Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Culcat sanatos , sculat CARDIAC :-(
25-11-2015, 02:27 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-11-2015 02:31 PM de heartowner.)
Sad Culcat sanatos , sculat CARDIAC :-(
Salutari tuturor,

Ma numesc Mihai , sunt din Bucuresti si in data de 18 nov m-am culcat sanatos , pe data de 19 nov , m-am trezit cu multe extrasistlole pe care le simteam ca o rasnita in piept. Ne avand pana la varsta de 38 ani nici o problema medicala si nici in familie nu am rude bolnave de inima , am decis sa ignor ES cu speranta ca se vor calma dar m-am inselat.
Extrasistolele le resimt ca o pauza intre bataile inimii , adica inima bate 1,2,3 sare 4 si bate mai puternic 5 . Aceste manifestari le-am mai avut si in trecut ( in copilarie , adolescenta etc dar se manifestau 1 data pe an / luna cu o singura manifestare si nu zile in sir ca acum)
Revenind la povestea care m-a adus aici , in data de 20 nov am plecat cu groaza intr-un teambuilding la Brasov desi aveam ES de 2 zile continuu zi/noapte dar invatasem oarecum sa le controlez . Daca incordam puternic abdomenul nu se mai manifestau la fel in efort , nu se manifestau deloc asa ca am decis sa particip la teambuilding si sa ma caut la inima dupa asta.
Din pacate in seara de 20 nu am mai putut ignora rasnita din piept , bataile au devenit atat de neregulate incat incepusem sa ametesc , am facut un atac de panica , mi-au transpirat palmele si tamplele cu transpiratii foarte reci si am ajuns la UPU spitalul Judetean de Urgenta Brasov.
M-au pus direct pe EKG si monitor si pareau destul de uimiti cat de multe extrasistole aveam. Practic inima nu mai avea nici o bataie normala ci o tinea in extrasistole dupa extrasistole.
M-au internat imediat in spital , mi-au facut toate analizele dar din pacate , eu fiind din Bucuresti a trebuit sa ma externez la cerere.
Atasez acestui mesaj analizele facute in spitalul din Brasov si daca este cineva mai prceput pe forum , il rog sa ma ajute si sa imi spuna ce sa fac in continuare.
Extrasistole tot am la nivel de 2-3 / ora dar vreau sa duc investigatiile mai departe si sa aflu cum am reusit sa ma culc sanatos si sa ma trezesc bolnav.

[Imagine: 112415.th.jpg] [Imagine: 23aae2.th.jpg] [Imagine: 35dacf.th.jpg] [Imagine: 4375ea.th.jpg] [Imagine: 5ac7c0.th.jpg] [Imagine: 67b0ff.th.jpg] [Imagine: 7fb100.th.jpg] [Imagine: 85c3f8.th.jpg] [Imagine: 97cf44.th.jpg] [Imagine: 107a9f1.th.jpg]
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
26-11-2015, 10:01 AM
RE: Culcat sanatos , sculat CARDIAC :-(
Mergi cu iesirea din spital si cu ekg-ul la un medic cardiolog. Trebuie sa te aibe in evidenta si eventual sa iti puna holter. Evita alimentele prea sarate, cafeaua, dulciurile in exces.
26-11-2015, 10:36 AM
(26-11-2015 10:01 AM)Ioana. a scris:  Mergi cu iesirea din spital si cu ekg-ul la un medic cardiolog. Trebuie sa te aibe in evidenta si eventual sa iti puna holter. Evita alimentele prea sarate, cafeaua, dulciurile in exces.

Multumesc pt raspuns , asta scrie si in fisa de externare dar nu am experienta necesara sa stiu cat este prea mult. Cand un aliement este " prea sarat" , "prea dulce" prea nu stiu cum ....

M-am programat luni la un medic cardiolog sa continui investigatiile si sa gasesc un tratament. Momentan iau Aspenter si Omacor dar nu ma ajuta prea mult . Tot am ESV-uri dar ceva mai reduse decat in perioada in care am stat internat.

Ma asteptam sa gasesc pe cineva mai priceput pe forum sa poata sa-mi spuna daca am avut infarct.
Doctorita parea ca evita raspunsul si intr-un final mi-a spus ca nu am avut dar uitandu-ma la valorile creatinkinazei si creatinkinaza MB , ochiul meu neexperimentat imi spune ca a fost infarct :-(
26-11-2015, 11:02 AM
Dupa ECG nu pare. Ai un bloc minor de ram drept, care ar putea, teoretic sa fie si de cauza ischemica, dar ceva foarte redus. Incearca un RMN cardiac

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
26-11-2015, 11:03 AM
Din câte ştiu eu, infarctul "iese" pe ECG. Ia-o uşurel, nu te dărâma pe baza unei supoziţii, posibil, nefondate.

