Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diabet - fractura calcaneu
04-06-2019, 10:59 PM
Diabet - fractura calcaneu
Buna ziua,
Tatal meu acum 7 luni a cazut de pe o scara, rezultatul fiind o fractura de calcaneu. La tomograf, medicii i-au spus ca sunt foarte multe oase sfaramate la calcai, neputand fiind operat. Cand a auzit de recomandarea cu taierea piciorului a cerut externarea. Desi toata familia i-a explicat ca inca nu era vorba de taiere ci a fost o recomandare, el nu voia sa auda cuvantul taiere si spunea ca prefera sa moara decat sa il taie.
Intre timp el a incercat sa nu calce pe picior si a stat acasa, picorul umflandu-se luna de luna. Acum 2 luni, a inceput sa ii curga puroi din calcai, a fost la urgente la Calarasi, iar acolo un chirurg i-a facut 3 gauri in picior pentru a drena puroiul si i-a scos o bucata mica de scos ce era neatasata. Apoi a fost externat cu asistenta medicala la domiciliu pentru a i se schimba pansamentul zilnic. Cum piciorul inca nu s-a desumflat si ii tot curge sange prin gaurile necusute am tot fost la ortoped, ba la chirurg si doctorii de la ortopedie doar cand vad zic taiere,
dar nu pot face nimic pana nu i se scoate infectia ramasa, chirurgiii spus ca nu pot face nimic pana nu se curata alte oase din calcai. Nu stim nici ce infectie are, tomograf cand se recomanda cand nu, avand in vedere ca ultimul tomograf a fost acum 7 luni, dar pentru asta ar trebui internat. Mentionez ca el este fost militar, avand decontare de la OPSNAJ. Nu mai stim ce sa facem, imi doresc sa gasim un medic care sa ne spuna daca chiar nu se mai poate face nimic decat taiere, dar macar sa gasim un medic care sa incerce sa ii salveze piciorul. Tatal meu accepta greu taierea, avand in vedere ca poate sa miste picorul, poate inca calca pe el si considera ca acei medici care ii spun sa il taie fara sa ii faca analize nu au cunostintele necesare pentru a salva piciorul. Atasez si niste poze cu piciorul
Va rog daca poate cineva sa ma ajute sa imi salvez tatal.

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
05-06-2019, 08:21 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-06-2019 08:22 AM de SoulHealer.)
RE: Diabet - fractura calcaneu
Ar trebui internat la Spitalul Militar Dr.Carol Davila din Bucuresti, mai ales ca a fost militar. Au o clinica buna de ortopedie si traumatologie si poate si un chirurg ortoped care sa incerce o reconstructie calcanee. Sanatate tatalui DVs.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)