Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Durere în zona inimii!
30-11-2017, 06:12 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-11-2017 06:53 PM de SoulHealer.)
Durere în zona inimii!
Bună ziua! Aș dori dacă se poate sa ma ajutați cu un sfat. De aproximativ o săptămână am o durere puternica în partea stanga în dreptul inimii....atat în fata cat și în spate. Aceasta durere este resimțită și în bratul stang....simt o amortire a bratului....tot in acelasi timp simt ca nu am aer...ma sufoc.Am fost de curând la spital....mi-au făcut un EKG și mi sa spus ca nu e nimic. Acum 3 săptămâni am fost internata și mi s-a făcut CT toracal deoarece în urma analizei crescute a D-DIMER am fost suspectata de o embolie pulmonara....dar totul e ok...am făcut 2 EKG la care totul e ok și 2 ecografii Doppler la care și ele sunt ok. Acum stau și ma gândesc de unde vine aceasta durere și lipsa de aer....ma puteți ajuta cu un sfat. Va mulțumesc! confused
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
30-11-2017, 06:52 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-11-2017 06:52 PM de SoulHealer.)
RE: Durare în zona inimii!
Greu de spus cu atat de putine informatii oferite. Varsta, inaltime greutate, celelate analize facute in spital?! O posibila sarcina? Poate fi o simpla nevralgie intercostala, mai ales daca durerea se amplifica la inspiratie.
30-11-2017, 06:55 PM
RE: Durere în zona inimii!
(30-11-2017 06:52 PM)SoulHealer a scris:  Greu de spus cu atat de putine informatii oferite. Varsta, inaltime greutate, celelate analize facute in spital?! O posibila sarcina? Poate fi o simpla nevralgie intercostala, mai ales daca durerea se amplifica la inspiratie.
Am 24 de ani....1.60 și 56kg. Despre sarcina nu se pune problema. În spital am făcut foarte multe analize...toate sunt ok cu excepția acestui DIMER care este de 76.
30-11-2017, 07:04 PM
Care este valoarea de referinta si unitatea e masura pentru D-Dimer?
Valori crescute de D-Dimer pot fi intalnite in sarcina normala, terapia cu estrogeni, contraceptive orale, dupa traumatisme si stres postoperator.
Ar mai trebui dozate fibrinogenul, factorul reumatoid marker-ul CA125.
30-11-2017, 07:28 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-11-2017 09:44 PM de SoulHealer.)
Valoarea de referință pentru D-DIMER este mai mica de 0.5, iar în cazul meu a fost de 76 H.
Factorul reumatoid a fost de 0.7....mi s-a spus ca este ok. Iar marker-ul CA 125 este de 32.
Va mulțumesc frumos pentru răspunsuri!
Mie mi s-a spus ca acest D Dimer este crescut în embolie pulmonara....tromboza venoasa sau în cazul unei tumori....
Iar valoarea fibrinogen este de 232 mg/dl având intervalul de referinta de 200.00-400.00
30-11-2017, 09:51 PM
Repeta analiza. Poate a fost o eroare de determinare. Daca se mentine valoarea ridicata indreapta-ti putin atentia in sfera genitala. Control, papanicolau, eco.
12-12-2017, 02:11 PM
(30-11-2017 09:51 PM)SoulHealer a scris:  Repeta analiza. Poate a fost o eroare de determinare. Daca se mentine valoarea ridicata indreapta-ti putin atentia in sfera genitala. Control, papanicolau, eco.
Sunt simptome de anxietate.
12-12-2017, 02:29 PM
(12-12-2017 02:11 PM)sinc a scris:  
(30-11-2017 09:51 PM)SoulHealer a scris:  Repeta analiza. Poate a fost o eroare de determinare. Daca se mentine valoarea ridicata indreapta-ti putin atentia in sfera genitala. Control, papanicolau, eco.
Sunt simptome de anxietate.

Posibil. Mi s-a mai spus și în tara dar și aici, posibile atacuri de panica dar, nu prea a-și crede. La cum ma simt sa fie doar asta cauza.
Momentan simptomele de mai sus cu durerea în piept și în brat au cedat....sunt mult mai bine în aceasta privința. Am fost la spital și mi s-a spus de o nevralgie intercostala și am luat tratament câteva zile.
Ceea ce ma supăra în momentul de fata e o durere de cap cu tot cu ochi...a-și putea spune ca, nu e atât de importanta durerea precum celelalte simptome...la nivelul capului o amețeală o stare de neputinta, simt ca nu pot tine gatul...Un zgomot în tot capul și o sensibilitate la lumina și zgomot.
Ma tot gândesc la ceva grav...o tumoare.
În luna februarie cred, am făcut IRM cerebral și angio IRM cerebral și nu mi s-a descoperit nimic grav. E posibil ca, în aceasta perioada sa se fi format ceva acolo?
Va mulțumesc mult pentru răspunsuri dar și pt promptitudinea cu care mi-ați răspuns!
12-12-2017, 03:58 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-12-2017 03:58 PM de SoulHealer.)
Ar trebui sa faci un control oftalmo, amanuntit. Fotofobia si sensibiltatea la zgomot sunt de regula cauzate de o migrena comuna a carei cauza primara trebuie depistata. Nu te mai gandi la tumori sau alte minuni. Stiu ca toti anxiosii fac asta, dar trebuie sa gandim pozitiv daca vrem sa ne rezolvam problemele! happy
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)