Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Constipație de 4 luni
04-04-2021, 12:40 PM
Constipație de 4 luni
Buna ziua,nu știu dacă topicul este la categoria care trebuie așa că îmi cer scuze.
De 4 luni aproape,luna asta pe 15 se fac ,am o problema cu constipația,in sensul că îmi vine dar nu pot face nimic oricât m as forta.
Totul a început pe 15 ianuarie și de atunci mă tot chinui,anul trecut m am apucat de sala,mâncăm în fiecare zi 450g carne cu 400g orez,400g mere 1 banana etc,m i s a spus că am avut o deficienta in fibre și că asta a produs la acest lucru,așa că am continuat totuși pana la jumate lui februarie tarandu ma cu semințe de in care nu și au mai făcut efectul.
Ideea este că acum,m am oprit,din 15-20 februarie numai fac sala,și numai mănânc nici carne,doar ficat de pui,însă nu mi am revenit,nu am alte simptome gen fsangerari,stare de voma,dureri de cap, doar nu pot face ori nu pot face cat simt că trebuie,am inceput sa mananc mai pe la inceputul anului mai multe fibre și a mers,mă duceam de 5 ori la baie,lucru care eu ma duceam doar 1 data,însă am mers in paralel cu regimul acela pt sala și după o săptămână nu a mai mers,acum daca nu iau laxativ,ceai de crușin,ulei de ricin foarte rar,sa pot face ceva ,și azi din păcate după astea 3 nu am putut...apa beau 3-4 litri zi,am luat și tarate de psyllum doar că am probleme de înghițire...și m am oprit citind ce se poate întâmpla..ce să fac,ce analiza sa fac?aproape în fiecare seară nu știu de ce mă doare partea stângă a abdomenului de la coasta până jos,doar partea stângă...ce să mai fac?...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-04-2021, 01:08 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-04-2021 01:16 PM de SoulHealer.)
RE: Constipație de 4 luni
Te doare din cauza acumularilor de gaze care nu pot fi eliminate. Trebuie sa discuti cu un gastroenterolog. Poate va fi nevoie de o colonoscopie, dar esential este regimul alimentar bogat in fibre. Apoi hidratarea si miscarea zilnica. gastroenterologul iti va da pe langa regimul alimentar adecvat si o medicatie pentru motilitatea tractului intestinal.
P.S. Fa un set de analize de baza la care poti adauga calprotectina fecaliana si hemoragii oculte, ambele din materiile fecale.
04-04-2021, 01:33 PM
Deci,uite cum e:
Gazele le elimin,tot timpul fara probleme,ce ai spus tu acolo cu calprotectina se face așa sau trebuie sa cer eu neapărat,oricum urmează oricum să mi fac analizele din urina,sânge și fecale,bănuiesc că dacă este ceva îmi va ieși pe foaie,după care voi vedea daca voi face o colonoscopie pe baza ce mi iese,nu am avut probleme intestinale grave in trecut,am colonul mărit întradevăr dar până acum n am avut așa ceva,și am aproape 20 de ani,un lucru care nu am uitat sa l zic este că miroase mai urat că de obicei,de ceva zile ,că medicamente am luat debridat ,dar nu m a ajutat
04-04-2021, 05:26 PM
Calprotectina si hemoragii oculte se face la cerere pentru a verifica daca exista o ingflamatie la nivelul colonului sau mici sangerari pe tractul digestiv. Si un tranzit baritat ar putea fi edificator pentru tranzitul intestinal. Discuta cu gastorenterologul acete probleme si vei fi sfatuit ce trebuie sa faci.
04-04-2021, 05:52 PM
Sânge,sau urme nu vad in scaun,oricum cer toate testele pentru toți paraziti și bacteriile,eu mâncăm mult pui și îl făceam la cuptor,însă nu îl fierbeam să rămână lipita pielea de carne,deci nu exclud un parazit /bacterie pt că nu l am fiert bine
2 la mana eu am și depresie și anxietate dar nu de azi sau ieri de vreo 3 ani(când le au găsit medici)oricum știam că am doar că nu m au afectat în acest sens vreodată,am și atacuri de panica,de acolo și probleme de înghițire mi a fost frica sa mănânc sau sa beau apă și am rămas cu urmări doar la apa,mi e frica sa beau doar că în timp am mai uitat și reușesc ,și am și crize de nervi..săptămâna trecută am rupt ușa dulapului...totusi am citit că semințe de chia/in tratează orice constipație..însă nu prea mai merg după un timp..marți dau probele,ajung si la colonoscopie..
Azi am mâncat iaurt cu sekinte de chia,lapte cu tarate de ovăz,ciorba de legume cu 2 Feli de pâine de secară,1 castravete murat ,niste boabe de struguri,și tot nu ajung la baie,mărimea fecalelor numai este normala,că și grosime ori e cat la câine ori e diaree(daca bag laxative) ori e mai mare și e piatra pur și simplu..
13-04-2021, 02:27 PM
Poate si starile alea de anxietate si depresie iti cauzeaza, nu cred ca ar fi rau sa faci niste sedinte de psihoterapie.
Colonoscopia trebuie facuta neaparat...
15-04-2021, 07:23 PM
Mergi la un gastroenterolog intai.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)