Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dermatita sau altceva?
17-03-2017, 10:26 PM
Dermatita sau altceva?
Buna ziua
Am un motanel de un an jumatate. Anu trecut, prin iulie au inceput sa-i apara sub barbie niste puncte negre care in urma spalarii dispareau dar reapareau dupa cateva zile. Acestea au evoluat, in niste cruste negre ce cuprind toata zona fetei, cu preponderenta zona ochilor si a barbiei. Am fost pana acum la 4 medici veterinari in Constanta, iar pisicul a fost diagnosticat cu dermatita faciala...medicii sustinand ca este un fel de ciuperca. Pana in prezent i s-au aplicat o sumedenie de creme, sampoane anti bacteriale/anti fungice, a fost curatat cu diverse alte solutii i s-au dat vitamine si tratamente pe baza de omega 3. Analizele de sange au iesit bine, iar cele de piele au indicat intradevar o ciuperca. Mentionez ca are pofta de mancare dar a devenit destul de sedentar ocupandu-se cu preponderenta de a-si linge zonele afectate si de a se scarpina pana la aparitia sangelui. In prezent singura forma de a tine sub control boala este spalarea fetei zilnic cu Malaseb sau chiar de mai multe ori pe zi; dar daca nu-l spal se umple tot de acele cruste. Ce imi recomandati? Va adauga alaturat o poza cu starea deplorabila a motanului daca nu este spalat o singura zi.

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
18-03-2017, 12:04 AM
RE: Dermatita sau altceva?
Cand a fost prelevat tesut, nu i s-a facut si o antibiograma pentru a vedea la ce este sensibila ciuperca? In afara de tratamentul local cu spray-uri sau creme antimicotice, este nevoie si de tratament injectabil, probabil. Puneti-i un guler, pentru a o impiedica sa se linga si sa extinda ciuperca.
18-03-2017, 12:34 AM
RE: Dermatita sau altceva?
Va multumesc pentru raspuns. Nu stiu exact daca i s-a facut antibiograma, stiu doar ca s-a luat proba de sange si tesut din zona afectata. O sa intreb medicul pentru mai multa siguranta. I s-au facut si injectii dar din cate am inteles nu pentru afectiunea propriuzisa ci pentru a reduce puruitul.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)