Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Crize la catel
13-12-2017, 04:40 PM
Crize la catel
Bună ziua! Am o problema cu o cățelușa de talie mica. Face niște crize care se manifesta prin tremurat, întinderea picioarelor în fata și privirea o are tulbure. Am fost cu ea la medic la prima criză. I.au făcut testul de par o și a ieșit negativ. În acea perioada am început și deparazitarea și au zis ca e posibil ca asta sa fie cauza. Dar crizele au reapărut. Am fost din nou la medic și mi.au dat calciu. Nu știu ce sa fac. Ea se liniștește doar dacă o înfășor și o țin mai strâns. Poate ma ajuta cineva. Sper doar sa nu fie epilepsie. Mulțumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
13-12-2017, 06:22 PM
RE: Crize la catel
Nu ati spus ce varsta are, daca sta singura multe ore inchisa in casa si daca se teme de tunete, pocnituri de petarde.
14-12-2017, 11:02 PM
(13-12-2017 06:22 PM)SoulHealer a scris:  Nu ati spus ce varsta are, daca sta singura multe ore inchisa in casa si daca se teme de tunete, pocnituri de petarde.

Are 3 luni. Eu o am de 3 săptămâni. Am adoptat.o. Singurul lucru care îl face înainte de a avea crizele este joaca multă. Nu sta singura. Nu are temeri. E chiar foarte curajoasa. Am crezut prima data ca este de la mâncare, dar nu este. Cred ca oboseste și oricât as încerca să o tempereze nu reușesc.
15-12-2017, 04:01 PM
Si noi avem o catelusa mica cam de 5-6 ani si in decursul vietii ei ne-am confruntat cu astfel de crize gen epileptice cum au spus medicii veterinari . Practic tremura se blocau piciorele si cadea pe o parte , am avut probleme cind nu am fost acasa , a cazut pe scari coborind de la etaj si am gasit-o f f afectata , sufera cind e singura .
Cu tot tratamentul tot face crize o data pe an poate chiar de doua ori . Numai bine .
15-12-2017, 04:52 PM
(15-12-2017 04:01 PM)tassevasi a scris:  Si noi avem o catelusa mica cam de 5-6 ani si in decursul vietii ei ne-am confruntat cu astfel de crize gen epileptice cum au spus medicii veterinari . Practic tremura se blocau piciorele si cadea pe o parte , am avut probleme cind nu am fost acasa , a cazut pe scari coborind de la etaj si am gasit-o f f afectata , sufera cind e singura .
Cu tot tratamentul tot face crize o data pe an poate chiar de doua ori . Numai bine .

Mulțumesc. La fel face și a mea! I.ati dat un tratament? Eu ii fac acum calciu și b1+b6 injectabil, iar după ultima criza o hrănesc cu seringa. Nu vomita, nu are diaree.
15-12-2017, 08:56 PM
Da cam aceleasi medicamente i-a dat si sotia . Cind va creste se raresc crizele chiar si la 2-3 ani.
02-06-2018, 11:55 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-06-2018 11:59 AM de Deewana.)
Sunt crize epileptiforme . Catelul meu un mascul din rasa rottweiler a trait 7 ani cu aceasta boala nesuferita. Mi-a facut prima criza de acest gen imediat dupa ce a implinit varsta de 2 ani .
Facea crize de tip grand mal , cu pierderea constientei urinat si facut caca pe el in timpul crizelor . Am cautat disperata un medic veterinar care sa imi gaseasca un tratament adecvat sa putem rari crizele care se intamplau aproape zilnic ori de cate 2-3 ori pe zi. In general le urmaream si se intamplau cam la aceleasi ore .
In prima instanta i-am dat tratament - fenobarbital cu fenitoina ca sustinator - dar facea crizele si mai des. Pe urma am schimbat - fenobarbital cu diazepam si asa a ramas pana la sfarsitul vietii . Cu sustinatoare hepatice pe langa tratamentul pentru crizele epileptiforme. A trait 9 ani in conditiile in care rata de viata a unui rottweiler este 8-10 ani . Deci cu tratament adecvat prescris de un medic orice animalut poate trai mult si bine.
O criza pe luna sub tratament medicamentos este considerata normala, ma rog nu chiar normala dar acceptabila . Unele animalute pot face si mai rar de atat.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)