Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dermatita(?) la pisici
06-06-2022, 03:17 PM
Dermatita(?) la pisici
Buna ziua,
As avea o intrebare legata de o problema de piele pe care o are motanul nostru. L-as fi dus de mult la doctor dar e un motan crescut afara, venit de cateva luni la noi in curte si care nu e prea cooperant cand vine vorba de pus in cusca si plimbat cu masina.
Problema este ca de ceva timp face ca niste cojite locale, pe piele, si din locul respectiv se desprinde smocul de blana cu tot cu coaja la baza.
Practic se desprind mici smocuri de blana prinse la baza intr-o coaja (ca niste comete).
De asemenea, pe urechi are niste cruste negre care nu ii trec.
La periaj mi se pare ca ii cade foarte multa blana dar nu are locuri in care sa fi ramas fara si oricum, de felul lui, are blana moale si deasa.
De scarpinat nu se scarpina excesiv ci chiar destul de putin.
Am sa incerc sa atasez si doua fotografii.
Daca ne poate ajuta cineva cu un sfat, in legatura cu ce am putea sa folosim ca sa scapam de problema asta, ar fi minunat.
Multumesc!

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
07-06-2022, 01:47 PM
RE: Dermatita(?) la pisici
Numai medicul veterinar poate sa stabileasca un diagnostic si un tratament examinandu-l. Stiu ca e greu, dar trebuie dus la veterinar in cusca. Pentru a-l introduce in cusca trebuie sa-l apucati de ceafa. Folositi niste manusi de protectie sanitare.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)