Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 1 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Conditiile meteo si sanatatea
10-04-2011, 09:47 PM
RE: Conditiile meteo si sanatatea
Uliana, daca te-ai fi lasat, as fi vrut sa te iau cu mine.
Sunt convinsa ca te-ai fi simtit si tu bine si te-ar fi interesat toate discutiile.Heart

Piatra de încercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-04-2011, 10:44 PM
Multumesc, Ana,esti o scumpa, dar chiar era pacat sa-ti stric iesirea. Stii doar ca sint zarghita si nu ma vad plecata pe undeva, numai ideea calatoriei si-mi si tropaie piticii pe creier (si mai virtos decit in mod cotidian) ! :s
10-04-2011, 11:14 PM
Uli, crezi ca eu sunt mai putin zarghita? tongue
Sunt o victima nevinovata a mediului in care lucrez, unde exista curaj, "nebunie", "imoralitate", "cinism", la granita dintre viata si moarte.
Acestea fac parte din fisa postului.

Nu iti fa probleme ca mi-ai fi stricat iesirea!
Am invatat, de ceva timp, cum sa ma protejez si sa devin mai putin vulnerabila la emotiile negative, dar si cum sa fiu mai sensibila la emotiile pozitive.
Emotiile pozitive sunt benefice si cred ca fac placere oricui.happy

29-05-2011, 08:36 AM
Uliana, iti amintesti ce frumoasa a fost Duminica trecuta?
Era atata soare, lumina, sensibilitate, sinceritate, armonie.
De ce oare s-a schimbat vremea, brusc, pana a doua zi?

29-05-2011, 12:56 PM
Ana draga, pentru ca asa este vremea (sau vremurile?) - schimbatoare!
Spre o mai buna intelegere uite, asta pot sa-ti si desenez: big grin --> :@, si invers, si iar invers, cu multe alte mutrite galbene intre ele.
Nebunia e ca nici cei mai buni meteorologi n-o pot prevedea cu foarte mare exactitate. Ar fi si greu, depinde de extrem de multi factori - si ca si in cazul extrasistolelor - niciodata, dar niciodata nu pot fi luati in calcul absolut toti. Imi spunea o fosta prietena matematiciana care chiar cu asta se ocupa (transpunea in model matematic si introducea in calculator datele furnizate de satelitii meteo geostationari) ca pentru consiliile de prognoza zilnica se au in vedere, sa zicem, 200 de astfel de factori, dar daca l-ai scapat pe al 201-lea, eventual decisivul, ei bine - ratezi prognoza !
Mutatis mutandis - tragi 100 de tiruri de ablatie, dar ti-au scapat totusi vreo 2 focare aberante si ... iaca noua aritmie ! Valeu, acu' vad ca dau sa pic si eu in meteahna monomaniei, feri doamne! Una si buna - eu cu aritmiile, da' stii cum e, fiecare cu ce-l ... frustreaza mai abitir! tongue
Revenind la vreme, macar de unele capricii ale ei, sa zicem cele excesiv de ticaloase si cu multe semne premonitorii, putem sa ne ferim. Totul e sa fim atente ! Uite, iti zic de acum: cerul la noi are deja acumulari de nori Cirrus - pinza aceea diafana, care se formeaza la altitudi de peste 7 mii de metrii, din aschii moleculare de gheata, si cind apare pe timp frumos persistent anunta certamente o patrundere de front umed in maximum 7-8 ore. Vedem diseara, intre timp nu uita sa te feresti si de etnobotanice, ai vazut ce-a zis doc! big grin
29-05-2011, 08:19 PM
Ana, m-am facut de basme cu norii mei prevestitori, m-au pacalit, cred ca frontul atmosferic a cotit-o spre alte zari. E un amurg de basm, sa te tot plimbi si sa furi flori ! Ticaloasa mai sint ! tonguebig grin
19-12-2013, 02:01 PM
Buna, am vazut ca se discuta intens despre astenie de primavara, de toamna. Voiam sa va spun ca astenia nu apare doar in aceste doua sezoane, ci la orice schimbare care are un efect asupra organismului nostru. Va spun asta pentru ca sunt o persoana extrem de sensibila la astfel de schimbari si ma confrunt cu astenia de foarte mult timp. Am fost la multi medici si cred ca am incercat cam toate tratamentele naturiste posibile. De curand mi-a recomandat un doctor tratamentul cu Enerion, un medicament pe baza de sulbutiamina, care te ajuta sa iti recapezi energia si forta de care ai nevoie pentru activitatile zilnice. La mine a functionat de aceasta data, m-am simtit mult mai bine si efectul nu a trecut repede. Sper sa nu mai am probleme asa de mari ca inainte. Va tin la curent, pana atunci, multa sanatate va doresc!
21-04-2016, 07:06 AM
Ați dormit bine azi noapte? happy

