Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Computer tomograf
19-08-2020, 10:09 PM
Computer tomograf
Buna ziua,
In urma investigatiei CT a mamei mele informația primită a fost:
“Fără acumulări hemoragice cu alura recenta decelabile CT nativ. Câteva plaje întinse hipodense nativ, cu aspect ușor heterogen nativ, localizate coetnici-subcortical superficial si profund la nivel fronto parietal bilateral, cu aspect sugestiv pentru edem digitiform, cu efect de masa asupra structurilor liniei medie, cu amprentarea ambilor VL.
Structurile liniei mediane ușor deplasate spre stânga cu ca 6 mm. Spații cisternale nazale libere. Leziune pseudonodulara, eterogena nativ, predominant hipodensa, cu mici arii hiperdense nativ localizate periferic, contururi neregulate, localizata frontal înalt de partea dreapta, aspect CT nativ sugestiv pt un substrat tumoral, posibil secundar” . Vârsta mamei este de 82 ani, iar treptat starea s-a agravat ajungând imobilizata la pat. Mănâncă cu greu si ii punem perfuzii. Ce am mai putea face? Ma puteți sfătui, va rog?
Mulțumesc,[/font]
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
20-08-2020, 11:01 AM
RE: Computer tomograf
Sa dicutati cu un neurochirurg pe baza rezultatelor CT-ului. El este cel mai in masura sa va spuna ce se poate face avand in vedere varsta mamei Dvs.
20-08-2020, 01:18 PM
Multumesc de raspuns. Spunand neurochirurg inteleg ca va ganditi la interventie chirurgicala.
Clar ca starea mamei este grava, am mai fost indrumati catre neurochirurg dar cu un rezultat de RMN. Mama este acasa imobilizata si a fost transportata greu la analiza CT, cu ambulanta privata si insistente.
O noua deplasare pentru RMN sa spunem ca mai reusim, dar o interventie pe creier la varsta mamei si la faptul ca au trecut cateva luni de la AVC mai poate ajuta ?
Nu am inervenit imediat la primele semne de AVC (pandemie, medicul nu a venit acasa la consultatie). Numai in iunie când s-a ridicat starea de urgenta a venit un neurolog, apoi in iulie i-am reusit CT.
Se pare ca AVC l-a avut in aprilie cand deplasarea singura a devenit tot mai grea, dar era constienta. In iunie ar fi fost al doilea in urma caruia mama a ramas imobilizata la pat din 20 iunie. De atunci incet, incet nu ne mai recunoaste doar sufera cred in pat.
Bineinteles suntem alaturi si o îngrijim cat de bine putem, convinsi ca nimeni nu ar ingriji-o asa ca anoi.
Avand in vedere modul in care o hranim actual, cu seringa cate 200-300ml supa si perfuzia zilnica cu glucoza si B1+ B6, organismul mamei mai face fata unei operatii pe creier? Acest lucru ne framanata, o chinuim sau nu ?
20-08-2020, 02:40 PM
Imi pare tare rau si inteleg cat de greu va este. Nu, nu cred ca vreun chirurg ar mai face aceasta interventie. Din raportul CT rezulta ca ar fi mai degraba vorba de o tumoare nu de AVC. Era nevoie de consult neurologic imediat dupa ce a avut episodul din aprilie (dusa la urgenta si facut RMN). Pandemia asta a dat peste cap totul, din pacate.... sad
20-08-2020, 03:41 PM
Multumesc, Dumnezeu sa o ajute acum!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)