-am balonat in zona stomacului ( abdomenul superior) crezand ca e ficatul, avand si un gust amar in gura din cand in cand, mai ales seara...am mers la medicul de familie si m-am programat pentru probele hepatice care au iesit in limte normale dupa cum zicea medicul meu: TGP 21.1 si TGO 22.8. Vazand ca analizele au iesit bune m-am mai linistit. Am fost si constipat cateva zile. Problema este ca ma doare sub coasta dreapta cand apas si doare numai cand sunt in picioare, cand sunt culcat nu doare la fel de tare si ragai des, ragai si cand beau apa, si cand n-am mancat nimic...adica stiu ca e normal sa ragai dupa ce mananc, dar ragaitul meu nu cred ca este normal...in fine. M-am hotarat sa merg la un ecograf la indrumarea medicului meu de familie sa ma linistesc in legatura cu ficatul, asta era temerea mea, ficatul, eu in noiembrie 2007 am avut hepatita virala acuta A. La ecograf mi s-a spus ca ficatul arata foarte bine: ecostructura omogena, dimensiuni normale, pancreas - normal, colecist - fara calculi, VP( nu am inteles ce inseamna) - normal, rinichi - normal, splina normala. Stiu ca odata am vazut si putin sange in scaun si i-am zis asta mediucului care mi-a facut ecografia fiind de specialitate gastroenterolog si mi-a recomandat sa fac si colonoscopia daca durerile persista si mai am sangerari in scaun. Pentru dureri mi-a dat Spasmomen si durerea s-a mai ameliorat. Tin sa precizez ca de atunci am slabit cateva kg insa eu am tinut un regim destul de strict, o perioada de 3 sapt sa zic aproape ca n-am pus gura pe carne, grasimi deloc, bauturi alcoolice sau gazoase la fel, deloc, am renuntat si la fumat de tot, am evitat efortul crezand ca e ficatul. Acestea fiind spuse...as dori parerea altui medic despre problema mea...daca as avea bani as merge la alt cabinet sa-mi fac ecografia abdominala sa compar rezultatele insa e destul de scump pentru mine su nu-mi permit un al doilea ecograf. Eu am mai citit pe net despre gazele intestinale...acuma nu stiu ce sa zic...as dori sa-mi recomandati ceva medicamente daca ati inteles despre ce este vorba. Tot ce se intampla ma afecteaza psihic in primul rand ca ma gandeam la o boala de ficat...acuma la colon, respectivul doctor insinuand ceva despre cancerul de colon, eu avand 19 ani iar in familie nu am avut pe nimeni cu cancer de colon. Va multumesc si astept si parerile unor medici binevoitori, as fi foarte recunoscator daca m-ati ajuta!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-05-2013, 06:18 PM
RE: Dureri abdominale + ragait
Eu zic sa te linistesti in primul rand, pentru ca anxietatea de regula agraveaza tulburarile din sfera gastrointestinala. Sangele din scaun poate fi rezultatul constipatiei si al unei usoare fisuri anale sau unui mic puseu hemoroidal, ambele favorizate de constipatie. Fenomenele pe care le acuzi pot fi rezultatul unei dispepsii provocate de un ulcer peptic, de o gastrita, o problema pancreatica sau un sindrom de colon iritabil. Daca pancreasul arata bine ecografic, ar trebui totusi determinate amilaza si lipaza pentru a vedea cum sta si functional. In rest, pentru excluderea celorlalte cauze posibile sunt necesare alte investigatii printre care endoscopia digestiva superioara. E greu de crezut ca la varsta ta ai vreo problema la colon.
Va trebui sa tii regim in continuare, fara grasimi, carne in exces, alimente care pot produce fermentatii intestinale, inclusiv lactate daca nu le tolerezi prea bine. Foloseste ceaiuri de anason , fenicul si musetel contra gazelor intestinale (poti folosi si espumisan, sau Sab simplex in acelasi scop). Foloseste triferment imediat dupa mese si vezi daca senzatia de balonare persista. Fa tot posibilul sa te vada un medic, pentru ca nu te poti vindeca prin sfaturi primite pe forumurile de profil medical.
Sanatate.
 Mulţumiri acordate de: iulian19
13-05-2013, 09:00 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-05-2013 09:03 AM de iulian19.)
Am fost si la medicul de familie si pare ca nu-si dau interesul prea tare. Tot ce vreau e sa pot scapa de ragait, senzatia de plin si durerile abdominale..si sa stiti ca de multe ori primesc sfaturi mai utile pe forumuri decat daca as merge la un medic anume, ma intereseaza si parerea altor oameni care nu sunt condusi de interese ca pana la urma daca nu dai in stanga si-n dreapta in spitale nimeni nu se uita la tine. Va multumesc si va doresc sanatate!
13-05-2013, 09:35 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-05-2013 08:42 PM de SoulHealer.)
Incearca sa manaci putin si mai des, mestecand foarte bine mancarea inainte de a o inghiti. Nu bea lichide in timpul mesei. Ia cateva zile triferment dupa mesele principale si suge cate o tableta de sab-simplex la o jumatate de ora dupa mese. Bea ceai de anason cu fenicul si musetel intre mese. Consuma doar banane o vreme pana se mai atenueaza fenomenele dispeptice. Ar fi bun si un examen coproparazitologic deoarece o giardioza, de exemplu, poate produce manifestari ce par a fi localizate in sfera hepatobiliara.
Multa sanatate.
 Mulţumiri acordate de: iulian19
21-05-2013, 10:24 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 21-05-2013 09:51 PM de iulian19.)
Buna dimineata! Revin cu vesti, dupa ce am luat Spasmomen cam o sapatamana si ceva, cate 3/ zi, durerile nu mai sunt la fel de puternice, s-au diminuat considerabil. Doar cand stau pe scaun la calculator si apas dinspre piept spre abdomenul superior mai simt durerea iar cand ma pun in pat lungit masez zona si durerea dispare. Acuma vreau sa va zic altceva...inainte sa se decalnseze toata problema asta, am jucat fotbal in sala si am cazut destul de rau pe spate, in zona plamanilor si ma gandesc ca poate aia ar fi cauza. Precizez ca in ziua cand a inceput sa mi se faca rau, am cumparat un suc fara acid si dupa ce am baut un pic, am mai mers putin (ma pllimbam) si am simtit ca o lovitura scurta in zona abdomenului superior (stomac)...practic de atunci e problema mea. Si vrea sa va mai intreb ceva, daca mi-a trecut cu Spasmomen in mare parte durerea, e posibil sa am altceva? Am inceput activitatea fizica, fac sport din ce in ce mai mult acum, consider ca nu e cazul sa traiesc totusi ca un bolnav...nu cred ca am ceva foarte grav insa as vrea sa scap de problema asta. Precizez ca la inceput nu putea sa dorm pe o parte sau alta...simteam ceva umflat acolo, de fapt si acuma simt un pic, in sensul ca abdomenul superior este mai mare in volum decat burta si asa se vede cel mai bine cand fac ceva solicitant. Am slabit si burta nu mai are grasime ca inainte si asta e datorita faptului ca nu mai mananc carne la fel de mult ca inainte, grasimi aproape deloc, prajeli foarte rar, alcool la fel, foarte, foarte rar si atunci cate o gurita...sper sa nu va enervez prea tare cu problemele mele big grin. Multumesc!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)