În general orice vibrație, senzație sau ʺfibrilațieʺ happy venite din hău și materializate în acest spațiu-timp sunt receptate și au influență asupra organismului uman, fiindcă la nivelul intim al materiei, la nivel cuantic, suntem legați cu toți și cu toate. Dacă rupi o floare plînge o stea călătoare, plînge sus măritul Soare și inima iubitoare, aceeași electroni din noi vibrează în petale moi, zîmbesc în floarea din fereastră și-n toată simfonia-albastră ..

Luna are influență asupra somnului nostru, în nopți cu Lună plină mi-e dor de tine vecină, de iubirea ta divină. Una dintre nopți cu Luna plină a fost noaptea asta, și mai e apogeul la noapte, cînd persoanele mai sensibile, în general bărbații, receptează mai puternic vibrațiile ei. Influență mai mare are asupra bolnavilor, în general asupra cardiacilor, fiindcă crește tensiunea asterială prin forța de atracție gravitațională, și produce aritmii ale inimii prin microundele emise prin refleția luminii solare.

De influențat ne influențează pe toți, numai nu toți suntem la fel de sensibili la aceste influențe. Ce e de făcut pentru a diminua efectul? Să ne iubim pe unda lină, lumina sacră și sublimă, în pod cu fîn .. pe Lună plină .. happy

S-aveți ziua lină! Că mai vine o noapte cu .. Lună plină ... happy
26-04-2016, 03:16 PM
Interesant subiectul, eu ma confrunt cu problema asta de schimbare, cel putin cand este brusca, cum a fost in primavara asta de la cald la frig si viceversa, cum ma confrunt ? in zilele insorite,calduroase, ma simt extraordinar, as putea duce orice activitate la capat, in zilele mohorate, cu temperaturi joase ma simt ultimul om, sunt buimac, obosit,ametit si nu exagerez, imi este aproape imposibil in 75% din zilele astea sa imi desfasor activitatile de zi cu zi, inca nu am gasit nici un raspuns, sa fie de la discopatie ? sa fie de la anxietate ? sa fi dezvoltat o ipohondrie pe tema asta , nu imi dau seama si de vreo 3 ani de zile incerc sa ii dau de cap, pana una alta cred ca singura rezolvare ar fi sa ma mut intr-un loc cald, fara iarna si schimbari bruste de temperatura, poate asa voi putea fi si eu un om oarecum normal ..
18-06-2016, 08:06 PM
În data de 20 iunie la ora 14, Luna este în opoziție cu Soarele, apare complet luminată de Soare, Lună plină cum îi zice. Tot în ziua aia, la ora 22:34, are loc Solstițiul de vară, fiind cea mai lungă zi din an. Inimoșii pot fi afectați de Lună, în primul rînd, prin forța gravitațională și prin radiațiile în domeniul microundelor, reflecția razelor solare de către corpul selenar. Căpoșii nu-s afectați numai de mintea lor, pot dormi liniștiți ..

Prin zona asta au rămas tradițiile populare mai aproape de vlăstare, de izvoare, civilizația lemnului, a simplității, purității și bunului simț, nedispărînd de tot. Sunt zone unde au rămas, din alte vremuri, postul selenar, dedicat Lunii, prin care trebuia să te purifici pentru a putea primi în liniște și pace Luna plină. Cu două zile înaintea datei de Lună plină, se ajuna, adică nu se mînca nimic toată ziua, numai apă.

Sărbătorile din această perioadă, inclusiv cea de mîine, Rusaliile, sau Sînzienele din 24 iunie, erau dedicate apei și focului, prin care trebuia să te purifici și să purifici locurile bîntuite de ʺieleʺ, crucile drumurilor, fîntînile, pădurile și pășunile, etc. E greu de priceput, pentru o minte programată pe calculator, aceste obiceiuri și tradiții, dar toate indică și te învață, pentru cine vrea, strategii ale luptei cu tine însuți, cea mai grea luptă de care fugim, ca turcii la Rovine. happy

De exemplu, cultul focului este să arzi tu în tine toate dorințele lumii materiale, orgoliile unei minți materialiste, pentru a ajunge la liniștea apei, cristalul stropului de rouă, la împăcare cu tine însuți, a minții cu inima, cu liniștea sufletească, liniștea inimii .. dar roboților nu le trebuie inimă ... happy le ajunge boașca goală ...

Sănătate maximă!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)