Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cum sa scap de tuse
11-02-2017, 11:42 PM
Cum sa scap de tuse
Tusesc sec de o saptamana incoace, mai ales seara si dimineata, am si putina durere si gadilatura in gat, febra si dureri de cap nu am, analizele la sange mi-ai iesit bine si radiografia la plamani, nu stiu ce sa fac sa ma opresc din tusit, inclusiv noaptea cand stau pe orizontala, va rog ajutati-ma cu un raspuns.Cineva mi-a spus ca as putea avea o alergie sau o infectie in gat. Daca e adevarata afirmatia, atunci care este remediul pt mine?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-02-2017, 12:08 AM
RE: Cum sa scap de tuse
Sunt multe cauze ce pot intretina o tuse persistenta. Cele mai probabile cauze ar fi un reflux gastroesofagian care devine mai pregnant in clinostatism (poz. orizontala), astm bronsic, alergii, o infectie de tract respirator, medicatie antihipertensiva (in special cu medicamente de tip ACE) . Trebuie facute investigatii pentru a lamuri cauza, inclusiv un control cardiac.
Se pot consuma ceaiuri cu infuzie de patlagina pentru calmarea tusei, iar pentru a verifica daca este vorba de reflux trebuie tinut in pic de regim alimentar si luat un antiacid (omez) si ranitidina 2-3 zile.
12-02-2017, 12:42 PM
RE: Cum sa scap de tuse
Tusea seaca e mai grava ca cea cu expectoratie , eu acum citiva ani am avut la inceput tot asa dar pe parcurs s-a agravat si nici nu puteam sa vorbesc de ture (aveam febra musculara la abdomen ) , numai asa seaca , am fost la medicul de fam si mi-a dat un antibiotic f puternic ca alfel nu scapam .
Treb sa mergeti la medic f repede ca sa rezolvati din timp problema .
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)