Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Doar dermatologii pot prescrie finasterida (Porpecia/Proscar) ?
01-12-2021, 11:56 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-12-2021 12:02 AM de Skrew6.)
Doar dermatologii pot prescrie finasterida (Porpecia/Proscar) ?
Buna dimineata/ziua/seara!

Sufar de alopecia androgenica (caderea parului genetica) si tot incerc sa fac rost de o prescriptie pentru finasterida si nu reusesc. Am avut numai experiente proaste cu dermatologii, ba sunt ignoranti, ba imi recomanda chestii care agraveaza situatia etc.

Nu am probleme cu vitaminele sau cu tiroida, am facut analize acum 3 luni.

Intrebarea este cea din titlu: Doar dermatologii pot prescrie finasterida (Porpecia/Proscar) sau mi-o poate prescrie si alt medic? Daca da, ce fel de medic?

Eu inteleg si sunt constient de posibilele efecte adverse, deci va rog sa nu incercati sa ma "speriati" cu privire la acest medicament la fel cum au facut-o si dermatologii, m-am documentat mult si bine despre acest medicament.

Multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
02-12-2021, 12:17 AM
RE: Doar dermatologii pot prescrie finasterida (Porpecia/Proscar) ?
Ti-o poate prescrie un urolog. Daca il convingi. Sa stii ca dermatologii au dreptate. Proscarul este un medicament care poate afecta prostata si sinteza testosteronului. E adevarat, se pare ca finasterida (ca si dustasterida) pot inhiba sinteza unui hormon implicat in alopecia androgenetica. Personal cred ca solutia cea mai buna este transplantul de foliculi noi (autotransplant).
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)