Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diagnostic necunoscut
11-10-2019, 10:26 PM
Diagnostic necunoscut
Buna seara! imi cer scuze de pe acum, dar va fi un text mai lung..

Va scriu pentru ca de cateva luni nu pot sa ma linistesc cu diagnositcul bunicului meu si as vrea sa mai aud pareri

Sa incep cu inceputul. prin luna mai-aprilie l-au apucat niste dureri groaznice in piept care ii luau respiratia, nu radia pe mana. l-a luat de cateva ori salvarea, l-au stabilizat, a facut tot felul de zeci de analize, toate perfecte. A facut coronarografia, vasele de sange perfecte, inima perfect sanatoasa. l-au trimis acasa cum ca nu are nimic. toata vara a fost asa cu dureri si uneori oboseala. era foarte apatic si suparat. Intr-o seara a avut o criza mare cu dureri in piept fix in dreptul sternului si tipa de durere( ii trecea dupa algocalmin fiola, din ce am observat). Am luat masina si am fugit catre spitalul Balotesti specializat in cardiologie. A stat acolo, i-au facut analize, doctora nu a stiut ce are, doar ca i-a zis ca are "o boala veche netratata", dar nu stie ce are. Totusi i-a prescris cam 20 de medicamente pe zi. El fiind mai sensibil cu stomacul a inceput sa faca crize la stomac cu o tuse groaznica seaca si nu intelegeam de la ce vine si imi zicea ca de la stomac, nu prea mai manca, eu credeam ca intrase un pic in depresie pentru ca era un om muncitor si nu statea o secunda. Asa ca prin septembrie tot mai facea crize de dureri in piept si tuse. L-am dus la gastro crezand ca e de la stomac. Medicul i-a prescris cateva pastile si dupa o saptamana s-au mai ameliorat durerile si tusea, dar tot mai simtea si obosea. pe 20 septembrie s-a intors la control la Balotesti pt 3 zile de analize. i-a fost facut tomograf, nu au gasit nimic nici la plamani nici la cap, iar dupa 3 zile a venit acasa. parea ca totul merge spre bine, dar tot avea o oboseala inexplicabila si inca mai simtea ca o rana in piept.

in seara zilei de 28 septembrie a mancat perfect, nu avea nimic, a dormit, iar dimineata a stat pe afara cu un om care venise in vizita, iar pe la ora 10 a vrut sa plece cu mama mea la cumparaturi si culmea au zis sa ii ia tensiunea inainte de plecare si a avut 14 cu 7!! S-a urcat in masina, iar in secunda 2 a murit!!! Ultimele vorbe lui fiind " nu stiu, tot mai obosesc, m-a terminat doctora asta cu atatea pastile" Nu mi-a venit sa cred..am facut atatea sa il salvam si sa moara in 2 secunde. toti suntem devastati cu toate ca avea 77 de ani, in 4 zile facea 78. E incredibil in ce tara traim ca nu se poate da un diagnostic macar. Mentionez ca nu a fost un om prea norocos in viata, dar de fiecare data Dumnezeu l-a ajutat. A avut : operatie de fiere de 2 ori, varice, amigdale, de 2ori a avut operatie pe colon unde a avut o tumoara sau un cancer(s-a vindecat complet- markerii au iesit bine cu o saptamana inainte sa moara), operatie pt proteza sold si apendicita. Imi pare asa rau ca nu am putut sa il mai avem macar 1 an cu noi pentru ca era un om foarte bunsad Orice parere m-ar ajuta!! Multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-10-2019, 09:35 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-10-2019 09:37 AM de SoulHealer.)
RE: Diagnostic necunoscut
Nu stiu care a fost cauza decesului, ce s-a mentionat in certificatul constatator al decesului, dar oscilez intre un AVC sau embolie pulmonara avand in vedere antecedentele si multiplele operatii suferite. Nu stiu ce medicamente i-au fost recomandate si e posibil ca si ele sa fi contribuit la acest deces neasteptat. Imi pare tare rau pentru pierderea suferita, dar e greu de facut supozitii!

P.S. Legat de problemele cu anghina pectorala anterioara, este posibil ca ea sa fi provenit de la boala de reflux gastroesofagian.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)