Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Comportament ciudat
05-08-2022, 01:28 PM
Comportament ciudat
Buna ziua! Doresc sa prezint o intamplare in legatura cu care as dori o interpretare profesionala si un punct de vedere poate diferit decat cel pe care il am eu(fiindca poate eu sunt subiectiva si gresesc).
Am decis anul acesta sa merg intr-o vacanta cu cu o colega de serviciu la mare,platind impreuna un sejur intreg cu vouchere(ne-am completat una pe alta ca sa putem sta 10 zile). In ziua in care am ajuns acolo,colega mea a intrat din prima in conflict cu managera vilei unde eram cazate. Cea din urma s-a suparat ca am ajuns prea repede ,iar cazarea se efectua mai tarziu. Imediat dupa incident,colega mea s-a simtit foarte marcata si nu a mai contenit cu criticile desi ne aflam in incinta vilei unde urma sa fim cazate. S-a suparat atat de tare incat am decis sa schimbam cazarea,lucru care nu s-a putut realiza pentru ca peste tot era ocupat. In final,dupa ce am ajuns la un acord cu gazda(a intervenit sotul acesteia) sa ne cazam,am ramas acolo. Colega mea a parut ca accepta situatia,insa in realitate tot a mai comentat de genul sa ne ferim de gazda,sa iesim pe furis sa nu ne vada,sa luam spray,sapun si sampon pentru camera pe ascuns,etc. Nu m-am simtit deloc in largul meu sa fim mereu in pozitia unor persoane ingrate care se ascund de proprietara. Am lasat de la mine si am incercat sa imi continui concediul linistita cat putea,langa aceasta colega. Pana aici,nu parea nimic in neregula. la un moment dat,in timp ce ne plimbam,colega a inceput sa-mi atace vorbele si reactiile. Nu aproba ce spuneam si a inceput sa ma ironizeze. Am ramas surprinsa. Stiam ca nu se face asa ceva cand decizi sa stai langa cineva in camera. Tot nu am considerat ceva anormal in ciuda unei atitudini nepotrivite.Iar am incercat sa trec peste situatie pentru ca din prima zi a amenintat sa ne intoarcem acasa,dupa ce toata noaptea calatorisem cu trenul pana la mare,eram obosite frante(eu,cel putin) si aveam geamantanele pline cu de toate. A ramas in final in ideea ca urmatoarele 10 zile vom sta acolo linistite. de fapt din cate am inteles ulterior nu reusise sa-si mute data de pe biletul trenului mai devreme,dar asta nu mi-a spus. Am aflat din discutia cu administratorul. Am mers la plaja impreuna si acolo a manifestat din nou o nemultumire fata de mine pentru ca nu voiam sa stam pe o plaja mai singuratica,unde sa nu fie multa lume. Eu as fi fost de acord ,dar intrarea in mare era plina de pietre si nepotrivita. Pana la urma am ajuns la un compromis si am crezut ca iar am reusit sa fiu diplomata. Am mancat impreuna si s-a purtat relativ politicos,desi uneori m-am simtit ironizata pentru propunerile pe care le faceam. Dupa doua zile de plaja, seara am intrebat la receptie daca ne pot da un numar de taxi pentru cand vom pleca in ultima zi.Poate m-am grabit,nu stiu.Nu prea gaseam pe nimeni la receptie si nu mi-am imaginat conflictul care a urmat cu colega in camera. Cand am ajuns,asadar,in camera a inceput o discutie in contradictoriu cum ca nu era nevoie sa intreb la receptie legat de taxi si sa vorbim iar cu "alea". Ca ea se descurca altfel si nu ii este frica de taximetristii locali cum imi este mie! Pe urma m-a ironizat ca solutia gasita de cea de la receptie nu era cea buna pentru ca ne costa mai mult. La un moment dat a pretins ca eu am tipat la ea si imediat a luat hotararea sa plece. A zis ca ea nu mai suporta sa tipe cineva la ea. Si s-a apucat sa-si stranga lucrurile de-a binelea. Si-a facut valiza si se oberva clar ca nu manifesta nicio parere de rau ca ma lasa acolo,atat de departe de casa ,in mijlocul sejurului. Nu s-a razgandit sub nicio forma si mi s-a parut chiar ca se bucura ca ma lasa cu ochii in soare,ca o pedeapsa "pentru ca tipasem la ea". M-am suparat si eu si am rabufnit reprosandu-i ca ma lasa in mijlocul sejurului si ca isi batea joc de mine de acum. ca raspuns a inceput sa gesticuleze si sa arate spre usa cum ca ne faceam de ras pentru ca tipam eu.S-a ridicat si a iesit din camera unde considera ca nu mai poate sta din cauza tipetelor mele. Cand s-a intors,i-am reprosat ca isi bate joc de mine si a iesit iar amenintand ca aduce Politia daca ii dispare ceva din geamantan. Pana la urma s-a intors in camera unde stia ca nu e nicio amenintare pentru ca se amuza pe seama starii mele plina de uimire ca poate sa vorbeasca asa la adresa mea. A doua zi a amenintat ca va trebui sa plec si eu fiindca "nu voi sta acolo pe voucherele ei",desi eu venisem pe ale mele. Am mers glont la administrator si i-am expus situatia aparuta.Acesta a venit in camera iar ea imediat a inceput cu acuzatii impotriva mea ca sunt "mincinoasa si psihopata" si ca din cauza tipetelor mele nu a putut sta "3 ceasuri" in camera. Eu i-am destainuit administratorului amenintarea ei cu Politia si acesta s-a uitat lung incercand sa inteleaga ce problema avea colega mea de voia sa plece brusc dupa ce platise cu voucherele pentru 10 zile. M-a luat peste picior ca tip ca nebuna la ea,facea semne cu mana spre mine in deradere,mi-a repetat ca sunt "o psihopata" si ca ar trebui "sa-mi fie rusine"(eu in trecut o ajutasem sa se descurce la o inspectie de grad cu partea de informatica si i-am mai dat si materiale sa invete pentru examene,dar s-a prefacut ca a uitat tot in acel moment in care a inceput sa ma agreseze verbal).Vazand ca nu ne intelegem deloc,a hotarat sa ne separe lasandu-ma pe mine in camera si ducand-o pe ea in alta,la un alt etaj si pe o alta parte a hotelului. Ea a mai ramas doar doua zile pana a putut sa-si schimbe data de pe biletul de tren,iar eu am platit in continuare pentru a mai sta macar 4 zile. Dupa ce a plecat din camera,desi am ramas singura,singuratate de care ma temeam initial, m-am simtit ca eliberata de o pacoste. In cele 4 zile cat am stat fara ea in camera, mi-am revenit psihic complet. M-am simtit doar singura,dar mult mai bine si am descoperit niste locuri unde cu colega nu cred ca ajungeam niciodata, pentru ca nu-i placea sa exploreze nimic.
