Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Durere de cap la efort
03-10-2017, 07:30 AM
Durere de cap la efort
Buna ziua! Fiica mea in varsta de 15 ani face sport de performanta de 8 ani. De ceva timp, in timpul efortului acuza durere de cap, ameteala si apar pe fata cateva pete albe si un nod in gat cu senzatie de greata. RMN-ul este normal, fara probleme. Durerile de cap apar si in afara efortului.Neurologul spune ca sunt migrene.Poate fi si altceva?
Multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
03-10-2017, 09:37 AM
RE: Durere de cap la efort
Ar trebui sa faca analizele uzuale plus cele pentru tiroida si un control cardiologic.

Nu sunt medic, doar o iubita a lui Hashimoto cu probleme de B12 și extrasistole.
03-10-2017, 03:27 PM
A facut toate analizele medicale care sunt in limite normale. La endocrine nu am făcut nicio analiză. Multumesc pentru raspuns!
05-10-2017, 11:59 AM
Senzația de nod în gat poate fi si din cauza anxietății. Știe sau presupune că urmează să i se facă rău și o cuprinde panica. Sau nu îi place ceea ce face (sportul respectiv sau anturajul).
06-10-2017, 08:00 AM
Fiica mea face sport de 8 ani, deja e performanta, spun eu. La fiecare 6 luni este vazuta de un medic de Medicina Sportiva, face toate analizele si teste de efort.Sper totusi ca aceste dureri de cap sa fie migrene. De curand am fost cu ea la un neurolog care i-a indicat sa ia Topamax, dar vazand ce reactii adverse are m-am ingrozit.Multumesc pentru raspuns!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)