Alimentele "prea sărate" sau "prea dulci" le poţi evita mâncând cât se poate de nesărat (limita ta de suportabilitate) şi eliminând dulciurile cu zahăr mult din alimentaţie.
26-11-2015, 11:26 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-11-2015 01:23 PM de heartowner.)
(26-11-2015 11:02 AM)Arm-Med a scris:  Dupa ECG nu pare. Ai un bloc minor de ram drept, care ar putea, teoretic sa fie si de cauza ischemica, dar ceva foarte redus. Incearca un RMN cardiac

Asa este , dupa ECG nu pare dar cum se explica atunci valorile foarte mari de la CK , CK MB ? Analizele au fost facute in zile diferite si au iesit foarte mari si in data de 21 , 22 ,23 ...
Efort n-am facut , fiind internat in spital :-((
26-11-2015, 07:38 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-11-2015 07:40 PM de SoulHealer.)
Tinere, cineva priceput este medicul care s-a ocupat de tine la UPU Brasov si care a scris cat se poate de clar in foaia de extrenare despre ce a fost vorba. De unde ti-a venit ideea de infarct??? Creatinkinazele sunt marite nu numai in infarctul miocardic, pentru ca ele sunt sintetizate si in alti muschi decat cel miocardic. Faptul ca nu a fost IMA e ilustrat clar de ECG si de valorile normale ale troponinei. Ai analize foarte bune. Lipsesc valorile unor minerale cum sunt Ca si Mg. Probabil ca iti place sa mananci cam sarat, cu multa carne si iti place sa si bei cate putin! happy Probabil lucrezi intr-un mediu corporatist, ai parte de stres cat cuprinde si mai ales ai ...38 de ani! Daca nu stii, este varsta cand barbatii au parte de astfel de crize, care trag doar un semnal de alarma ca regimul de viata si alimentar nu sunt asa cum ar trebui sa fie si instalarea unei distonii neurovegetative duce la astfel de manifestari, intre care tulburarile de ritm cardiac sunt cele mai des intalnite. Revenind la teambuilding, sefii corporatiilor isi inchipuie ca ele chiar va fac bine, cand de fapt teamdrinking-ul asociat va pune si mai tare pe butuci! happy
Ce iti recomand este sa iti schimbi un pic stilul de viata cu unul mai sanatos, mai ales in privinta regimului alimentar, cu multa miscare si ore cat mai putine petrecute in fata micilor ecrane.
Legat de investigatii, fa o ionograma completa, un screening tiroidian si o ecografie abdominala pentru a vedea cum se prezinta cele trei organe principale din abdomen, pancreas, ficat, vezica biliara precum si rinichii.
Sanatate

P.S. Cand ai putin timp citeste topicul "Extrasistole". Vei invata multe lucruri pe care nu le stii sau pe care le-ai ignorat pana acum! happy
 Mulţumiri acordate de: ursamajor
27-11-2015, 12:20 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-11-2015 03:20 PM de Arm-Med.)
Multumesc pt raspunsul elaborat. Sincer mi-ai luat o piatra de pe "inima" in legatura cu Creatinkinazele.
Vreau sa te apostrofez ca tragi concluzii pripite despre mine :-) ! Bautura la mine este 1 shampagne de revelion , una de ziua mea si maxim 5 beri / an .
Am fost beat pana la varsta asta de 2 ori .. odata in liceu si odata in facultate.
Nu beau tarie , nu imi place bautura si nu ma imbat ! . Sunt manager IT si petrec multe ore la calculator dar merg 3-4 ori / saptamana la sala , alerg in wk 10 - 15 km sau practic diverse sporturi de sezon sky / placa - iarna , bicicleta / role/ inot - vara cat se poate etc ... nu am profilul unui sedentar , nu pierd noptile si nu bat cluburile , nu imi atarna suncile am 1,80 m inaltime si 88 Kg.
Cu gratarul ... poate ca am abuzat in ultima perioada de cand stau la curte. Mananc sarat ca orice om dar nu torn sare multa pe mancare. Referitor la sters , da ! sunt strest la job dar mai am alti 200 de colegi stresati fara extrasistole ! Nu cred ca e corect sa punem totul pe seama stresului .
Mi-am facut luni o programare la un cardiolog in Bucuresti , o sa tin cont si de sfatul legat de ionograma screening si eco .
O sa postez rezultatele aici pt studiu de caz. Ma simt revoltat si frustrat pt ca mereu am avut grija de mine nu beau / fumez / pierd noptile . Nu sunt sedentar / obez / diabetic si totusi ... extrasistole !
27-11-2015, 03:20 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-11-2015 03:24 PM de SoulHealer.)
Ma bucur sa aud ca ai un stil de viata sanatos, fara excese, bautura si presupun si fara tutun! Destul de rar intalnesti astfel de cazuri! Ma rog, ai responsabilitati care iti impun asta si e foarte bine ca ai adoptat un astfel de stil de viata. Legat de stres, trebuie insa sa te contrazic, pentru ca pe langa faptul ca nu ne putem baza pe ideea ca si altii sunt in situatia asta si n-au nimic, stresul poate sa ii doboare si pe cei cu o sanatate de fier, aparenta. O spune unul care a lucrat si el mult in IT, in mediul corporatist! happy
Daca te poti culca fara ca idei, ingrijorari, o stare de surescitare sa iti tulbure gandurile si somnul, atunci inseamna ca nu stresul e de vina pentru acele tulburari ci mici modificari ale echilibrelor ionice sau hormonale ce pot sa apara la un moment dat.
Te-asteptam cu vesti noi.
Sanatate
01-12-2015, 12:54 PM
Am fost luni la dl. Profesor Doctor Leonida Gherasim https://ro.wikipedia.org/wiki/Leonida_Gherasim

A consultat analizele, m-a ascultat cu stetoscopul luat tensiune / puls si din spusele dansului "cred 99,8% ca esti sanatos" , de asemenea mi-a dat sa urmez un tratament de 10 zile cu "Rytmonorm" http://www.csid.ro/medicamente/rytmonorm...-11538332/

Daca aritmia persista dupa cele 10 zile de tratament cu rytmonorm , urmeaza Holter 24 h .

Ce ma sfatuiti ? Sincer, nu as lua rytmonorm pt ca trateaza doar efectul nu si cauza. Voi ce ziceti ?

[Imagine: IMG_10831561a.th.jpg]
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)