Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Durere în partea dreapta și uneori în stânga, jos
30-11-2017, 10:54 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-11-2017 11:28 PM de Iulia96.)
Durere în partea dreapta și uneori în stânga, jos
Bună seara! Ma numesc Iulia și am 22 de ani. Acum aproximativ un an am mai avut o durere în partea dreapta jos, ca acum, care mi-a trecut după un tratament cu antibiotic după ce în urma unui sumar de urina mi-a ieșit o inflamație și calciu în urina, având nisip și piatra la rinichi. Pana în iulie anul acesta nu am mai avut probleme. În iulie am fost la o ecografie și din momentul în care mi-a spus ca am un chist pe ovar a început sa ma și doară... Deși nu știu dacă era ceva indus pe atunci. Am mers de doua ori la ginecolog, doua luni la rand și e totul ok, am făcut ecografie transvaginala. Am început apoi sa cred lucruri mai rele, având impresia ca am ganglioni inflamați, mi - am făcut analizele și sunt ok, toate au ieșit bine, doar calciul cam scăzut. Mi-am scos și asta din minte... O perioada lunga, de 2 luni am făcut genuflexiuni zilnic (deși făcusem cam tot anul din când în când, niciodată controlat) câte 150 200, iar la un moment dat am început sa am dureri mai mari și de încheieturi sau ligamente, ce e mai exact în fosa Iliaca dreapta precum și de picioare. Durerile de picioare chiar au trecut după ce am făcut repaus, chiar și în zona inghinala, iar de fiecare data când făceam iar mișcare sau mergeam mai mult km pe jos începeam sa am dureri. Ma mai doare și soldul uneori (am și o scolioza urâțica). Am început sa ma gandesc și la colon iritabil... Ma balonez și ma umflu în partea stânga jos dacă am gaze (chiar acum simt în stânga jos o umflatura care îmi creează un disconfort și am gaze, am fost plecata în vacanta și nu prea am o digestie bună în afara zonei de confort), am avut câteva episoade de constipație și diaree, de fapt un singur scaun diareic, si unele dureri abdominale. Dar asta s-a întâmplat mai rar, ci numai după ce am băut unele ceaiuri sau am mâncat ceva. La gastroenterologie am de abia pe 14 decembrie programare și am nevoie de un sfat. Ma stresez prea tare din lucrurile de genul și sunt conștientă ca și asta ar putea avea un efect. Iarna trecuta eram convinsa ca o sa pățesc ceva după 3 luni de dureri de cap și gat și maxilar. Era zona cervicala plina de contracturi și slava domnului am scăpat. As vrea sa fiu mai optimista acum și sa nu ma mai gandesc aiurea. Mulțumesc dacă îmi veți răspunde!

Încă ceva. Înainte de menstruație ma umflu tare jos și ma doare teribil și am multe gaze. Uneori chiar și greață. Și de cele mai multe ori ma stric la stomac înainte de vreun examen sau când am emoții, ceva. Adaug bolborosismele și faptul ca sunt anxioasa. Și îmi pare rău pentru toate detaliile...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-12-2017, 05:15 PM
RE: Durere în partea dreapta și uneori în stânga, jos
Trebuie sa faci cateva investigatii in zona hepato biliara si sa tii un regim pe care ti-l va recomanda gastroenterologul. Tot el iti va indica si un tratament. Daca esti anxioasa si colonul reactioneaza ca atare. E nevoie totusi de cateva analize si investigatii pentru a exclude o parazitoza sau alte cauze organice. O colonoscopie ar fi si ea utila.
01-12-2017, 05:53 PM
Tgo și tgp erau ok în octombrie. Am făcut și un examen copro și a ieșit negativ, dar îl voi repeta. Și la ecografie era ok. O sa merg la gastroenterolog și sper sa fie totul ok. Mulțumesc pentru răspuns!
01-12-2017, 05:58 PM
Cu siguranta ca o sa fie. Anxietatea este dusmanul numarul unu al sistemului digestiv si al celui cardiac! happy
01-12-2017, 06:55 PM
(01-12-2017 05:58 PM)SoulHealer a scris:  Cu siguranta ca o sa fie. Anxietatea este dusmanul numarul unu al sistemului digestiv si al celui cardiac! happy

Ce i drept, acum un an am avut probleme cu palpitațiile tot de la stres. Aveam și puls si tensiune mari, dar în momentul în care mi am dat seama ca sunt pe sistem nervos, dupa ce am făcut investigații, am scăpat de ele.
03-12-2017, 05:11 PM
Încă o întrebare. Nu poate fi apendicita dacă ma doare de atâta timp, nu?
03-12-2017, 08:39 PM
Mergi la un consult la chirurgie. Isi va da seama daca este sau nu vorba de asa ceva. O ecografie ar putea lamuri problema.
03-12-2017, 08:41 PM
(03-12-2017 05:11 PM)Iulia96 a scris:  Încă o întrebare. Nu poate fi apendicita dacă ma doare de atâta timp, nu?

Acum 2 ani prin febr am avut si eu o astfel de durere pe partea dreapta crezind ca am apendicita . Aceasta durere o aveam de mai mult timp pina intr-o dimineata pe la ora 4 cind am chemat ambulanta ca nu mai puteam de durere ,ceize frisoane si stare groaznica de teama .
Uretra partea dreapta blocata si am urmat un tratament specific pt rinichi . Dupa aceasta am avut mici probleme cu palpitatiile si gastrice , probabil un inceput de axietate .
Am facut endoscopie si mi-a descoperit hernie hiatala de 3.5 cm , aceasta i-mi produce palpitatiile atunci cind ma inbalonez si am disconfort intestinal .
Deci controlati uretrele si beti multe lichide .
03-12-2017, 10:23 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-12-2017 12:03 AM de SoulHealer.)
(03-12-2017 08:41 PM)tassevasi a scris:  Acum 2 ani prin febr am avut si eu o astfel de durere pe partea dreapta crezind ca am apendicita . Aceasta durere o aveam de mai mult timp pina intr-o dimineata pe la ora 4 cind am chemat ambulanta ca nu mai puteam de durere ,ceize frisoane si stare groaznica de teama .
Uretra partea dreapta blocata si am urmat un tratament specific pt rinichi . Dupa aceasta am avut mici probleme cu palpitatiile si gastrice , probabil un inceput de axietate .
Am facut endoscopie si mi-a descoperit hernie hiatala de 3.5 cm , aceasta i-mi produce palpitatiile atunci cind ma inbalonez si am disconfort intestinal .
Deci controlati uretrele si beti multe lichide .

Și ați reușit să rezolvati? Și eu am palpitații tot dupa mese bogate și când ma balonez. Și da, pt o inflamație a uretrei am urmat și eu tratament dar nu am revenit la control. Mulțumesc!
O sa iau canephron, un sirop care îmi făcea tare bine și renalex de la Fares o perioada mai lunga. De fiecare data am luat doar 2 3 săptămâni și după m am oprit și în felul asta nu am reușit sa elimin piatra și nisipul care mi s a spus ca inflamează ureterele. Mi s a spus asta după ce mi au apărut în examenul de urina miște celule nu știu de care. Sper sa se rezolve pana la urma.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)