Ce parere aveti?Unde credeti ca am gresit in privinta acestei colege si va rog sa ma ajutati sa inteleg daca e normal ce a facut sau nu. Poate am exagerat eu si am socotit toata situatia creata "anormala",cand de fapt sunt lucruri care se intampla in mod obisnuit si trebuie luate ca atare?
PS:Daca nu am prezentat foarte stralucit aceasta intamplare neplacuta din viata mea,va rog sa ma scuzati!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
05-08-2022, 02:14 PM
RE: Comportament ciudat
Un punct de vedere profesional poti obtine numai de la un psihiatru sau psihoterapeut. Asa, ca o parere personala, mi se pare ca e vorba de un comportament paranoic, dar faptul ca a trebuit sa suporti acest comportament, este vina ta, pentru ca nu ti-ai cunoscut prea bine colega. Probabil ca este o persoana frustrata, care poate ca a trecut printr-o depresie dintr-un motiv necunoscut si atunci comportamentul poate deveni imprevizibil. In orice caz, nu are rost sa-ti mai pui tot felul de intrebari, pentru ca asta se intampla cand crezi ca ai o doza de vinovatie in toata aceasta poveste. Nu mai intreb de orientarea sexuala pentru ca banuiesc ca nu e cazul! happy
 Mulţumiri acordate de: Maribelle22
05-08-2022, 02:41 PM
(05-08-2022 02:14 PM)SoulHealer a scris:  Un punct de vedere profesional poti obtine numai de la un psihiatru sau psihoterapeut. Asa, ca o parere personala, mi se pare ca e vorba de un comportament paranoic, dar faptul ca a trebuit sa suporti acest comportament, este vina ta, pentru ca nu ti-ai cunoscut prea bine colega. Probabil ca este o persoana frustrata, care poate ca a trecut printr-o depresie dintr-un motiv necunoscut si atunci comportamentul poate deveni imprevizibil. In orice caz, nu are rost sa-ti mai pui tot felul de intrebari, pentru ca asta se intampla cand crezi ca ai o doza de vinovatie in toata aceasta poveste. Nu mai intreb de orientarea sexuala pentru ca banuiesc ca nu e cazul! happy

Nu,sub nicio forma!Nu suntem decat colege si am convenit sa mergem impreuna ca sa platim mai putin pentru camera.
05-08-2022, 03:13 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-08-2022 03:13 PM de Maribelle22.)
(05-08-2022 02:14 PM)SoulHealer a scris:  Un punct de vedere profesional poti obtine numai de la un psihiatru sau psihoterapeut. Asa, ca o parere personala, mi se pare ca e vorba de un comportament paranoic, dar faptul ca a trebuit sa suporti acest comportament, este vina ta, pentru ca nu ti-ai cunoscut prea bine colega. Probabil ca este o persoana frustrata, care poate ca a trecut printr-o depresie dintr-un motiv necunoscut si atunci comportamentul poate deveni imprevizibil. In orice caz, nu are rost sa-ti mai pui tot felul de intrebari, pentru ca asta se intampla cand crezi ca ai o doza de vinovatie in toata aceasta poveste. Nu mai intreb de orientarea sexuala pentru ca banuiesc ca nu e cazul! happy
La serviciu parea un om obisnuit,cu un comportament la locul lui. Cu mine s-a purtat mereu frumos si asta de mai multi ani,dar in vacanta si-a schimbat complet atitudinea fata de mine. Probabil nu ne-am potrivit cum se intampla la serviciu. Era o relatie de colegialitate absolut normala.
05-08-2022, 04:03 PM
Probabil ca la servici stie sa se autocenzureze, sa nu se vada latura mai neagra a personalitatii ei. Poate este o perfectionista frustrata, care are mici probleme cu tiroida. Sunt multe posibilitati in a interpreta un anume tip de comportament.
05-08-2022, 04:45 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-08-2022 04:48 PM de Maribelle22.)
(05-08-2022 04:03 PM)SoulHealer a scris:  Probabil ca la servici stie sa se autocenzureze, sa nu se vada latura mai neagra a personalitatii ei. Poate este o perfectionista frustrata, care are mici probleme cu tiroida. Sunt multe posibilitati in a interpreta un anume tip de comportament.
Nu are probleme cu tiroida.Imi spunea ca ia niste medicamente pentru gonartroza si pentru "vertijuri" la cap. Nu cred ca e o perfectionista.E destul de mediocra in ceea ce face si in rezultatele obtinute.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)