Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Durere sub coasta dreapta
26-11-2012, 07:12 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-11-2012 07:59 PM de gini82.)
Durere sub coasta dreapta
Buna ziua,

Sunt insarcinata in 24 de saptamani, si de aproximativ o saptamana, am o durere in partea dreapta, sub coasta, pe aceeasi linie cu centrul stomacului, iar durerea se simte uneori si in centrul stomacului.
Mentionez ca inainte de sarcina, am fost diagnosticata cu o gastrita usoara (fara prezenta bacteriei HP), insa am urmat tratament si nu am avut probleme pana acum.

De la ce ar putea fi durerea si ce ma sfatuiti sa fac?
Singurele medicamente pe care le iau in sarcina sunt Pregnacare (complex de vitamine) si Magnezium Complexe (supliment de Magneziu).

Poate fi de la stomac?
Sau de la coloana vertebrala?
Sau fierea?

Daca stau in pat in anumite pozitii, parca nu mai simt atat de tare durerea. Ea se accentueaza mai ales daca stau la calculator.
Totdata, daca ma apas in zona respectiva, parca simt locul unde ma doare. Durerea se simte ca si cum am o coasta ascutita care ma inteapa acolo.
Uneori am si usoare senzatii de greata, insa fara voma.

Ca alimentatie, am sporit consumul de carne in sarcina (aproape zilnic consum carne de pasare sau de porc, insa inainte de sarcina nu mancam atat de des carne) si citrice (portocale, clementine, pomello).

Va multumesc,
Ioana
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
26-11-2012, 08:09 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-11-2012 08:13 PM de SoulHealer.)
RE: Durere sub coasta dreapta
Foarte probabil ca durerile sa fie provocate de presiunea exercitata de sarcina pe zona hepato-biliara. Mai ales ca depind de o anumita pozitie, asa cum ai mentionat. Cred ca o ecografie ar lamuri lucrurile. Oricum trebuie sa faci un echo pentru saptamana 25 - morfo fetala de trimestrul 2.
Multa sanatate !
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)