Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Durere partea dreapta sub coaste
05-01-2019, 09:04 PM
Durere partea dreapta sub coaste
Buna seara, am apelat si eu la dvs, totul a inceput in urma cu jumatate de an, cand am fost diagnosticat cu mic reflux gastroesofagian si inflamatie la duoden. am urmat un tratament cu nexium si o dieta mai stricta, la o luna dupa, am inceput cu mancare normala insa, am inceput sa am scaun moale si durere in partea dreapta. am fost la urgenta, insa durerea provenea din alta parte, am facut analize de sange, toate erau in regula, la victor babes si mi s a spus ca as fi avut o dischinezie biliara, numai pe palpat, fara nici o alta analiza. mi a trecut scaunul moale, acum o luna au inceput din nou dureri in partea dreapta, imediat sub coaste, am ajuns la urgenta din nou unde mi s a facut eco, radiografie, sange. rinichiul din partea dreapta era foarte inflamat si avem si o infecte la tractul urinar. am urmat un tratament cu ketonal de 3x pe zi, fleraday si un probiotic, la o saptamana durerea disparuse cat de cat dar nu complet iar la eco rinichiul revenise la normal. am mai facut o ecografie, mi s a spus ca e ok colecistul, poate o fi o problema de la duoden si mi s a dat tratament cu controloc timp se 2sapt. astazi este a 9a zi, insa ma simt la fel, nu este nici o ameliorare ba mai rau, am greturi, nu am pofta de mancare, am slabit pentru ca nu pot manca si dupa ce mananc imediat merg la toaleta si dau afara tot ce am mancat. scaunul este moale, galben... de dimineata m-a durut si stomacul.. si sunt balonata, gaze intestinale. sunt foarte stresata, ma gandesc non stop ce am, de ce nu si da nimeni seama de unde ar putea fi problema.. programul meu este foarte stresant, muncesc, nu am timp sa mananc, mereu sunt pe fuga. am facut o programare la gastro insa are cineva vreo idee pana ajung acolo.. va multumesc din suflet..
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
05-01-2019, 10:20 PM
RE: Durere partea dreapta sub coaste
Trebuie continuate investigatiile in sfera hepatobiliara, analize (markerii virali hepatici), transaminaze, bilirubina, GGT, fosfataza alcalina, amilaza si lipaza, VSH, Proteina C reactiva. O ecografie de abdomen superior cu investigarea vezicii biliare, inclusiv prin rotire spre partea dreapta pentru a evidentia o eventuala microlitiaza biliara cu calcului mici, de colesterol. Si o endoscopie superioara ar fi utila precum si un examen coproparazitologic si un antigen giardia din materiile fecale.
Trebuie in acelasi timp constientizata influenta stresului asupra sistemului digestiv. Schimba locul de munca daca ai un program prea stresant pentru ca altfel, efortul de calmare a tulburarilor gastrointestinale a caror cauza nu poate fi identificata prin investigatii amanuntite, este foarte dificil.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)