Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Durere ochi, durere cap, durere sinusuri
11-10-2020, 11:22 PM
Durere ochi, durere cap, durere sinusuri
Acum o saptamana am inceput cu o usoara fotofobie care continua si acum,mai apoi a inceput senzatia de oboseala si o durere usoara in zona piramidei nazale chiar pe linia nasului.Mai apoi acea durere s-a extins si sub ochi si in coltul lor intern si simt ochii foarte obositi si inflamati; ochii sunt uscati si cu vinisoare rosii, parca se lipesc putin mai ales la colturi(nu lacrimez deloc,iar cand imi venise deja sa plang de durere s-a simtit o durere puternica intre ochi).De asemenea am dureri in tot capul:tamplele,in special pe partea stanga unde si ochiul e mai rosiatic,zona din spatele urechilor si portiunea din spate a craniului pana in zona parietala ca o presiune.Tin sa mentionez ca durerile de neurocraniu sunt mai puternice decat cele resimtite la nivelul fetei. Alimentația este la fel ca pana acum, dorm 8-9 ore pe noapte(ma culc cam pe la 1).Stau pe telefon relativ mult, dar si pana acum stateam.Am ochelari facuti acum un an si jumatate, am protectie pt telefon/pc, dioptrie de -0.25 la ochiul dtept(cel mai inflamat acum e cel stang).Maine merg la medicul de familie, acesta suspecteaza o sinuzita, dar nu inteleg de unde simptomatologia de la nivelul ochilor si durerea puternica de tample/ din spatele capului. Nu am febra, nu lacrimez, iar narile au fost usor infundate(ba una, ba cealalta dar nesesizabil...dupa Olynth nu mai sunt). Am si presiune arteriala relativ mică: sistolică (96-102) diastolică(60-62), puls 70-75.Nu fumez, nu consum alcool, varsta mea e de 21 de ani.Nu inteleg care ar fi cauzele posibile.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-10-2020, 10:09 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-10-2020 10:15 AM de SoulHealer.)
RE: Durere ochi, durere cap, durere sinusuri
Foarte probabil ca e vorba de o nevralgie datorata unei rinosinuzite. Acum, cand sunt diferente semnificative de temperatura in timpul zilei este sezonul acutizarii sinuzitelor mai vechi sau debutul unora noi. De regula, astfel de nevralgii se remarca prin sensibiltatea de suprafata a zonelor afectate. Simtim durerea cand apasam usor orbitele oculare, zona sinusurilor sau pielea capului. Mi-a placut expresia "durerile de neurocraniu" ! happy
Probabil ca ai legaturi cu domeniul medical dupa terminologia folosita, caz in care ar fi trebuit sa fii deja, vindecata! happy

P.S. E suficient sa postezi o singura data la unul din forumurile de specialitate. Cand nu stii unde anume, postezi la medicina interna.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)