Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dereglari hormonale
08-09-2012, 09:20 AM
Dereglari hormonale
Buna ziua!.. Am nevoie de un sfat legat de anumite stari proaste. Acum o luna de zile, m-am trezit dintr-o data cu o tahicardie puternica si stare de lesin. Am fost in ziua aceea la spitalul de copii ( Mama mea lucreaza acolo) si mi-am facut EKG-ul, care a iesit foarte bun, plus o serie de analize ( Ca, Mg, K, etc) si au iesit in limite normale ( Doresc sa precizez ca am de mult timp probleme cu calciul, un fel de spasmofilie). Tahicardia a persistat cam o saptamana, dupa care m-am linistit. Dar, au aparut in cele din urma alte stari care m-au ingrijorat mult mai rau : Stare de anxietate puternica impreuna cu depresie, lipsa poftei de mancare, noaptea am frisoane ( mai degraba tremuraturi ale muschilor foarte puternice, deoarece nu imi este frig), nod in gat, dureri abdominale,somnolenta in timpul zilei si insomnii in timpul noptii, stare de voma, apatie si agitatie interioara destul de ingrijoratoare. Tin sa mentionez ca ma panichez foarte usor si am tendinta de a fi ipohondra lucru de care sunt constienta ca imi poate face mult mai rau si nu ma ajuta in cazul meu.Am dereglari de menstruatie de 4 ani. Nu stiu ce as putea sa mai fac fiindca ma simt destul de descurajata, pur si simplu imi e frica sa nu fie ceva mult mai grav.Vreau sa va informez ca am 16 ani si ca am avut o perioada dificila, trec in clasa a X-a, dar pe tot parcursul clasei a IX-a mi-am neglijat pur si simplu organismul. Ma cuclam foarte tarziu si ma trezeam dimineata pentru a invata, am tinut o cura de slabire timp de luni de zile ( genul de regim hipocaloric, refuzam sa mananc ca sa nu ma ingras, ca orice adolescenta care isi doreste sa arate bine, evident ca acum cand imi e rau realizez gravitatea prostiei mele), si am fost foarte stresata cu scoala, imi doream rezultate bune si munceam din greu sa promovez. Iar acum din tot sufletul mi-as dori sa dau timpul inapoi si sa indrept faptle care nu au reusit decat sa ma extenueze fizic cat si psihic. Pun toate aceste stari in seama unei dereglari hormonale, sau o distonie neuro-vegetativa survenita poate tot din cauza hormonilor. Multumesc mult! love struck
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
08-09-2012, 02:05 PM
RE: Dereglari hormonale
Cu mare probabilitate tulburarile tale se datoreaza unui dezechilibru ionic (ai pomenit de Ca) si privarii organismului de minerale, vitamine si proteine ca urmare a unui regim de slabire gresit ales. Nu trebuie sa ne infometam ca sa slabim. Este cel mai periculos lucru. Trebuie combinata dieta cu miscarea dupa un program personalizat pe care ti-l prescrie un nutritionist, nu luat de pe internet!
Probabil ca tahicardia s-a declansat in urma unei hipoglicemii. Trebuie sa mergi si la un ginecolog pentru a descoperi cauza ciclului neregulat. Ar mai trebui o hemograma completa si o sideremie. E esential sa ai un somn de calitate sa te hidratezi bine si sa consumi multe fructe si sucuri de legume verzi (gasesti pe net cateva retete de veggies juice). Pentru controlul anxietatii ai putea sa incepi cu cateva produse naturiste care induc si un somn sanatos (Calmoplant, Vagostabyl,etc) iar in caz ca nu dau rezultate sa discuti cu medicul pentru un tratament cu anxiolitice mai usoare.
Evita stresul, petrece timpul cu prietenii, fa multa miscare si mai ales, alimenteaza-te corespunzator! happy
09-09-2012, 07:39 AM
Multumesc frumos pentru ajutor...Observ ca anumite stari proaste au disparut aproape complet, insa agitatia si depresia inca persista, si ma tem ca nu voi mai scapa deoarece sunt foarte sensbila de fel si nu stiu cum sa ii fac fata. Mama ma programeaza maine la I.C Parhon si sper ca vor gasi cauza.
09-09-2012, 08:12 AM
E stiut ca starile depresive cedeaza mai greu fara tratament sau psihoterapie chiar daca au disparut cauzele care le-au provocat. Mai mult, chiar ele sunt responsabile de cele mai multe ori pentru multe dintre manifestarile pe care le punem de obicei pe seama unor tulburari electrolitice sau endocrine.
Multa sanatate.
09-09-2012, 10:18 AM
Imi este sincer teama sa nu fie ceva mai grav, fiindca nu stiu foarte bine cum se manifesta o depresie.. cred ca este prima oara cand am asa ceva. Noaptea adorm foarte greu deoarece am numai ganduri legate de starea mea sufleteasca, simt ca nu va mai trece. Parca totul nu mai e la fel, nimic nu ma mai incanta, si parca nu imi gasesc un loc in care sa ma simt mai bine. sigh Imi este asa greu sa ma obisnuiesc si sa cred ca starea asta e trecatoare si nu e periculoasa, deoarece ma simt total apatica. Inainte eram total diferita. aveam o stare de bine mereu, si nu imi treceau niciodata prin cap gandurile care imi trec acum.
09-09-2012, 04:31 PM
Stai linistita, se va rezolva. Asa se manifesta o depresie, prin apatie, lipsa de pofta de viata, neliniste si in cazurile mai serioase ganduri suicidare (sper ca de-astea n-ai avut!) Cu putin tratament alopat, grija si intelegerea celor din jur, petrecerea timpului in compania prietenilor, pentru a micsora tentatia introspectiva, fii sigura ca lucrurile vor reintra pe un fagas normal!
Sanatate!
10-09-2012, 08:34 AM
Multumesc pt tot ajutorul acordat. Voi tine cont de toate sfaturile, si sper ca totul se va regla usor, usor. happy
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)