Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cryoablatia
18-05-2012, 01:58 PM
Cryoablatia
Este ablatia executata cu ajutorul criogeniei si este prezenta in Romania prin intermediul firmei Medtronic la IBCv Iasi (d. Grecu)

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
19-05-2012, 09:22 AM
RE: Cryoablatia
Arm-Med, stii cumva si de cand se face crioablatie la Iasi? Din cate am inteles eu, e o procedura mai sigura in cazul in care calea aberanta e prea aproape de una normala. Asa e ? M-ar interesa in cazul in care la studiul electrofiziologic se va constata ca e prea riscant sa se intervina printr-o ablatie prin RF.
Si, in ceea ce priveste costurile, poti sa ne spui ceva?
Si as mai avea o intrebare. M-am interesat de Fosfobion, mi s-a confirmat ca la noi nu se mai produce de multisor. Stii cumva daca in Vest se produce ceva asemanator?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
19-05-2012, 12:27 PM
La Iasi urmeaza sa inceapa din iulie procedurile de cryoablatie.
Despre costuri trebuie sa ma interesez, inca nu atiu.
Despre Fosfobion nu stiu ce sa zic.

Mulţumiri acordate de: alinam , vladeanuanamaria
19-05-2012, 03:42 PM
Multumesc, Arm-Med, pentru raspunsuri !
19-05-2012, 06:14 PM
Fosfobionul a fost scos probabil din fabricatie, din cauza efectelor sale prea puternice la administrarile intravenoase si a tendintelor de utilizare excesiva de catre unii sportivi. Fosfobionul este o sare a acidului adenozintrifosforic (ATP) un nucleotid existent in toate celulele organismului, avand un rol esential in eliberarea energiei, mai ales la nivelul muschilor, inclusiv al muschiului inimii.
Adenozin trifosfatul se gaseste sub forma unor suplimente prin magazinele online de pretutindeni. Varianta sa injectabila, clasica (1 ml) poate fi procurata se pare din republica Moldova sau Rusia.
Ca antiaritmic fosfobionul actioneaza direct prin deprimarea nodului atrioventricular. Antiaritmicele de ultima generatie sunt preferate ca tratamente de durata in aritmiile cardiace, fosfobionul fiind utilizat de regula pentru remiterea episoadelor de TPSV jonctionala.
 Mulţumiri acordate de: alinam
20-05-2012, 05:02 PM
Multumesc,Arm-Med,pt informatii
20-05-2012, 10:11 PM
SoulHealer, multumesc pentru informatii ! Din pacate, la ultima criza de TPSV, un dr rezident de la urgenta mi-a spus ca nici in R. Moldova nu se mai gaseste Fosfobion. Si acum ma intreb: daca nu se mai foloseste de atatia ani, rezidentii mai noi l-ar sti administra (stiu de la cardiolog ca administrat necorespunzator te poate ,,da gata") ?
28-06-2012, 10:19 PM
Daca afli Arm-Med cat costa procedura de cryoablatie te rog mult sa imi zici,deoarece ma aflu pe lista de asteptare pentru aceasta procedura.
Multumesc!:*
28-06-2012, 10:38 PM
Din cate stiu eu daca ai asigurare medicala nu ar trebui sa platesti nimic. Dar cel mai bine ar fi sa o intrebi pe dr. Grecu, pentru ca nu stiu exact care este situatia in cadrul spitalului de la Iasi. Stiam ca intr-o vreme pacientii trebuiau sa plateasca ceva de genul 2000 - 2500 RON pentru o procedura de ablatie, dar nu stiu daca mai este valabil.

28-06-2012, 11:23 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-06-2012 11:26 PM de uliana.)
Da, confirm eu, pe 16 iunie era valabil, nu-mi imaginez ca s-ar fi imbunatatit situatia pina azi. Ablatia costa 2500 RON pentru asigurati si 10 000 RON pentru neasigurati !
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)